Kliešte útočia. Ako sa im vyhnúť?

Sú malé, sú všade a sú nebezpečné? Čo to je? Uhádli ste – sú to kliešte. Tieto drzé parazity sú v súčasnosti už také rozšírené, že si pred nimi nemôžete byť istí nikdy a nikde, kde sa vyskytujú stromy, či trávy. Ako sa teda pred nimi ochrániť?

Kliešte prenášajú dve závažné ochorenia – kliešťovú encefalitídu, proti ktorej sa dá chrániť očkovaním, ale aj lymskú boreliózu, na ktorú zatiaľ očkovanie neexistuje. Obidve choroby sú vážne a pri zanedbaní sa môžu skončiť trvalými následkami, alebo aj smrťou. Kliešte preto netreba nikdy podceňovať, treba ich vždy vytiahnuť čo najskôr, od kedy ich nájdete. A čo je najhoršie, infikovaných kliešťov stále pribúda a vyskytujú sa už aj na takých miestach, kde by sa ešte pred pár rokmi nemohli vyskytovať. Dnes sa už ale vyskytujú aj tam. Táto háveď je totiž mimoriadne odolná a prežije už pri teplote okolo 5°C.

Pozor si dávajte najmä vo vysokých trávach kde sa hojne vyskytujú a odkiaľ najviac útočia. Treba podotknúť, že pri probléme s kliešťami je vysoko zdôrazňovaná najmä prevencia pred nimi – teda robiť všetko tak, aby sme kliešťa nedostali. Preto ak máte záhradu, udržujte vždy trávnik pokosený na krátko. V záhradke sa pred ich útokom môžete brániť aj tak, že trávnatú plochu na nej ohraničíte od ostatnej zelene, o ktorú sa nikto nestará aspoň 70-80 centimetrovou bariérou, napr. chodníkom vysypaným štrkom, či drobnými kameňmi.

Ak máte zas namierené do lesa (napríklad na huby), nezabudnite sa natrieť kvalitným repelentom, obuť si vhodnú vysokú obuv, dlhé nohavice a tričko s čo najdlhšími rukávmi. Nezabudnite ani na pokrývku hlavy, pretože tá je tiež dôležitá. Po každej návšteve lesa, či prírody by ste sa mali (aj svoje deti) dôkladne skontrolovať, či vám po tele nelezie, alebo sa už niekde neprisal kliešť. Najčastejšie sa kliešte prisávajú v oblasti slabín, tam kde je tenká koža a tiež milujú miesta, ktoré sa zvýšene potia.

Kliešte by sa nemali vykrúcať, ani natierať nijakým krémom, aby sa udusili a samé odpadli. Mohla by totiž nastať opačná situácia a kliešť by do vášho tela práve kvôli tomu vypustil nebezpečné baktérie. Kliešťa je potrebné len jemne vykývať vatovou tyčinkou, kým sa sám neuvoľní (trvá to aj 10 – 15 minút, kým sa oddelí od kože) a následne treba skontrolovať, či v koži nezostala hlavička. Miesto uštipnutia treba následne dobre vydezinfikovať, napr. alpou a následne aspoň týždeň sledovať. Ak by sa pri ňom vytvorilo začervenanie, bezodkladne vyhľadajte lekára. Bohužiaľ, žijeme v dobe, kedy si musíme v lese dávať pozor nielen na hady, či medvede, ale už aj na kliešte.