Jumping – zdroj endorfínov a nekonečnej energie

Ak si chcete vylepšiť náladu, máte radi rytmus a nebojíte sa pohybu – neváhajte a dajte si hodinu jumpingu! Zaskáčete si, vyplavíte stres  a dodáte si dávku pozitívnej energie a endorfínov! Jumping je veľmi obľúbené skupinové cvičenie a získava si čoraz viac nových priaznivcov. Skákanie na trampolínach je ideálnym športom pre formovanie postavy a skrýva mnoho unikátnych výhod. Na vlastnej koži som zažila nie jednu hodinu, ale dokonca maratón! Organizovali ho tréneri z fitnesscentra European Fit Miroslav Bielčik a Juraj Holič, ktorí sú tréneri a fanúšikovia tohto športu a jumpingový svet ich pozná pod prezývkou Maťko a Kubko. Prečo je jumping taký úžasný, nám vysvetlil Miroslav Bielčik, certifikovaný inštruktor skupinových cvičení a osobný tréner fitness, majiteľ European Fit.

Čo je to vlastne jumping?
Jumping na Slovensku pôsobí už 7 rok a stále si získava čoraz väčšiu priazeň. Jumping je originálne cvičenie v oblasti fitnes priemyslu. Rokmi overený aeróbny program na profesionálných patentovaných trampolínach a je určený pre všetky generácie tak, aby vytváral zábavnou formou fyzickú a duševnú rovnováhu. Jumping je ideálnym športom pre formovanie postavy a skrýva mnoho unikátnych benefitov.

Aké má zdravotné výhody?
Zo zdravotného hľadiska blahodarne pôsobí prakticky na všetky systémy ľudského tela, a tak sa radí medzi veľmi účinné formy pohybových aktivít. Vychádza z pocitu voľnosti a úprimnej radosti z pohybu. Spomaľuje starnutie, zvyšuje svalový tonus, je zábavný a bezpečný, zvyšuje vitálnu kapacitu pľúc, pôsobí proti depresii a únave, upravuje trávenie a vylučovanie, posilňuje všetky svalové partie, zlepšuje zásobovanie tkanív kyslíkom, rozvíja motoriku, koordináciu a stabilitu, podporuje relaxáciu a spánok, stimuluje vestibulárny a nervový systém, normalizuje hladinu cholesterolu a triglyceridov, zrýchľuje lymfatický obeh, detoxikáciu a prietok v žilnom systéme, pomáha znižovať krvný tlak a tým predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam, poskytuje úľavu od bolesti chrbta, krku a iných bolestí spôsobených nedostatkom pohybu.

Je v poriadku skákať v kuse celý jumpingový maratón?
Určite áno, nakoľko sa počas 4 hodín striedala intenzita skákania ako aj posiľňovanie, ktoré je v pomalšom rytme a to bol čas na vydýchanie sa. Medzi jednotlivými vstupmi boli kratšie prestávky. Takže maratón dokázali zvládnuť všetci. Skákalo sa celkovo na 130 profesionálnych patentovaných trampolínach v krásnych priestoroch Hotela Pressburg. Spolu vystúpilo 17 inštruktorov z celého Slovenska. Precvičovať prišla aj zakladateľka jumpingu na Slovensku Viera Gimecká a mali sme aj vzácneho hosťa z Českej republiky Ladu Pourovú. Počas maratónu účastníci dodržiavali pitný režim, ktorý sme pre nich pripravili.

Podľa čoho ste hodnotili účastníkov?
Súťažiacich hodnotila odborná porota v zložení zakladateľky jumpingu na Slovvensku a master trénerky, o ktorej nevedeli účastníci maratónu. Sledovala techniku, výdrž a samozrejme aj dobrú náladu.

Ako dopadol jumping maratón? Bavili sa aj inštruktori aj cvičiaci?
Bol to náš prvý jumpingový maratón a preto sme sa na neho snažili pripraviť zodpovedne a s maximalným nasadením. Maratón z našej strany hodnotím pozitívne, počas maratónu, ale aj po skončení bola cítiť zo všetkých dobrá energia a nálada a takmer počas celého maratónu boli plne obsadené trampolíny. Po skončení maratónu nám prišli pozitívne odozvy nielen od inštruktorov, ale aj od účastníkov maratónu. Nedá mi nespomenúť aj pozitívnu spätnú väzbu od Vierky Gimeckej, ktorý nás veľmi potešil a veľmi si ho vážime. To najkrajšie pre nás sú spokojní účastníci.

Ako často treba podľa teba jumpovať a s akými inými cvičeniami jumping kombinovať?
Optimálne je cvičiť 3 krát do týždna. Samotný jumping je intenzívny kardio tréning preto je potrebné ho kombinovať so silovými cvičeniami ako je napríklad jumping power, European muscle power, European weights, Acrobo prípade iné silové cvičenia, ktoré klienti nájdu v našom fitness centre

Odkedy sa venuješ jumpingu a ako vyzerá tvoja športová kariéra?
Už ako dieťa som miloval šport. Atletika ma od základnej školy priviedla až na strednú športovú školu v Trenčíne, kde som sa vrcholovo venoval atletike a to behom na krátke trate a skokom. Mojou špecializáciou bol trojskok,  v ktorom som získal titul majster Slovenska a 2 miesto  na Majstrovstvách Československa v doraste. Po skončení strednej školy som sa chcel naďalej venovať športu a hľadal som čo by ma naďalej napĺňalo, kde by som mohol realizovať svoje vzdelanie a  skúsenosti. Medzi kamarátmi a športovcami sa stále hovorilo o kolektívnych cvičeniach a jedným z nich bolo Tae-bo.  Absolvoval som náročný kurz v Prahe v roku 2001 a odvtedy je EuropeanTaebo mojou srdcovkou až do dnes. Postupne som sa začal vzdelávať aj v ďalších cvičeniach a získal certifikát na EuropeanWeights, EuropeanAerobic, Step, MusclePower, zdravotné cvičenie na chrbticu EuropeanSpinGym, tiež Pilates a cvičenie na Fitlopte a pracujem aj ako osobný tréner fitness. Od roku 2014 som tiež inštruktorom veľmi obľúbeného skupinového cvičenia Jumping, z ktorého som absolvoval už všetky nadstavbové školenia.

Autor: Nora Krchňáková
Foto zdroj:
European Fit