Jar nás láka von, skúste nové dobrodružstvá

S jarou prichádza aj obdobie, ktoré obľubujú všetci, čo majú radi aktívny životný štýl. Ak aj vás ťahá do prírody, tešíte sa, ako vytiahnete bicykel, pôjdete si zabehať alebo by ste radi vyskúšali aj niečo adrenalínovejšie, ponúkame niekoľko tipov.

 

Rafting
Rafting je jeden z rekreačných športov, pri ktorom ale nemusíte rátať s tým, že súčasťou dobrodružstva bude aj značná dávka adrenalínu a tímová práca. K splavu
na raftovom člne potrebujete skupinu 2-6 ľudí a inštruktora. Náročnosť jednotlivých úsekov riek sa vyjadruje na základe šiestich WW stupňov (Wild Water – divoká voda). Na Slovensku je niekoľko možností, kde splavovať divoké rieky. Za najdravšiu a zároveň najlepšiu rieku na rafting sa považuje rieka Belá, ktorá však nie je splavná počas celého roka, ale iba v období apríl – máj, keď sa topia ľady v Tatrách. Vyberte sa ju splavovať v prípade, že ste už skúsení raftéri.
Pre začiatočníkov je možné si vyskúšať aj rafting na umelých kanáloch v Liptovskom Mikuláši alebo v Čunove. Medzi ľahšie patria aj splavy na riekach Váh alebo Hron alebo rafting na rieke Dunajec z Červeného kláštora.

 

Lezenie
Lezenie je pre niektorých životným pohľadom a štýlom, pre iných predstavuje aktívnu formu relaxácie ako sa zbaviť stresu. Je relatívne bezpečný šport, v ktorom ide o kombináciu adrenalínu a síl. Často je to o prekonávaní vlastných limitov. Ak sa rozhodnete pre jarné dobrodružstvo vo forme lezenia, svoje prvé lezecké kroky urobte radšej pod dohľadom skúseného inštruktora. Ideálnym miestom na tréning sú umelé lezecké steny.
S lezením sa dá začať v akomkoľvek veku, či je to malé dieťa alebo sedemdesiatnik. Začať sa dá bez akejkoľvek fyzickej prípravy. Dokonca sú lezci, ktorí v živote necvičili. Samotné lezenie je najlepší tréning. Existuje niekoľko druhov lezenia, a preto je rozdiel, či ide o lezenie na osem tisícovky, na umelej stene, na skalách,  s lanom alebo ide o bouldering. Každý typ je úplne iný a je potrebné osvojiť si technické návyky a prejsť úvodným kurzom.
Keď sa rozhodnete venovať lezeniu, vyžaduje si to špeciálny tréning kombinovaný s regeneráciou a úpravou stravy. Pitný režim je samozrejme veľmi dôležitý. „Keď sa vyberiete do hôr a nemáte so sebou niečo na pitie, tak to môžete rovno zabaliť. V horách sú tekutiny veľmi dôležité, či už je to čaj, nealkoholické pivo, voda. Dôležité je sa pred a počas lezenia vyvarovať alkoholu. Po tréningu sa na doplnenie tekutín, ale i stratenej energie pijú aj rôzne iontové nápoje“, objasňuje Rasťo Šimko.

Iontové nápoje však nie sú určené pre každého. Tí, ktorí majú problémy s obličkami, prípadne žalúdkom, by sa o ich užívaní mali poradiť s lekárom. Vhodnou alternatívou je aj nealkoholické pivo. Svojím zložením je to v podstate prírodný iontový nápoj. Obsahuje minerálne látky a vitamíny, napríklad – B vitamíny, draslík, sodík, vápnik, horčík a množstvo ďalších látok. Je preto veľmi vhodný pri všetkých športových aktivitách.

Oblastí na lezenie na Slovensku je dostatok, najvyhľadávanejšími sú Malé Karpaty, Strážovské vrchy, Ponitrie, Strážovské vrchy, Vtáčnik, Veľká a Malá Fatra, Slovenský raj, Nízke a Vysoké Tatry. 

Cyklistika
Jazda na bicykli sa zdá ako jeden z najjednoduchších športov. Ale opak je pravda. Cyklistika v sebe spája relax s vytrvalosťou. Je však dobré o nej aj niečo viac vedieť. Aby sa vám nestalo, že vyjdete z domu, na cestu, do lesa, prejdete pár metrov či kilometrov a poviete si, že už viac nevládzete, je dobré si vybrať vhodný bicykel (horský, krosový -trekingový na cykloturistiku alebo klasický city bike). Pre adrenalínové „cyklo typy“ je stvorený štýl downhil, na ktorý sú prispôsobené bicykle na zvládnutie extrémneho zjazdu v horskom teréne. Rukavice, prilba, cyklonohavice, okuliare nie sú len na parádu. Sú povinnou výbavou cyklistu. V teplom jarnom a letnom počasí je aj pre cyklistu dôležité mať pri sebe tekutiny.  Ale nezabúdajme, že aj pri jazde na bicykli platia pravidlá cestnej premávky, takže by sme sa pred a počas bicyklovania mali vyvarovať pitiu alkoholu.

Na Slovensku sú okrem mestských cyklotrás obľúbenými aj malokarpatské cyklocesty v okolí Bratislavy, na Záhorí či na Liptove, ktorý je jedným z cyklistami najvyhľadávanejších regiónov na Slovensku. Neďalekými cyklistickými rajmi sú aj južná Morava a Rakúsko.

Beh
Beh je jeden z najpopulárnejších športov súčasnosti a teší stále väčšej popularite. Dáva voľnosť, radosť a nie je náročný na výber terénu. Behať môžno všade, v blízkosti domu, v lese či na páse v telocvični. Základom je odhodlanie, dobré bežecké topánky a oblečenie do každých poveternostných podmienok. Obuv si vyberajte pozorne, tenisky by mali byť relatívne ľahké a mali by dobre sedieť na nohe, aby vám nespôsobili bolestivé otlaky či odreniny. Rovnako je dôležité pri behu vyhnúť sa dehydratácii aj nedostatku sacharidov, pri dodržiavaní vhodného režimu si zvýšite  šance na udržanie bežeckého tempa. Nealkoholické osvieženie v porovnaní s čistou vodou spraví dodatočnú službu. Doplníte ním nielen tekutiny, ale aj sacharidy, bielkoviny, vitamíny (najmä skupiny B) a ďalšie minerálne látky ako draslík, sodík, vápnik a horčík.

Autor: Natalia N.
Foto: Shutterstock