Rozhovory

Ján Kubiš: Muzikálový festival vstupuje do desiateho ročníka

Brusnianská Brusnica

Ján Kubiš žije vo Zvolene podľa občianskeho preukazu,ale skôr ho nájdete v aute na cestách. Neustále brázdi trasy medzi Zvolenom, Bratislavou, Prahou, Brusnom a ďaľšími mestami, kam ho ako vietor zavejú početné aktivity. Keď práve nenakrúca  televiznu smotánku, behá okolo Heleny Vondráčkovej, ktorej robí slovenského manažéra – okrem iných českých umelcov alebo spriada plány ako vylepšiť Muzikálový festival Jozefa Bednárika, ktorého 10.ročník klope na dvere v Brusne.

Ako vám napadlo  organizovať muzikálový festival?
Divadlá majú v lete prázdniny, pre marketingové, mediálne a PR agentúry sú prázdniny tiež akousi uhorkovou sezónou, ja som človek hyperaktívny a potrebujem niečo robiť. Mal som a mám dobré vzťahy s muzikálovými umelcami, ktorí boli ochotní – Zuzka Mauréry, Marcella Molnárová, Janka Daňová, Jano Slezák a ďalší. Podporu som našiel v Brusne v kúpeľoch, kde sa to osvedčilo a ideme po desiatykrát do Brusna.

Hneď nultý ročník bol dvojdňový?
Priamo festival nie, ale s istým obchodným centrom v Banskej Bystrici, kde sme urobili asi dvojhodinový pozývací koncert a na druhý deň bol normálne festival.

Zrejme mal u divákov úspech, keď hovoríme dnes o desiatom ročníku…
Mal úspech, ale hlavne bolo moje zaťatie, že to chcem robiť. Ľuďom sa to páčilo, aj sponzori boli štedrejší, mali záujem podporiť niečo nové. Dnes musíme mať kamarátov, ktorým ide o vec, vďaka Bohu za nich.

Festival až časom dostal  názov podľa muzikálového génia Jozefa Bednárika…
Na druhom ročníku vystúpili ako hlavné hviezdy Petr Muk a Sisa Sklovska.  Petr Muk si tam pokrstil svoje posledné CD vydané za jeho života, o rok totiž už nebol medzi nami, tak sme si na neho spomenuli a primontovali sme Tabuľu muzikálovej slávy s jeho menom. O rok som rozmýšľal komu udeliť tabuľu slávy za muzikály a pozval  som Jozefa Bednárika, aby si on „prišrófoval“ tabuľku, hoci dopredu nič netušil. Ako sa predieral davom ľudí, plakal. Potom mi povedal, že toto je veľká vec, že to nečakal a ja som ho poprosil nech so svojím tímom každý rok navrhne niekoho na muzikálovú tabuľu slávy. Pomáhal nám pri všetkých ročníkoch až do jeho smrti v roku 2013.

Ktoré mená si môžeme na tabuli prečítať?
Spomenuli sme Petra Muka, Jozefa Bednárika, potom na jeho odporúčanie je tam Bára Basiková, Marián Slovák, a keď zomrel Jozef Bednárik, uplynulo 15 rokov od smrti velikána textárskeho a básnického sveta Jozefa Urbana, tak sme si dovolili vyzdvihnúť jeho meno. Ďalej sme pokračovali nomináciami Bednárika, takže je tam ešte Karol Čálik a Ján Greššo. Dotyčná osoba nikdy ani len netuší, že bude odmenená, takže vždy je to prekvapenie.

Desiaty ročník, ktorý sa pomaly blíži, bude niečím výnimočný?
Snažíme sa, aby bol každý ročník výnimočný, vlani sme si vymysleli Brusway ako je v New Yorku Broadway, ešte predtým sme urobili Muzikálovú terasu Jozefa Bednárika, kde sa vlastne festival koná pod holým nebom. Pripravujeme tabuľu, na ktorej budú vyryté mená všetkých ocenených Brusnianskou Brusnicou, aby to bolo pokope aj s rokmi.

Novinkou bude i započatá výsadba lipovej aleje…
Pred pár dňami sa Brusnom prehnala veterno-dažďová smršť, ktorá trvala asi tri minúty, ale narobila neuveriteľné škody. Preto verím, že sa dohodneme s pamiatkármi a podarí sa nám presadiť myšlienku vysadiť alej,  ešte nevieme ako ju nazveme či velikánov, umelcov alebo podobne a prvú lipu by na začiatku Brusway vysadil Félix Slováček a druhú Marián Labuda. Medzi obe lipy uložíme lavičku s menom Jozefa Bednárika. Na ďalší muzikálový deň dúfam, vysadia lipy Ľubo Roman a Juraj Kukura a medzi ne opäť zasadnú dve  lavičky s menami Petra Muka a Jozefa Urbana. Týmto by sme započali novú tradíciu a každý rok budeme pridávať lipy a lavičku.

Mimospevácky program teda poznáme, ale nás zaujíma aj program, v ktorom zaznejú muzikálové piesne a hlavne koho uvidíme počas dvoch dní festivalu?
Trochu si zaspomíname na začiatok a festival slávnostne otvorí skladbou Cabaret speváčka, ktorá mi pri prvom ročníku zásadne pomohla a celý ho otvorila  – Marcella Molnárová. Potom príde na rad po prvý krát skutočný kabaret Milana Markoviča a Pánov bratov s názvom Na plnú hu(d)bu. Záver prvého večera, teda 18. augusta bude patriť trom muzikálovým hviezdám, Andrea Zimányiová, Mirka Partlová a Linda Ballová si zaspievajú v programe Klasiku máme rady.

Tak to by bol piatok a čo nás čaká v sobotu?
V sobotu 19.augusta o 17.00 hodine odštartuje Slávnostné otvorenie a Šansóny spod Eifelovky v podaní Lindy Genoux, potom nasleduje komponované pásmo Evanielium o Márii, v ktorom si vypočujeme interpretov ako Jarmilla Hittnerová, Jozef Benedik, Róbert Halák, Dárius Kočí, Kristína Vrecková, Pred prestávkou sa ešte povenujeme  spomienke na Jozefa Bednárika a jeho nedožitých 70-tych narodenín. Po 20 minútovej prestávke  nasleduje asi o 19.00 hodine Slávnostný ceremoniál odhalenia tabule slávy a udelenia cien Brusnianská Brusnica, potom komponované pásmo  Nová Scéna Bratislava – 70 ročná prvá dáma, kde uvidíme hlavne pozvánku na novú 71. sezónu NS.

Z Prahy sa predstaví program Máme rádi pohádky – Sněhová královná a Kapka medu pro Verunku, kde vystúpia Eva Kleinová, Michaela Sejnová a Peter Strenáčik. Po 21vej hodine  BRUSWAY – Hviezdy pod hviezdami – komponový GALAKONCERT k 10mu výročiu Muzikálového festivalu Jozefa Bednárika, kde sa predstavia Mirka Partlová, Štefan Skrúcaný, Jozef Benedik, Majo Labuda, Martin Vetrák, Kristína Vrecková, Terezka Králiková, Lucia Václavíková, Robo Halák, Dárius Kočí, Tomáš Majláth, a Roman Bomboš. Celkový slávnostný program pekvapujúco zakončí rocker, ale i skvelý  spevák Josef Vojtek  – muzikálový  Joffey de Peyrac, Dracula,Mefisto, Krysař, Baron Prášil a mnoho iných postáv, ktoré stvárnil –  a jeho muzikálové GALA, s ktorým sa predstaví vôbec po prvý raz na Slovensku. Takže program je bohatý, srdečne pozývame…

Autor: Anna Olvecká
Foto: archív Jána Kubiša

 

 

 

 

Click to comment

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

To Top