Rozhovory

Jan Kopečný: Každý spevák chce obecenstvo a potlesk

Mladý, talentovaný, populárny, to je len niekoľko málo prívlastkov, ktoré charakterizujú hviezdu českého muzikálového neba Jana Kopečného. V Bratislave sa nedávno predstavil v jednej z hlavných postáv muzikálu, ktorý Sagvan Tofi písal dlhých deväť rokov, a v ktorých použil piesne Karla Gotta. Jan sa náročných skladieb zhostil bravúrne, napokon nie je v muzikáloch žiaden nováčik.  

Účinkuje v takých dielach ako sú Angelika, Traja muškatieri, Casanova, Děti ráje. Divákov očaril aj v známej súťaži Tvoja tvár má znám hlas, kde sa predstavil v  postavách Toma Jonesa, Bruna Marsa, Michaela Jacksona či Tota Cutugna. Po bratislavskej megaúspešnej premiére muzikálu Čas ruží sme ho trochu vyspovedali.

Máte za sebou množstvo krásny rolí v muzikáloch, ale spievať pesničky Karla Gotta je predsa len čosi iné. Ako k tomu prišlo, že ste sa objavili v jednej z hlavných postáv muzikálu Čas ruží?
Karel Gott má za sebou neuveriteľnú kariéru, jeho piesne sú jedny z najťažších aké som kedy spieval. Samozrejme to pre mňa bola obrovská výzva, spievať piesne Karla rovno pred ním, to bola veľká nervozita, obavy…

Triasli sa vám kolená?
Triaslo sa mi všetko (smiech). Keď som postúpil do druhého kola, kde Karel povedal, že dobre, berie ma, tam to opadlo a mám z toho obrovskú radosť.

Máte najobľúbenejšiu pieseň z jeho repertoáru?
V prvom rade sa mi páčili hity v jeho podaní, ktoré boli všeobecne známe, ale Sagvan sa snažil vyberať aj piesne, ktoré neboli verejnosti až natoľko známe.  Objavil som tam pieseň Pláč, ktorá sa stala mojou favoritkou. Naraz som zistil, že práve tie menej známe pesničky sú mi oveľa viac bližšie, než  hity. Pláč: https://www.youtube.com/watch?v=GlkqTkWo1BM

Mali ste odmalička jasno v tom, že chcete byť spevák?
Od piatich rokov spievam, môj dedo bol muzikant a ten hneď – prihláste ho do hudobnej školy. Rodičia samozrejme chceli, aby som vyštudoval vysokú školu, ktorá by mi poskytla zadné dvierka, hoci v muzike ma podporovali, dohliadali na to, aby som dostatočne cvičil, ale osud rozhodol inak. Teraz chodia na moje predstavenia, hlavne na premiéry, myslím, že majú zo mňa radosť.

Keď ste im povedali, že budete spievať Gottove piesne v muzikáli?
Tešili sa, ale boli rovnako nervózni ako ja, lebo vedeli, že moje želanie odmalička bolo zaspievať si s Karlom Gottom. Ale na druhej strane mi verili, že to zvládnem. Ukážka z muzikálu Čas ruží: https://www.youtube.com/watch?v=EqmYbnziCbM

Medzitým však máte za sebou ďalšiu úspešnú premiéru…
Áno, práve včera som odspieval v Prahe premieru Muž so železnou maskou, do ktorého som naskočil neskôr, pretože som ešte účinkoval v šou Tvoja tvár má známy hlas. Muž so železnou maskou: https://www.youtube.com/watch?v=0–2W-xlTXe

Tam ste priam šokovali  prevtelením sa do Michaela Jacksona…
Bolo to veľmi náročné, na nácvik len pár dní, ale som rád, že sa to  podarilo, a že zaujalo.
Jan Kopečný ako Michael Jackson: https://www.youtube.com/watch?v=e7pGw3bVzxo

Nie je vám ľúto, že po skvelých výkonoch ste nezvíťazili?
Priznám sa, nebral som to ako súťaž. Šlo  o dobrú vec – získať peniaze pre rôzne nadácie a to sa splnilo, čo je úžasné.

Nemáte ambície nahrať a naspievať CD s piesňami, ktoré by autori zložili vyslovene pre vás?
Zatiaľ si vystačím s muzikálmi, nerozmýšľal som v týchto intenciách, ale pravda je, že mám vlastnú kapelu a čoskoro vydáme singel.

V muzikálových postavách  ukazujete aj kus hereckého umenia, netúžite po filmovej role?
Rád by som si možno zahral v nejakej dobrej rozprávke, ale teraz naozaj mám toľko muzikálových rolí, že ani si neviem dosť dobre predstaviť, kde by som zobral na to čas.

Keď si chcete od muziky oddýchnuť, čo vás poteší?
Fittness, kino a dobré jedlo. Som labužník.

K premiéram patria i spoločenské udalosti a večierky, rád sa ich zúčastňujete?
Kto by nemal rád večierky? Samozrejme pokiaľ mi čas dovolí a nemusím na druhý deň hrať, rád si „zavečierkujem“-.

Karel Gott sa netají, že miluje potlesk, ako je to s vami?
Rád spievam, rád som ocenený za spev a ako inak než potleskom? Každý spevák chce obecenstvo,  keď obecenstvo tlieska – to je najkrajšie. V divadle mávame okolo tisíc divákov, tu v Bratislave na Zimnom štadióne ich bolo niekoľko tisíc, takže tá atmosféra bola neskutočne krásna a zaujímavá.

Ste zamilovaný?
Áno, priateľku mám už niekoľko rokov, všetko je tak ako má byť.

Autor: Anna Olvecká
Foto: Archív Jana Kopečného

 

 

Click to comment

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

To Top