Imunoterapia má v boji s rakovinou čoraz lepšie výsledky, dostať sa k nej na Slovensku je ťažké

Liečba rakoviny pľúc a melanómu prostredníctvom imunoterapie priniesla nové pozitívne výsledky. Prezentovali ich na konferencii Americkej spoločnosti pre klinickú onkológiu (ASCO) v americkom Chicagu, ktorá sa dnes skončila. Imunoterapia je typ biologickej liečby, ktorá na boj s rakovinou, infekciami alebo inými ochoreniami využíva imunitný systém organizmu.

Míľnik v liečbe rakoviny pľúc
Za pozitívnymi správami je liek s účinnou látkou anti-PD-1, pembrolizumab. V klinickej štúdii lekári skúmali 1 274 pacientov s pokročilým nemalobunkovým karcinómom pľúc (NSCLC), v ktorých nádore bola dokázaná prítomnosť markera PD-L1. Výsledky ukázali, že pacienti, ktorí sa liečili imunoterapiou, mali o 19% nižšie riziko úmrtia v porovnaní s pacientami liečenými štandardnou chemoterapiou, a to pri menej častom výskyte nežiaducich účinkov.

„Toto je skutočný míľnik,“ povedal pre agentúru Reuters onkológ John Heymach z Centra pre liečbu rakoviny MD Anderson v Houstone. „Éra, v ktorej je chemoterapia jedinou možnosťou pre pacientov s nemalobunkovým karcinómom pľúc, sa blíži ku koncu,“ dodal. „Nielenže pacienti žijú dlhšie, ale tiež dostávajú liečbu, ktorá má podstatne nižšiu toxicitu,“ zhodnotil výsledky testovaní.

Rakovina kože bez dostupnej liečby
Účinná látka pembrolizumab pomáha aj pri liečbe rakoviny kože, melanómu. To, že táto liečba prináša pacientom benefit je známe a dnes je vo svete považovaná za štandard liečby. Prezentované však boli ďalšie povzbudzujúce údaje o dlhodobom prežívaní pacientov. Medián  prežívania sa oproti historickým údajom pri liečbe chemoterapiou pri imunoterapeutickej liečbe zvýšil z 6 až 9 mesiacov na takmer 39 mesiacov u pacientov, u ktorých bola  imunoterapia použitá ako prvá možnosť liečby. Pacienti tak môžu získať 2,5 rokov života navyše.

Na Slovensku trpí rakovinou kože asi deväťtisíc ľudí a viac ako tisíc pacientov pribudne každý rok. Pacienti s melanómom v pokročilom štádiu pritom nemajú na Slovensku žiadnu kategorizovanú liečbu. Imunoterapia je síce dostupná aj na Slovensku, ale ako v jedinej krajine V4 nie je hradená v rámci štandardnej úhrady. Pacienta ňou môžu liečiť, iba ak to schváli zdravotná poisťovňa.

Ako funguje imunoterapia
Imunoterapia je liečba, ktorá podporuje imunitný systém tela tak, aby proti rakovine bojoval sám. Ide o pomerne novú metódu; s účinnou látkou anti-PD-1 lekári pracujú od roku 2013. Liečba pomáha aj v pokročilých štádiách nádorových ochorení, pri ktorých bolo doteraz len málo možností; navyše s neuspokojivými výsledkami a radom vedľajších účinkov.

Imunoterapia sa na rozdiel od mnohých doterajších spôsobov nezameriava na konkrétnu časť tela, ktorú choroba postihla. Učí imunitný systém vyhľadať napadnuté bunky a bojovať proti chorobe kdekoľvek v tele sa nachádza. Pri súčasnom napredovaní výskumu je veľká nádej, že práve imunoterapia prinesie v nasledujúcom období ďalší pokrok v liečbe onkologických ochorení.