Dáša Černá – Gejdošová: Stačí odomknúť a denne využívať svoje talenty

Snom každého človeka je vykonávať prácu, ktorá by ho napĺňala, do ktorej by chodil s radosťou. K tomu je potrebné, aby sme spoznali sami seba a objavili v sebe talenty, ktoré máme. Porozprávali sme sa o tom s Dášou Černou Gejdošovou, ktorá sa odomykaniu vlastného potenciálu a hľadaniu talentov venuje profesionálne.

Kedy a ako ste prišli na myšlienku, že vyhľadávanie talentu je u človeka dôležité?
Myšlienku odhalenia a rozvoja talentov som vedome objavila, keď som začala spolupracovať s Janom Muhlfeitom a organizovať pre neho akcie na Slovensku. Jeho prednáška o talentoch bola ako keby rozprával môj príbeh života a úspechov, ktoré som dosiahla práve vďaka poznaniu svojich talentov. Premenila som ich na silné stránky, ktoré sa stali mojim unikátnym základom pre všetko, do čoho som sa pustila.

K podnikaniu ste utiekli doslova od katedry…
Áno, som pôvodom učiteľka, ktorá sa rozhodla podnikať v oblasti stavby krbov. Svoju istotu o úspešnom podnikaní som nemala v tom, že  u nás v rodine by  niekto staval krby, ale pramenila z toho, že som veľmi dobre poznala svoje silné stránky. Moje atypické podnikanie som postavila na svojich talentoch a silných stránkach, ktorými sú komunikácia, akčnosť, energia, neustále učenie sa, zvedavosť, videnie do budúcnosti a odvaha. Toto bolo impulzom prečo sme spoločne s manželom Oliverom zrealizovali projekt Myslenie prvej ligy, kde pomáhame ľudom krok za krokom s premenou talentov na silné stránky http://myslenieprvejligy.sk.

Čo prinesie ľudom poznanie talentov a premenou na silné stránky?Spoznanie, rozvoj talentov a premena na silné stránky prinesie ľudom v prvom rade pozitívnu energiu, radosť, zdravé sebavedomie,  jedinečné vzťahy a UNIKÁTNU hodnotu človeka. Ľudia, ktorí poznajú svoje talenty a silné stránky žijú život vo svojej koži, autenticky s lepšou verziou samého seba v unikátnych vzťahoch a slobodne.

S kým spolupracujete?
Ako som už spomenula spolupracujeme v rámci nášho projektu Myslenie prvej ligy/ http://myslenieprvejligy.sk  a Silne stránky / http://silnestranky.sk/ s Janom Muhlfeitom, Mariou Pavelka, ktorí sú certifikovaní kouči Gallup a spoločne s ďalšími koučmi ako je Adri Košovská, mentormi napríklad Juraj Málik. Sú to ľudia, ktorí sa venujú téme talentov. Pre spoluprácu sa  nadchli aj známe osobnosti ako je Maroš Kramár Adela Vinczeaová, Zuzana Haasová, Janko Lašák a ďalší ktorých nájdete na našej webovej stránke

Vyhľadávanie a objavovanie talentu nie je u človeka obmedzené vekom, kedy je najlepšie začať?
Talenty každý jeden z nás dostane do vienka,  takže ich máme v sebe už od narodenia. Je otázka času,  kedy ich začneme objavovať a rozvíjať vedome na naše silne stránky,  aby boli našou oporou sebavedomím a istotou pre všetko, do čoho sa v živote pustíme. Mnoho ľudí podvedome zapája svoje talenty ale nemajú takú silu ako keď presne viete čo je to vaše pravé orechové. A  to znamená, že nikdy nie je neskoro na spoznanie talentov. Samozrejme je úplne ideálne,  keď s objavením talentov začnú už naši rodičia a povedú tak deti na ceste s talentami od ranného veku

Prezraďte či je možné fungovať v našom školstve tak, že deti budú viac pozornosti venovať predmetom, na ktoré majú talent a ostatnými len tak prechádzať?
Takáto forma školstva už v Európe funguje, preto verím, že je iba otázka času kedy to dorazí aj k nám, prosto môj talent Pozitívna to inak ani nevie. Rodičia nemusia čakať na túto zmenu v školách a už dnes môžu začať oni sami rozvíjať individuálne talenty svojich detí. Ako prvý krok potrebujú, aby poznali sami seba a teda svoje vrodené talenty a  následne viedli tak aj svoje deti. Individuálne so zameraním sa nato, čo dieťaťu prirodzene ide najlepšie tak ako by to malo byť samozrejmosťou v našich školách. Nie uniformita, ktorá nie len v deťoch,  ale aj nás v dospelých, nie len že zabíja talenty, ale aj našu kreativitu, vášeň a zmysel života.

Na vyhľadávanie talentov organizujete množstvo stretnutí, činností, kedy a kde je možné najbližšie pozvať prípadných zvedavcov a záujemcov?
Organizujeme online vzdelávanie pár prostredníctvom projektu http://myslenieprvejligy.sk, konzultácie, koučingy, semináre a workshopy prednášky,  kde ľudia nie len spoznajú svoje talenty, ale aj praktické kroky. Mám dobrú správu pre ľudí na Slovensku že nás začali oslovovať nie len rodičia, ľudia ale ja firmy a korporáty.   Pochopili,  aké je dôležité mať spokojných a nadšených zamestnancov, ktorí sa v práci venujú tomu, čo je ich vášeň-unikátnosť a rozvíjajú ju nie len pre seba ale pre danú firmu či spoločnosť. Momentálne –  za pár dni 26.05.2018 organizujeme v Bratislave seminár s Janom Muhlfeitom – http://myslenieprvejligy.sk/odomykanie-ludskeho-potencialu-jan-muhlfeit-26-05-2018/,    kde sa ešte ľudia môžu prihlásiť. Odporúčam, aby to urobili hneď, nakoľko na seminár si potrebujú ešte vypracovať test talentov,  s ktorým sa bude pracovať.

Čo je náplňou seminárov a stretnutí a ako jednotlivé procesy odhaľovania talentov prebiehajú?
Základom je test talentov,  z ktorého sa človek dozvie presné poradie a skladbu jeho 34 talentov. Následne je už na každom človeku v rámci unikátne namiešaných talentov, akú formu ich rozvoja  si zvolí. Vždy je to ale cesta, nakoľko test talentov, je iba diagnostika, jednoducho štartovacia čiara.

Môže naštartovať rozvoj talentov online v našom MPL klube. Pre intenzívnejšiu prácu a intímnejšie prostredie ponúkame koučing, konzultácie, mentoring.

A ďalšou formou sú  workshopy a semináre kde ľudia spoločne odhaľujú a spoznávajú svoju spleť talentov. Práve táto forma je zase vhodná pre ľudí, ktorí sú spoločenskí,  veľmi radi „networkujú“ a spoznávajú nie len seba,  ale aj nových ľudí. Viac informácií nájdete na stránkach http://myslenieprvejligy.sk a https://silnestranky.sk.

Čo by ste v závere odkázali tým, ktorí váhajú sústrediť pozornosť seba aj svojich na odhaľovanie talentov?
Ak chcú žiť svoj unikátny život v jedinečných vzťahoch, v práci alebo podnikaní snov, tak bez sebapoznania prostredníctvom jedinečnej kombinácii talentov,  to bude dlhšia cesta pokusu a omylov. Stačí odomknúť a denne využívať talenty a s nimi ísť cestou podľa vlastnej réžie…

Anna Olvecká
Foto: Archív D. Černej-Gejdošovej