Dáša Černá Gejdošová: Poznaním seba samého získate väčšie sebavedomie

Dáša Černá Gejdošová - rozhovor

Na svojej osobnej stránke má heslo – nikdy sa nevzdávaj. Kto ju pozná vie, že Dáša Černá Gejdošová sa naozaj nikdy nevzdáva a právom si vyslúžila medzi známymi prezývku „duracelka“. Pomáha ľuďom spoznať ich silné stránky a za tie svoje pokladá – že je akčná, vie okúzliť, je zvedavá, komunikatívna a dokáže prepájať ľudí, ktorí si môžu navzájom  niečo odovzdať. Aj preto  sme ju požiadali o rozhovor. 

Vďaka vám na Slovensku funguje klub Myslenia prvej ligy. Ako ste sa k tomuto projektu dostali vy a aká je vaša úloha v ňom?
Projekt  – Myslenia prvej ligy  – MPL –  klub vznikol pred 2 rokmi, keď sme spolu s Janom Mühlfeitom pripravovali aj názov pre naše spoločné akcie. Projekt sa mal pôvodne nazývať „Leader shift“, ale nám sa tento názov nepozdával. Aj preto, že to bol anglický výraz. Pri pracovnom brainstormingu- čiže debaty  – s Janom Mühlfeitom sa opakovali slová, ktoré sme zachytili a na základe nich sme  vytvorili názov projektu „Myslenie prvej ligy“. Obsah bol jednoznačne overený praxou a skúsenosťami v tom, že ak sa pre niečo rozhodnete a viete, v čom ste unikátni, máte šancu prežiť život podľa vlastných vízií, všetko zrealizovať a byť úspešný. Jednoducho žiť život s myslením prvej ligy.

Spomínte si na prvé stretnutie s Janom Mühlfeitom?
S Janom Mühlfeitom som sa prvýkrát stretla na seminári v Prahe. Pretože poznám svoje silné stránky, oslovila som ho s ponukou na  spoluprácu  šírenia myšlienok talentov na Slovensku. Na seminári bolo okolo 650 ľudí. Môj postoj a poznanie samej seba v oblasti silných stránok nakoniec prinieslo spoluprácu s Janom Mühlfeitom, a tak aj prvý krok k projektu Myslenie prvej ligy. Dnes spolu s manželom Oliverom Černým sme autormi projektu. Na našom spoločnom projekte spolupracujú naši kouči a mentori, ktorí  nielen pracujú s metodikou Gallup, ale majú s ňou aj praktické skúsenosti – http://myslenieprvejligy.sk/.

Čo bolo dôvodom pre vytvorenie takéhoto projektu?
Na semináre, ktoré organizujeme aj Janom Mühlfeitom, chodili ľudia, ktorí po jeho skočení síce odchádzali s poznaním svojich talentov a s veľkým nadšením ako ich premenia na unikátne silné stránky. A viete čo sa stalo? Vôbec NIČ.

Všetci títo ľudia, niektorí skôr, iní možno trocha neskôr zapadli do svojej denno-dennej rutiny. A to, v čom boli unikátni, nechali zapadnúť prachom, pretože nemali nikoho, kto by ich ďalej podporoval a „nakopával“, aby išli ďalej. Aby sa to zmenilo,  vytvorili sme  MPL klub, v ktorom krok za krokom a aj na princípoch metodiky Gallup spoločne spoznávame a meníme talenty členov klubu na silné stránky. A ideme aj ďalej, až k „životu snov“, ku „kariére snov“ a k „vzťahom snov“ spolu s unikátnymi kľúčmi a s komunitou ľudí, ktorí sa už dnes rozhodli žiť svoj život s myslením prvej ligy.

Čo si pod myslením prvej ligy máme predstaviť?
MPL klub je o odhalení talentov, ktoré premenení na silné stránky. Tak, aby sa stali vašim základom pre všetko, čo sa v živote rozhodnete uskutočniť. A je to oveľa ľahšie, ak viete, v čom ste unikátni. Poznaním samého seba získate zdravé sebavedomie a vtedy robíte to, čo vás baví a napĺňa, máte oveľa viac energie. Vaše sny a vízie dotiahnete do konca a vytvoríte si  vzťahy snov, nielen na pracovisku, ale aj v rodine. Všetko, pre čo sa rozhodnete je len na vás a na vašom MYSLENÍ. Teória je potrebná, ale práve v našom klube ju rozvíjame prakticky a krok za krokom.

Ako a prečo by sme sa mali stať členmi klubu, čo všetko nám ponúkate?
V našom MPL klube ľudia nielen odhalia, čo sú ich talenty a premenia ich na silné stránky tak, že sa stanú ich betónovým životným základom, podobne ako pri stavbe domu. Spoločne s úspešnými koučmi, mentormi členovia klubu získajú unikátnych 8 kľúčov, ktoré ich dovedú k úspechu podľa ich predstáv. Spoločne tiež tvoríme unikátnu komunitu ľudí s myslením prvej ligy.

Existuje vekové ohraničenie, ktoré umožňuje vstup do klubu?
Nie, MPL klub je pre každého, kto sa rozhodne nielen objaviť svoje talenty, ale aj s nimi prežiť život snov.

Množstvo populárnych osobností je zapojených projektu, čím ste si ich získali?
Jedinou otázkou – chceli by ste sa podeliť o svoj úspech, ktorý ste dosiahli aj vďaka vašim talentom,  a tak inšpirovať ľudí na Slovensku a v Čechách?
Viac sa o našich hosťoch dozviete a našej stránke http://myslenieprvejligy.sk/.

Ako spolu navzájom komunikujete?
Komunikácia je úplne jednoduchá, pretože náš projekt Myslenie prvej ligy klub využíva jedinečné technológie. Naši hostia, koučovia, mentori a členovia klubu sa delia o svoje kroky a skúsenosti online, prostredníctvom živých webinárov a členskej sekcie. Sme tak trocha na Slovensku aj v Čechách unikátni, pretože pokiaľ viem, nikto iný nevzdeláva ľudí online v živých vysielaniach. Samozrejme pripravujeme aj živé stretnutie a už tento víkend 25.11.2017 o 18:00 v hoteli Ponteo sme pripravili prvé osobné stretnutie ľudí s Myslením prvej ligy. Všetkých ľudí, ktorí rezonujú s touto myšlienkou pozývam medzi nás – http://myslenieprvejligy.sk/odomykanie-ludskeho-potencialu/.

Myslenie prvej ligy nie je jedinou iniciatívou, ale sústredujete sa aj na odomykanie ľudského potenciálu. Čo to v praxi znamená?
Myslenie prvej ligy organizuje aj semináre s Janom Mühlfeitom. S Janom na Slovensku úzko spolupracujeme a máme na starosti PR. Na seminároch práve prostredníctvom testu-dotazníku Gallup pomenovávame a rozvíjame talenty ľudí. Jan Mühlfeit na seminároch pomáha urobiť síce prvý, ale veľmi dôležitý krok tým, že ľudom odhalí, čo pre nich talenty v živote znamenajú. A práve pre to, aby sa talenty stali silnými stránkami pokračujeme s našim tímom Myslenie prvej ligy na rozvoji talentov a premieňame ich  na silné stránky.

Potenciál odomykáte nielen u dospelých, ale aj u detí… s akými ohlasmi sa stretávate u rodičov a učiteľov?
Odomykanie talentov detí je na Slovensku novinkou a rodičia majú o tieto workshopy veľký záujem. Po workshopoch však spravidla nepokračujú v rozvoji talentov ich detí. To je jedným z dôvodov, prečo sme vytvorili MPL klub. Zistili sme, že pokiaľ samotní rodičia nepoznajú prínos rozvoja svojich talentov a nemajú s tým žiadne skúsenosti, potom s deťmi spravidla doma nepracujú na rozvoji ich talentov. Už vo februári 2018 sa môžu rodičia a deti tešiť na workshop, ktorý pripravujeme už dnes.

Má zmysel sústreďovať sa na odomykanie detského potenciálu, keď vieme, že naše školstvo je zastaralé,  nefleibilné, osnovy sú dané a deti sa musia učiť množstvo vecí, ktoré nikdy potrebovať nebudú alebo ak majú o ne mimoriadny záujem, pokojne si ich vyhľadajú na internete?
Určite má, pretože v našich školách sa stretávame s učiteľmi, ktorí chápu princíp unikátnosti talentov aj spolu s rodičmi. Preto v tom vidíme zmysel a snažíme sa krok po kroku meniť spôsob vyučovania a prístupu k deťom. Podľa môjho názoru je to preto iba otázkou času, viery a vytrvalosti. Chcem však poukázať na to, že rozvoj talentov je dôležitý aj pre firmy a tímy ľudí, ktoré v nich pracujú. A práve podľa prieskumov Gallup sme odhalili, že angažovanosť zamestnancov na Slovensku je žalostne nízka – iba 8%. Odhalením talentov členov tímu je práve tá správna cesta, ako ju možno pomerne jednoducho zvýšiť. Vyššia angažovanosť zamestnancov a unikátne vzťahy na pracovisku prinášajú nesmiernu konkurenčnú výhodu firiem v podobe nielen vyšších ziskov, ale najmä vyššej lojálnosti, vyššej produktivity a spokojnosti ich zamestnancov a tým aj ich klientov. Ak sa chcete dozvedieť základné informácie o talentoch, prečítajte si eBook zdarma o talentoch a práci s nimi . http://silnestranky.sk/.

Pripravila: Anna Olvecá
Foto: Archív D.Č.G.