LenPreŽeny.sk - Lifestylový magazín pre ženy v každom veku
 • Pri kúpe vysávača teraz rýchlo a jednoducho zistíte, aký je v skutočnosti účinný.
  pasik
  Pri kúpe vysávača teraz rýchlo a jednoducho zistíte, aký je v skutočnosti účinný.
  Väčšina ľudí sa s energetickými štítkami zoznámila už v minulosti pri kúpe chladničky alebo práčky, odteraz však nimi budú označované aj vysávače. S platnosťou od 1. septembra 2014 musia mať totiž všetky vysávače dodávané výrobcami na trh v rámci Európskej únie
 • VODA NAD ZLATO V UGANDE
  pasik
  VODA NAD ZLATO V UGANDE
  Tretí májový týždeň od 12. do 18. mája 2014 bude už po desiaty krát patriť celoslovenskej kampani Týždeň modrého gombíka, ktorú organizuje UNICEF Slovensko
 • Najmodernejší dizajn v energetickej triede A+++
  pasik
  Najmodernejší dizajn v energetickej triede A+++
  Či už v meste, alebo na dedine, v rodinnom dome alebo v byte, v tradičnej či modernej kuchyni – atraktívny dizajn a rozumné techológie kombinovanej chladničky s mrazničkou Siemens iQ 300 sa vždy prispôsobia vášmu individuálnemu životnému štýlu. Jej nadčasový dizajn z nehrdzavejúcej ocele dokonale zapadne prakticky do
 • Nájdite si chvíľku pre seba a odmeňte sa
  pasik
  Nájdite si chvíľku pre seba a odmeňte sa
  „Dnešná uponáhľaná doba kladie zvýšené nároky na všetkých. Ženy musia zvládať prácu, starostlivosť o deti vrátane ich dopravy na záujmové činnosti a domácnosť. Často si pod ťarchou nárokov preťaženosť neuvedomujú a nepripúšťajú. Ženy majú tendenciu si toho nabrať na seba priveľa. Okolie to potom berie ako samozrejmosť, kým sa žena sama neohradí alebo, v horšom prípade, kým sa neobjavia prvé náznaky psychosomatických ťažkostí,"
 • Mlieko a jeho vplyv na ľudský organizmus
  pasik
  Mlieko a jeho vplyv na ľudský organizmus
  Mlieko je dokonalý a najprirodzenejší nápoj, s ktorým sa ľudský jedinec stretáva ihneď po narodení. Je pre nás po celý život v rôznych formách nenahraditeľnou súčasťou výživy. Nezaobídeme sa bez neho ani v pokročilom veku, kedy účinkuje ako prevencia pred zákernou osteoporózou.

Mágia stromov

Mágia stromov

Sedíte pod naširoko rozkonáreným dôstojným stromom, ktorý vám poskytuje príjemný tieň. Cez husto rastúce konáre prebleskujú šteklivé lúče slnka. Vdychujete omamnú vôňu, šíriacu sa do okolia z jeho kvetov či ihličia, za chrbtom cítite drsný, ale teplý dotyk vráskavej kôry. Takmer počujete pohyb miazgy v útrobách kmeňa. Cítite sa chránení, v bezpečí, nabíjaní akousi zvláštnou energiou... Áno, takéto vnemy nám môžu poskytnúť velikáni rastlinnej ríše, ich veličenstvá STROMY. No napadlo vám už niekedy, že aj ony - a nielen bylinky, rastlinky či kvietky - môžu byť zdrojom vynikajúcich kozmetických, hojivých či magických prostriedkov?


Jeden po druhom

Nemôžem tu rozpísať blahodarné vlastnosti všetkých zástupcov niekedy až záhadnej ríše stromov, o ktorých som sa nielen v detstve domnievala, že v noci potajme vyťahujú zo zeme korene – košaté často rovnako ako konáre nad zemou – a putujú po svojom okolí, aby poznávali to, čo je im cez deň nedopriate. Nad ránom sa spokojné a obohatené o nové poznatky vracajú na svoje miesto. Beda, ak im ho obsadí nejaký nespratný oneskorenec! Musia si potom rýchlo nájsť nablízku náhradné, aby si nikto z ľudí ani zvierat nevšimol, aké pestvá a dobrodružstvá potme a v skryte stvárajú...

Takže spomeniem len niektoré - práve tie, ktoré ma vždy okúzľovali buď svojím vzhľadom, pôvodom či užitočnosťou, všetky napospol ihličnaté. Na listnaté príde rad azda inokedy...

 

 

Céder atlaský a libanonský

 

Susanne Fischer-Rizziová o cédri píše: „Tým, čím je lev vo svete zvierat, je céder medzi stromami.“

 

Na rozdiel od cédra atlaského, ktorý pochádza z územia pohoria Atlas, je domovom cédra libanonského Sýria, východné Turecko a Libanon. V Libanone kedysi bývali celé pralesy týchto stromov. V jeho pohorí sa nachádzal „posvätný háj“, ku ktorému putovalo mnoho ľudí, aby sa aspoň na chvíľu mohli zdržať uprostred voňavého svätostánku a pomodliť sa. 400 stromov z tohto hája dodnes jestvuje a ich vek sa odhaduje na 2 500 rokov! Počet cédrov sa v tejto oblasti však rapídne znížil vplyvom vysokého dopytu po nábytku z jeho dreviny a dnes je v Libanone už len niekoľko sto cédrov. Na juhu je jeho výskyt častejší ako v strednej Európe, kde sa vysádza v parkoch a záhradách s miernejšou klímou.

Kelti poznali céder pravdepodobne z niektorého zo svojich početných sídlisk. Deň cédru podľa svojho stromového kalendára určili na 14. až 23. augusta a na 9. až 18. februára.

Spoločným znakom cédrov je čas kvitnutia. Na rozdiel od všetkých ostatných ihličnanov kvitnú až začiatkom jesene. Cédrové drevo sa už v staroveku používalo na stavbu domov, lodí i výrobu nábytku. V Biblii v 1. knihe kráľov sa spomína obchodovanie s touto drevinou. V Jeruzaleme sa používalo drevo cédrov na výstavbu chrámov a palácov. Olej z cédrového dreva bol pravdepodobne prvým olejom extrahovaným z nejakej byliny. Egypťania ho používali na stavbu lodí, výrobu nábytku a rakiev a samozrejme - v kozmetike.

 

Dodnes je éterický olej z tohto stromu užívaný ako účinný prostriedok:

 • pri akné
 • pri mastnej pleti
 • pri vypadávaní vlasov a lupinách
 • proti stavom strachu a stresu
 • na mumifikáciu a k ochrane papyrusu pred hmyzom
 • v prípade potreby na upokojenie, harmonizáciu
 • antiseptický, fungicídny, protikašľový a repelentný
 • rozpúšťajúci hlieny a pomáhajúci pri bronchitíde či zápaloch močového mechúra.

 

Nesmie sa však používať v priebehu gravidity, pretože pôsobí ako abortivum!

 

V mágii a liečiteľstve:

 • dym z cédru očisťoval a zaháňal zlé sny
 • pálením ihličia alebo dymom z tlejúcich či horiacich vetiev sa liečilo prechladnutie
 • jeho drevo umiestnené v dome malo ochraňovať pred bleskom
 • cédrová vetvička vyrezaná do tvaru trojzubca sa umiestňovala v blízkosti domu bodcom hore, aby chránila pred akýmkoľvek zlom
 • kúsok dreva v peňaženke či mešci mal privolať peniaze a na tento účel sa používal aj vo vykurovacích zmesiach
 • používal sa aj v amuletoch lásky
 • spaľovaním sa mali zvyšovať psychické sily

 

Neďaleko Jokošimy v Japonsku sa údajne nachádza jeden z najstarších stromov sveta - céder - starý vraj až 7 tisíc rokov!

 

Borovica prímorská

Borovice, nazývané aj sosny, patria k prastarým stromom, ktoré zalesňovali našu Zem už pred tisíckami rokov. Sú nenáročné a darí sa im jednotlivo aj v skupinkách a hájoch. Možno práve pre svoju skromnosť, čo sa týka podmienok pre rast, vytrvalosť a silu dostala borovica prídomok „matka múdrosti“.

Vo Francúzsku má borovica prímorská značné hospodárske využitie. Jej drevo sa používa:

 • v stolárstve
 • a zriedkavejšie (pretože obsahuje veľa živice) v stavebníctve a v papiernickom priemysle
 • narezaním kmeňov sa získava živica - tá sa destiluje a vyrába sa z nej terpentín a kolofónia (natierajú sa ňou sláčiky huslí)
 • dôležité sú aj jej veľké šišky, ktoré sa používajú ako dekoračný materiál

 

Borovica lesná

Drevo borovice lesnej je silno živičné, dobre odoláva vlhku a je výhrevné. Ako rastlina je všestranne využívaná:

 • drevo sa používa najmä v nábytkárstve a stavebníctve
 • získava sa z neho živica
 • z koreňov a kôry decht
 • z ihličia a pupencov silica a vitamín C
 • ihličie obsahuje látku pinosolvin hubiacu baktérie a zastavujúcu rast tuberkulóznych bacilov

 

Na svete existuje asi 90 druhov borovíc, ktoré sú dnes však na mnohých miestach ohrozené prekyslením pôdy. Pretože si ľudia boli vedomí silných antiseptických vlastností aromatických látok v nich obsahovaných, v časoch moru v 17. storočí bolo nariadené pálenie borovicového ihličia a dreva na uliciach každých 12 hodín.

 

Silica borovice lesnej:

 • napomáha koncentrácii
 • má antiseptické, protireumatické, prekrvujúce (kúpeľ pri svalovej únave), antiastmatické účinky
 • pomáha pri chrípke a prechladnutí, proti fajčiarskemu kašľu
 • je vhodná do saunových zmesí
 • v kozmetike pomáha pri nečistej mastnej pleti
 • prekrvuje a zlepšuje činnosť vlasovej pokožky

 

Borovica lesná sa pripisovala božstvám Kybele, Panovi, Venuši, Atysovi, Dionýzovi, Ištarte a Silvanovi.

 

V mágii:

 • sa borovicové šišky nosia za účelom zvýšenia plodnosti a k dosiahnutiu veľmi vysokého veku
 • šiška plná semien vzatá zo stromu v čase letného slnovratu bola považovaná za silného magického pomocníka. Ak jej vlastník zjedol každý deň zo šišky jedno semiačko, stal sa vraj nezraniteľným proti výstrelu z pušky.

 

Borovica píniová, pínia

Je charakteristický strom stredomorských krajín, vytvárajúci malebné háje. Od staroveku sa vysádzali pozdĺž ulíc a alejí, aby poskytovali tieň. Svetoznáme sú pínie z Via Appia, oddeľujúcej Rím od južného Talianska. Spomínali ich mnohí starorímski autori. Pínie sú na rozdiel od ostatných druhov borovíc menej citlivé na poškodenie vetrom. Stály vietor z rovnakého smeru formuje síce korunu na jednu stranu, ale nemôže úplne zabrzdiť vývoj stromu. Okrem toho, pínie veľmi dobre znášajú dlhé obdobia sucha. Ďalšou ich zvláštnosťou sú veľmi veľké olejnaté semená, ktoré sú jedlé a predávajú sa ako pinocchi alebo pignons. Pokladajú sa za lahôdku a používajú sa pri príprave tradičných talianskych jedál. Píniové drevo je veľmi pevné a tvrdé. Na rozdiel od iných druhov obsahuje menej živice a používa sa na stavebné účely (schody, okná, dvere) a na výrobu kuchynského nábytku.

 

Borovica čierna

Je dôležitým lesotvorným druhom na suchých plochách vápencových pohorí strednej a južnej Európy. Veľmi rozšírená a častá je v južnej Európe, na Balkáne a v Stredomorí. Nie je zriedkavá vo veľkých parkoch a záhradách, pestuje sa i lesnícky. Má veľmi živičnaté drevo, zväčša žlto sfarbené. Používa sa na:

 • výrobu nábytku
 • častejšie ako stavebný materiál
 • alebo na výrobu celulózy

 

Najstarším známym zástupcom borovíc je borovica ostitá, ktorá rastie vo výške 3 050 m na kalifornských svahoch Bielych hôr a má viac ako 4 600 rokov.

 

Kelti hovorievali borovici „ohnivý strom“. Nielen kvôli hrdzavo sfarbenému kmeňu, ale predovšetkým preto, že triesky z jej smolnatého dreva výborne horia a používali ich na fakle a pochodne.

Ľudia narodení v keltskom znamení borovice medzi 24. augustom a 8. septembrom sú vraj opatrní, predvídaví, prezieraví a usilovní. Prejavujú rovnaký záujem o seba i o druhých a sú vyslovení praktici.

Germáni lemovali borovicami pohrebiská, poradné miesta a pod. Tieto stromy boli pre svoju silu symbolom dlhého života a vytrvalosti. Ako všetky stále zelené ihličnany je aj borovica považovaná za strom večného života.

Už Hipokrates poznal liečivé účinky borovice a používal jej živicu (Resina pini, dodnes sa ňou, mimochodom, konzervuje grécke víno retsina) na zmäkčovanie vredov a na vykurovanie.

Vykurovanie má dlhú tradíciu. Za tzv. „vykurovacích nocí“ (posledných dvanásť dní v decembri) chodili sedliaci s vykurovacou panvicou po dome a chlievoch, aby zahnali „zlých duchov“. Dym - predovšetkým zo stromovej živice:

 • má dezinfekčné účinky
 • zabraňuje hnilobe
 • a udržuje potraviny dlhšie čerstvé.

V chrámoch boli prinášané dymové obete, ktoré nemali len potešiť nosy božstiev, ale zaháňali zlých duchov, akými boli napríklad i rôzne nákazy a choroby, aj ich nepríjemný zápach.

 

Ilustračné foto: UBC Botanical Garden

Archívny článok
Tlačiť
Kategória: Mystika
Dnes je 20. 08. 2014, meniny má Anabela.
Nahrávanie videa ...
Marionnaud
jarna
Náhodný článok
Životy minulé a budúce Životy minulé a budúce
  Ako často si želáte vidieť do budúcnosti? Svetoznámy expert na regresívnu terapiu Brian L. Weiss vám ukáže, že je to možné. Vďaka poznaniu našej budúcnosti môžeme zlepšiť prítomnosť a zbaviť sa tak rôznych fóbií či tráum.
Najčítanejšie články
Horoskop na dnešný deň
Horoskopy od Moneo.sk
Zobraziť všetky novinky
NOVINKY
Doprajte si kávu ako od profesionála!pasik
Doprajte si kávu ako od profesionála!

NESCAFÉ uvádza na trh exkluzívnu novinku – NESCAFÉ GOLD Barista, ktorá prinesie do pohodlia vášho domova nečakanú chuť čerstvo praženej kávy s lahodnou cremou na povrchu. Táto rozpustná káva je obohatená o veľmi jemne namletú praženú kávu, čím dosahuje ešte plnšiu chuť a arómu zrnkovej kávy.

Pre tých, ktorí si radi vychutnajú silu skvelej kávy, pripravilo NESCAFÉ novinku: rozpustnú kávu NESCAFÉ GOLD Barista.  Káva je obohatená o jemne pražené zrná Arabica. Chuť je tak doladená do ešte väčšej plnosti čerstvo praženej kávy a chutí ako od baristu z kvalitnej kaviarne, navyše pri zachovaní benefitu jednoduchej prípravy rozpustnej kávy. Spolu s výraznou chuťou sa môžete tešiť aj z jemnej krémovej peny, ktorú baristi nazývajú crema.

Novinku NESCAFÉ GOLD Barista spoznáte podľa atraktívneho designového balenia, ktoré sa bude vynikajúco vynímať na poličke v kuchyni. Potom stačí jediný pohľad na pôvabnú zlatohnedú plechovku a prenesiete sa do sveta, kde všetko vonia čerstvo upraženou kávou.

Kávu pripravíte jednoducho: 1 až 2 lyžičky kávy prelejte 180 ml horúcej (nie vriacej!) vody a zamiešajte.

NESCAFÉ GOLD Barista patrí do portfólia NESCAFÉ GOLD, ktoré ďalej zahrňuje NESCAFÉ GOLD Original s intenzívnou arómou (200g/100g), NESCAFÉ GOLD Crema s jemnou krémovou chuťou (200g/100g), bezkofeínovú variantu NESCAFÉ GOLD Decaf (100g) a NESCAFÉ GOLD Green s obsahom nepražených zelených zŕn (100g).

 

Káva NESCAFÉ Gold Barista  je k dostupná v exkluzívnom balení s obsahom 100 g za odporúčanú cenu 5,79 Eur.

www.nescafe.sk

Zobraziť celú novinku
GSmart pasik
GSmart

GSmart T4 má všetko, čo od štandardného telefónu očakávate, najmä, ak ho potrebujete hlavne preto, aby ste sa so svojim potomkom vedeli vždy spojiť.

Za skvelú cenu 89 eur dostanete šikovné zariadenie so 4-palcovým displejom, dvojjadrovým procesorom a batériou, ktorá  vydrží4,5 hodiny telefonovania alebo  150 hodín v pohotovostnom režime. Operačný systém  Android 4.2 umožňuje prístup k tisíckam zábavných i užitočných aplikácií, ktoré môže váš školák využívať v čase voľna. Na fotografovanie mu skvele poslúži fotoaparáts rozlíšením 8 Mpix, na video hovory cez Skype zase predná kamera s rozlíšením 0,3 Mpix. Súčasťou balenia je aj štýlový biely kryt na zadnú časť telefónu. Tak, ako ostatné modely značky, aj GSmart T4 umožňuje používať súčasne dve SIM karty, vďaka čomu máte lepšiu kontrolu nad poplatkami. Stačí vložiť SIM karty operátorov s najvýhodnejšou ponukou, čo oceníte aj v prípade, že váš školák už chce využívať aj mobilný internet. 

www.gsmart.sk

Zobraziť celú novinku
Dermacol pasik
Dermacol

Aj v škole chcú byť mladé študentky pekné a upravené. Pleť by však mala pôsobiť príjemne, sviežo a získať prirodzený vzhľad bez „make-up masky“.

BB Magic Beauty Cream 8in1od kozmetickej značky Dermacol má jemnú krémovo-púdrovú vôňu a ľahkú textúru, ktorá sa príjemne nanáša a vstrebáva do pokožky. Mladé dámy určite ocenia, že BB krém zjednotí tón pleti, kryje jej nedokonalosti a rozžiari ju. Okrem toho je bez parabénov a vhodný pre všetky typy pleti. K dispozícii sú štyri odtiene – fair, nude, shell a sand.

 

Cena: 6,49 eur

www.dermacol.sk

Zobraziť celú novinku
Profesionálne výsledky pri príprave jedla jednoduchým stlačením tlačidla  pasik
Profesionálne výsledky pri príprave jedla jednoduchým stlačením tlačidla

Väčšina domácností vrátane rodín s malými deťmi sa v kuchyni len ťažko zaobíde bez praktického pomocníka, akým kvalitným nepochybne ponorný mixér je. Ako kuchári pri príprave jedla, tak aj značka Bosch použila pri vývoji nového prémiového ponorného mixéra tie najlepšie ingrediencie. Vďaka tomu mohol vzniknúť kvalitný a výkonný pomocník: nový ponorný mixér MaxoMixx od značky Bosch s výkonom až 800 wattov dosiahne jednoduchým stlačením tlačidla profesionálne výsledky pri príprave jedla a pozdvihne vaše kuchárske kreácie na úplne novú úroveň.

 

Mixovací systém zaručujúci perfektné výsledky

Inovatívny dizajn vnútra mixovacej hlavy, ktorá je špeciálnymi lopatkami rozdelená do troch sekcií a jej štruktúra sa podobá na povrch golfovej loptičky, umožňuje dokonale premiešať všetky ingrediencie, pretože ich privádza priamo na rotujúcu štvorbritvovú čepeľ QuattroBlade Pro. Nôž QuattroBlade Pro z nehrdzavejúcej ocele so štyrmi čepeľami sa potom postará o dokonalé premiešanie (zmixovanie), vďaka čomu sa môžete tešiť z rýchlo a jednoducho nakrájanej zeleniny alebo dôkladne premiešaných omáčok, polievok a kokteilov. Navyše sa MaxoMixx neprisáva na dno nádoby až tak, ako je pri ponorných mixéroch bežné, a preto je práca s ním ešte pohodlnejšia.

 

Ergonómia a výkon

Ponorný mixér MaxoMixx, ktorého tichý a výkonný motor disponuje príkonom až 800 wattov, ponúka možnosť nastavenia otáčok v dvanástich rýchlostiach. Okrem toho je k dispozícii aj extra turbo tlačidlo, ktoré bez ohľadu na pôvodne zvolenú rýchlosť okamžite zvýši výkon spotrebiča na maximum. Všetky ovládacie prvky sú ľahko prístupné, dostatočne veľké a jednoducho ovládateľné. Vďaka ergonomickému tvaru a protišmykovému povrchu SoftTouch padne rukoväť nového ponorného mixéra príjemne do ruky, vďaka čomu sa s ním mimoriadne dobre manipuluje.

 

Pevnosť a odolnosť

Ponorný mixér MaxoMixx dokáže pri príprave jedla čarovať ako profesionál a svojím nadčasovým dizajnom kombinujúcim vysokokvalitnú nehrdzavejúcu oceľ a matný  čierny protišmykový povrch je zároveň potešením pre oči. Vďaka kvalitnej nehrdzavejúcej oceli, z ktorej je vyrobené telo a mixovacia noha spotrebiča, môže byť MaxoMixx použitý priamo v horúcom hrnci (maximálne do 80 °C) bez toho, aby ste sa museli báť, že mixér poškodíte. Keďže nehrdzavejúca oceľ odoláva zafarbeniu, MaxoMixx bude vyzerať dobre počas celej svojej životnosti.

 

Taký flexibilný a všestranný, ako si prajete

Pomocou komplexného sortimentu kvalitného príslušenstva, ktoré možno vďaka patentovanému vysúvaciemu mechanizmu vymeniť za okamih, je možné premeniť ponorný mixér MaxoMixx v podstate na malý kuchynský robot. S týmto príslušenstvom, ktoré je dostupné v závislosti od konkrétneho modelu spotrebiča, dokáže ponorný mixér MaxoMixx miešať, krájať, sekať, strúhať, mixovať alebo napríklad miesiť, je teda taký flexibilný, ako by očakával každý profesionálny kuchár. Všetko príslušenstvo aj nehrdzavejúcu mixovaciu nohu ponorného mixéra je možné umývať v umývačke riadu.  

Ponorný mixér MaxoMixx od značky Bosch je dostupný v týchto variantoch:

·         MSM 87110, príkon(výkon): 750 W, cena: 75 eur*

·         MSM 88190, príkon(výkon): 800 W, cena: 135 eur*

Zobraziť celú novinku
 Pripravte sa do školy vo vašom Lidli už terazpasik
Pripravte sa do školy vo vašom Lidli už teraz

Školáci si ešte stále užívajú prázdniny, no Lidl ponúka rodičom i žiakom možnosť pripraviť sa na návrat do školských lavíc skôr, pohodlne a za skvelé ceny. Od 18. augusta nájdu v predajniach bohatú ponuku školských pomôcok  ako sú zošity, skicáre na kreslenie, peračníky, desiatové boxy a fľaše, písacie potreby, drevené farebné ceruzky, voskové farbičky, olejové farby, lepidlá, šablóny na kreslenie a  ďalšie školské potreby. 

Písacie potreby – v tejto štýlovej súprave nájdu vaši školáci ceruzku, gumu, pravítko a strúhadlo. To všetko v štýle obľúbených postavičiek z detských kreslených rozprávok – pre chlapcov Spidermana a Cars a pre dievčatá ružové Princezny a myšku Minnie.

Cena: 1,49 €, Lidl

 

Farebné ceruzky –  dvanásť trojhranných drevených ceruzkových farbičiek vo všetkých základných farebných odtieňoch poteší malých výtvarníkov. Farbičky špičkovej kvality si môžu vybrať v obale s Minnie, Princeznami, Spidermanom alebo Cars.

Cena: 1,49 €, Lidl

 

Farby na maľovanie –súprava dvanástich farieb po 20 ml v  uzatvárateľných nádobkách. Samostatné nádobky sú veľmi praktické, pretože pri používaní sa farby navzájom nemiešajú. Set farieb dostanete kúpiť v obale Cars, Spiderman, Princezny a Minnie.

Cena: 2,99 €, Lidl

 

Lepidlá – tie sa vždy v škole zídu, a to nielen na výtvarnej výchove. Lepidlo v tyčinke je vhodné na lepenie papiera, lepenky, aj fotografií. Dostanete kúpiť dva kusy v balení a vybrať si vaše deti môžu svoju obľúbenú postavičku z kreslenej rozprávky – Spidermana, autíčko z Cars, Princezny alebo myšku Minnie.

Cena: 0,99 €, Lidl

 

Peračník a peňaženka – nesmie chýbať v žiadnej školskej taške. Do peračníka s rozmermi 23 x 8 x 5 cm sa zmestí všetko potrebné. V peňaženke so suchým zipsom si váš školák môže odložiť stravné lístky na každý deň. Pre chlapcov sú pripravené súpravy s motívom obľúbeného Spidermana a Cars, dievčatá si môžu vybrať ružové peračníky s Princeznami a Minnie alebo súpravu s myškou Minnie v červenej farbe.

Cena za súpravu: 4,99 €, Lidl

 

 

 

Zobraziť celú novinku
CC krém mánia.pasik
CC krém mánia.

CC krém znamená COLOUR CONTROLcream. Je to najnovšia generácia pôvodných BB krémov. Kým  BB krémy vznikli primárne ako produkty starostlivosti o pleť, CC krém Lirene má všetky vlastnosti BB krému s pridaním výživných látok a dokonalejším  prekrytím nedostatkov pleti.

Unikátna inteligentnátechnológia adaptačnej pigmentovej vrstvy umožňuje dosiahnuť dokonalúzhodu medzi krémoma prirodzeným odtieňom pleti. Krém vynikajúco kryje nedokonalosti pleti a po jeho aplikácii sa dosiahne okamžitý, zdravo vyzerajúci vzhľad. Výnimočnosť CC krému Lirene je v tom, žepočas  aplikácie mení svoju  farbu. Spočiatku je biely, ako klasický pleťový krém. Počas aplikácie sa stáva make-upom a výsledkom je perfektná zhoda krému a odtieňu pleti. Tak sa vlastne výživný krém zmení na korekčný make-up.

 

Čo tento nový zázrak dokáže?

7 účinkov iba pri 1 aplikácii :

 

Ako pleťový krém:

1.       optimálne hydratuje

2.       vyživuje za pomoci výťažkov modrých rias, ktoré zabezpečia prirodzenú vlhkosť v epiderme pokožky a tak intenzívne a dlhodobo hydratujú  pleť. Vitamín E regeneruje a obnovuje pokožku.  Tým sa okamžite rozjasní a zlepší jej vzhľad.

3.       vyhladzuje

 

Ako make-up :

4.       perfektná zhoda krému a prirodzeného odtieňu pleti

5.       kryje nedokonalosti pleti ako začervenanie, zväčšené póry a iné nedokonalosti pleti až po dobu 11 hodín

6.       vyrovnáva tón pleti

7.       žiarivý vzhľad pleti

 

Viac na www.lirene.com/sk

www.facebook.com/lirene

Zobraziť celú novinku
Ako zachrániť „utopenú“ elektroniku na dovolenke pasik
Ako zachrániť „utopenú“ elektroniku na dovolenke

S letnými mesiacmi sa neodlučiteľne spája pobyt pri vode. Či už ste na dovolenke v Chorvátsku alebo v aquaparku, je potrebné dávať veľký pozor na to, aby sa vaše elektrické zariadenia nenamočili. Ale čo ak sa to i napriek vášmu úsiliu stane? Máme pre vás zopár tipov, ako zachrániť „utopenú“ elektroniku.

Ako postupovať

V prípade, že sa váš fotoaparát alebo smartfón dostal do kontaktu s morskou vodou či inou tekutinou, je najdôležitejšie zabrániť tomu, aby sa táto kvapalina šírila ďalej. „Nechránené zariadenie  musíte  vytiahnuť z vody maximálne do 30 sekúnd, po tomto čase začína voda vnikať do hardvéru,“ upozorňuje Martin Gergely, vedúci obchodného oddelenia spoločnosti OKAY Slovensko. Ak ide o slanú morskú vodu, zariadenie musíte ihneď  umyť vodou z vodovodu. Je dôležité mať na pamäti, že batéria v každom elektronickom zariadení funguje ako zdroj energie, a preto je najväčšmi ohrozená poškodením vodou. Vyberte ju preto ako prvú.

 

Ako druhý a veľmi dôležitý krok je vytiahnuť zo zariadenia pamäťovú kartu, v prípade telefónu, SIM kartu. Väčšina dát, ktoré máte vo svojom elektronickom zariadení, je uložených práve na nej. SIM karta a pamäťová karta sú veľmi odolné a dajú sa ľahko vysušiť kúskom suchej absorbčnej tkaniny, napr. malým čistým uterákom a následne ich treba nechať sušiť voľne na vzduchu minimálne jeden deň pred opätovným použitím. „Ak ide o smartfón, je možné sledovať indikátor, ktorý majiteľa upozorní či je zariadenie poškodené vodou alebo inou tekutinou. Tento indikátor sa nachádza väčšinou pri baterke. Ak svieti na červeno či sýtoružovo, ide o poškodenie elektrického zariadenia kvapalinou,“ vysvetľuje Martin Gergely.

 

Záchranný proces

Dôležité je čo najskôr odstrániť vodu zo zariadenia, a to buď vytrasením prebytočnej vody alebo použitím menšieho uteráka. Veľa ľudí robí zásadnú chybu, a to že používa fén na vlasy ako prostriedok na usušenie postihnutého elektronického zariadenia. Fén však môže veľmi rýchlo poškodiť vašu elektroniku, najmä LCD displej smartfónu. Oveľa lepšie je umiestniť namočenú elektroniku v blízkosti iného elektronického zariadenia, ktoré vysiela teplo, napríklad pusteného televízora na hotelovej izbe,“ radí Martin Gergely. Jedna z tradičných ciest usušenia je napríklad vloženie namočenej elektroniky do misky s hygroskopickým materiálom (napríklad bielou ryžou alebo vatou) po dobu 12 hodín. Každé dve hodiny je potrebné zariadenie obracať, aby sa usušilo rovnomerne. Spomenuté materiály sú známe vysokou schopnosťou absorbovať vlhko, no v prípade väčšej elektroniky, napríklad kamery, tento proces trvá aj týždeň.

 

Zadovážte si vode odolnú elektroniku

Nikdy nie je zlé pripraviť sa na to najhoršie najmä ak viete, že budete oddychovať prevažne pri vode. Je mnoho spôsobov ako ochrániť elektroniku pred týmto pre ňu nepriaznivým elementom. Jedna z možností je vložiť zariadenie do plastovej tašky na zips alebo investovať do kúpy ochranného a vodeodolného obalu. „Ak plánujete dovolenku pri mori alebo na splave, odporúčame investovať do vodeodolného fotoaparátu. Tieto zariadenia sú aj mrazuvzdorné, nárazuvzdorné a odolné voči prachu. Preto  sú použiteľné i mimo letnej sezóny. Cenovo sa tieto fotoaparáty pohybujú v rozmedzí od 140 do 290 EUR,“ odporúča Martin Gergely.

Zobraziť celú novinku
Užite si leto so zmrzlinovou klasikou! pasik
Užite si leto so zmrzlinovou klasikou!

Leto je za rohom a s ním aj zmrzlinová sezóna. A k tomu neodmysliteľne patrí tradičná chuť nanukov Míša. Užite si leto s množstvom zábavy a oživte tradície s pravou tvarohovou chuťou nanukov Míša vyrobených z nefalšovaných prírodných ingrediencií.

S letom prichádza aj sezóna zmrzlinových osviežení. A aké by to bolo leto bez nanukov Míša? Tie sú vďaka svojej nezaminiteľnej čistej a sviežej chuti a unikátnej receptúre tradičnou neodmysliteľnou súčasťou leta. Užite si ho so svojimi najbližšími a s tradičnými príchuťami nanukov Míša vyrobených zo skutočného tvarohu a prírodných ingrediencií. Míšu si môžete vychutnať s príchuťou klasickou tvarohovou, osviežujúcou marhuľovou v bielej čokoláde a neodolateľnou jahodovou. Všetky sú nezameniteľné a originálne!

Navyše s Míšou môžete toto leto zažiť aj množstvo zábavy. Každé rodinné balenie 6 nanukov Míša totiž teraz obsahuje zábavné Míšovo zvieracie divadlo. Užite si leto so svojimi najbližšími a zmrzlinovou klasikou Míša!

 

Míša je na trhu dostupný v troch tradičných príchutiach Míša tvarohový, Míša marhuľový a Míša jahodový v baleniach s obsahom 45ml. Výrobcom odporúčaná maloobchodná cena výrobku je 0,45€.

Zobraziť celú novinku
Moja druhá pleť – moje druhé ja!pasik
Moja druhá pleť – moje druhé ja!

Aká je vaša predstava o dokonalom make-upe? Mal by splynúť s odtieňom pleti, ochrániť ju, podčiarknuť jej prirodzenosť, sviežosť, pôvab a prekryť nedostatky? Prispôsobiť sa vzhľadu pleti a dokonale k nej priľnúť tak, že o pár sekúnd naň zabudnete? To všetko dokáže nový Hľuzovkový hydratačný make-up SPF 15. Vaša druhá pleť – vaše druhé ja.

Kráľovná hľuzoviek

Hľuzovka biela (Tuber Magnatum) je najvzácnejší a najcennejší druh hľuzoviek, je kráľovnou všetkých hľuzoviek a symbolom bohatstva. Pochádza z oblasti Langhe a Montferrat  z  regiónu Piemont  v severnom Taliansku.  Nájdete ju aj v Umbrii a Toskánsku. Charakterizuje ju okrovo žltý, zamatový povrch, vo vnútri s bielym mramorovaním. Má veľmi intenzívnu vôňu a výraznú chuť.

 

Extrakt z bielej hľuzovky:

•       dodáva pleti výživu a upokojuje pleť,

•       aktívne zlepšuje hydratáciu pleti a zabraňuje strate vlhkosti,

•       revitalizuje pleť a stimuluje jej prirodzený proces obnovy,

•       je bohatý na minerály (železo, horčík a draslík) a vitamíny (vzácny vitamín K, D, vitamíny            B komplexu – vitamín B3 tvorí základ v bunkovom metabolizme a pri obnove molekuly DNA, vitamín B6 zamedzuje vzniku pigmentových škvŕn a upokojuje suchú a podráždenú pokožku, vitamín B12 je nevyhnutný pre udrženie zdravej pokožky, podporuje opravné procesy DNA, jeho nedostatok môže spôsobiť hyperpigmentáciu).

Hľuzovkový hydratačný make-up SPF 15

 

Gabriela Soukalová, olympijská medailistka v biatlone, našla recept na prirodzenú a bezchybnú pleť:

Celý deň o ňom neviem, ako by som ani žiadny nemala, ale je tam. Hľuzovkový make-up je moja druhá pleť.

 

Ľahká krémová textúra so stredným krytím okamžite splynie s pleťou, zjednotí ju a oživí jej farbu. Vytvorí „nahý“, absolútne prirodzený a bezchybný vzhľad, zakryje nedostatky, vrásky či linky. Počas celého dňa bude pleť svieža, rozjasnená a jemná na dotyk. Optimálna hydratácia udrží v pleti ideálnu vlhkosť. Vyživuje, revitalizuje a stimuluje obnovu pleti a zabraňuje jej predčasnému starnutiu. Zosvetľuje a vyrovnáva pigmentové škvrny a chráni pleť pred UV žiarením a hyperpigmentáciou.

 

Hľuzovkový hydratačný make-up obsahuje okrem vzácneho extraktu hľuzovky bielej aj ďalšie cenné účinné látky, ktoré chránia a obnovujú pleť. Dôležitou súčasťou je aktívna depigmentačná látka Dermalight®. Chráni pleť pred hyperpigmentáciou, zlepšuje vzhľad hyperpigmentovanej pokožky a vyrovnáva farebnosť. Je klinicky overené, žeznižuje aktivitu tyrozinázy o 57 %* (tyrozináza je enzým potrebný na tvorbu hnedého kožného farbiva - melanínu, jeho činnosť je aktivovaná UV žiarením) a znižuje tvorbu hnedého kožného farbiva - melanínu o 77 %*. Prírodný extrakt z okvetných lístkov žeruchy podporuje účinky depigmentačnej látky. Vitamín Emá výrazné antioxidačné účinky a spomaľuje tak starnutie pokožky. Kombinácia UVA a UVB filtrov zasa chráni pred slnečným žiarením.  Glycerín hydratuje a zvláčňuje pleť. Kokteil všetkých látok zabezpečuje tú najlepšiu starostlivosť o pokožku počas celého dňa. 

* Test in-vitro

 

Použitie:

Po aplikácii podkladovej bázy rovnomerne naneste make-up prstami alebo hubkou na celú tvár, potom zafixujte transparentným púdrom.

 

K dispozícii sú štyri odtiene:

 

Make-up je vhodný pre všetky typy pleti, bez parabénov a dermatologicky testovaný.

Odporúčaná cena: 30 ml / 12,69 eur

www.dermacol.sk

Zobraziť celú novinku
Zobraziť všetky aktuality
AKTUALITY
ZÁŠTITU NAD MEDZINÁRODNÝM CHARITATÍVNYM TURNAJOM PREVZAL PREZIDENT SR ANDREJ KISKA pasik
ZÁŠTITU NAD MEDZINÁRODNÝM CHARITATÍVNYM TURNAJOM PREVZAL PREZIDENT SR ANDREJ KISKA

 

 

Záštitu nad medzinárodným turnajom v ženskom plážovom volejbale, ktorý sa po prvýkrát uskutoční  na Slovensku, prevzal prezident SR Andrej Kiska.

 

Dejiskom SLOVANET BEACH EXHIBITION bude areál AquaCity Poprad. Už 30. augusta 2014 sa pod homologizáciou európskej volejbalovej konfederácie uskutoční na Slovensku volejbalové podujatie za účasti európskej hráčskej špičky. Výnimočnosť tohto podujatia podčiarkuje jeho charitatívny rozmer, keďže celý výťažok zo vstupného bude prerozdelený na dva charitatívne účely. Organizátori podujatia pomôžu pacientom trpiacim chronickou obštrukčnou chorobou pľúc a rodinám, ktorých deti trpia detskou mozgovou obrnou a svalovou dystrofiou.

 

Hviezdami nabité exhibičné podujatie sľubuje nezabudnuteľný športový zážitok. O víťazstvo bude bojovať šesť ženských tímov v dvoch skupinách. Prvé dva tímy postúpia do semifinálových zápasov z ktorých vzíde víťaz turnaja. “Sme radi, že aj na Slovensko zavítajú svetové hviezdy plážového volejbalu z Poľska, Rakúska či iných krajín,” hovorí Ján Michlík, zástupca generálneho partnera podujatia, spoločnosti Slovanet.

 

Účasť na exhibičnom turnaji potvrdili aj slovenské hráčske špičky Dominika Nestarcová a Natália Dubovcová. “Sme radi, že čaro plážového volejbalu si budú môcť vychutnať aj slovenskí športoví fanúšikovia. Tešíme sa na toto podujatie a samozrejme sa budeme snažiť podať čo najlepší športový výkon. Verím, že na domácej pôde divákov nesklameme,” hovorí Dominika Nestarcová, slovenská reprezentantka v ženskom plážovom volejbale.

 

Exhibičné podujatie sa bude niesť aj v znamení pomoci druhým. Celý výťažok zo vstupného bude prerozdelený na dva charitatívne účely. Vyzbierané finančné prostriedky poputujú Nadačnému fondu Pre zdravé pľúca, ktorý pomáha pacientom s nevyliečiteľným ochorením, tzv. chronickou obštrukčnou chorobou pľúc. Rovnako organizátori podujatia podporia aj rodiny, ktorých deti trpia detskou mozgovou obrnou a svalovou dystrofiou. Spolupatričnosť s pacientmi, ktorým je venovaný výťažok zo vstupného, vyjadril aj prezident SR Andrej Kiska tým, že prevzal nad celým podujatím záštitu.

 

Pre návštevníkov podujatia, ktorým bude sprevádzať Marcel Forgáč, sú pripravené ďalšie sprievodné aktivity ako vystúpenie tanečnej skupiny Old School Brothers, skupiny Peter Bič Project, Trial show Jána Kočiša, zábavné atrakcie, súťaže a animácie pre deti. Akciu podporili Slovanet, AquaCity a stávková kancelária Tipsport. Viac na www.tatrabeach.sk

Zobraziť celú aktualitu
NEOLOGICKÁ SYNAGÓGA S DVERAMI OD SCHÜCOpasik
NEOLOGICKÁ SYNAGÓGA S DVERAMI OD SCHÜCO

Budova synagógy v Žiline je považovaná za jednu z najpozoruhodnejších pamiatok modernej medzivojnovej architektúry s celoeurópskym významom. Na jej obnove sa podieľala aj spoločnosť Schüco.

Stavba neologickej synagógy v Žiline stojí na mieste pôvodnej synagógy z roku 1881. Je dielom nemeckého architekta prof. dr. Petra Behrensa (1868 – 1940), ktorý sa považuje za jedného z krstných otcov modernizmu. Stavba je od roku 1963 národnou kultúrnou pamiatkou (zapísaná do Ústredného zoznamu kultúrnych pamiatok dňa 5. 11. 1963 pod číslom 89/1963).

 

Vzhľadom na nepriaznivý stav budovy sa občianske združenie Truc sphérique, v spolupráci s Židovskou náboženskou obcou Žilina, rozhodlo pripraviť projekt na rekonštrukciu synagógy s cieľom vytvorenia výstavného priestoru európskeho rozmeru. Pri obnove synagógy, ktorá sa začala v roku 2012, spolupracuje viacero partnerov a podporovateľov. Patrí medzi nich aj spoločnosť Schüco, ktorádodala materiál na vstupné dvere tvoriace vstup do infocentra. V tomto priestore už v súčasnosti prebiehajú rôzne vernisáže a výstavy.

 

„Tento projekt nás oslovil svojou unikátnosťou a významom. Vďaka obnove synagógy sa nielen zachránila jej historická hodnota, ale zároveň sa vytvoril reprezentatívny priestor pre šírenie kultúry. Preto nás veľmi teší, že sme sa na projekte mohli spolupodieľať,“ uviedol Peter Škvaril, vedúci organizačnej zložky spoločnosti Schüco International KG na Slovensku.

 

 

Samotnej rekonštrukcii synagógy predchádzal dôsledný pamiatkový výskum. Architektonické riešenie, pripravené renomovanými odborníkmi, zdôrazní monumentalitu priestoru a jeho novú funkčnosť. Autori projektu plánujú v synagóge okrem samostatných výstav organizovať podujatia zamerané na neformálne vzdelávanie a výskumné aktivity.

Zobraziť celú aktualitu
12. ROČNÍK FESTIVALU ROCK POD KAMEŇOM ODŠTARTOVALI NEMECKÉ LEGENDY BONFIRE A UNISONIC pasik
12. ROČNÍK FESTIVALU ROCK POD KAMEŇOM ODŠTARTOVALI NEMECKÉ LEGENDY BONFIRE A UNISONIC

OObľúbený hudobný festival ROCK POD KAMEŇOM je späť so svojím 12. ročníkom. Snina má za sebou prvú festivalovú noc, v rámci ktorej vystúpili nemecké rockové legendy BONFIRE a UNISONIC. Návštevníkov čakajú ešte dva festivalové dni plné nadupaného rocku, tentokrát aj v podaní českých a slovenských hviezd. 

METROPOLIS, BONFIRE UNISONIC – trojica silných rockových partičiek odštartovala včera v noci ďalší ročník východoslovenského festivalu ROCK POD KAMEŇOM. Veľký rockový warm-up si prišli do areálu Sninských rybníkov vychutnať stovky divákov. „Napriek nepriaznivému počasiu sme s prvým dňom veľmi spokojní, pretože účinkujúci prilákali davy ľudí nielen z blízkeho okolia, ale aj zo zahraničia. Všetci sa už tešíme na ďalšie dva dni plné kvalitnej tvrdej hudby i na všetkých fanúšikov, ktorí nás ešte počas tohto ročníka navštívia. Všetkým návštevníkom prajeme príjemnú zábavu na ROCKU POD KAMEŇOM,“ zhodnotil prvú noc organizátor festivalu Marián Križánek.

 

Po úvodnom festivalovom koncerte slovenskej zostavy METROPOLIS, priviedli publikum do varu členovia nemeckej skupiny BONFIRE, ktorá potešila fanúšikov svojimi osvedčenými hitmi i peckami z posledného vydaného CD a LP „Live in Wacken“. Skalní priaznivci si prišli na svoje i pri nečakanom virtuóznom sóle skvelého bubeníka Harryho Reischmanna.   

Po poriadnej porcii heavy metalu v podaní BONFIRE sa diváci dočkali štvrtkového headlinera,  nemeckej hviezdy UNISONIC, ktorá naživo predstavila najnovšie tracky „For The Kingdom“ a„You Come Undone“. Fanúšikovia legendárnej zostavy sa dočkali aj úplne nových skladieb z čerstvo vydaného nového albumu „Light of Dawn“,  ktorého release skupina určila na 4. august pre Európu a na 12. august pre americký trh. UNISONIC na čele s dvojicou Kiske a Hansen predviedli strhujúcu rockovú šou, vďaka ktorej fanúšikom pod pódiom nevadil ani neustávajúci dážď.

 

Rockerov, ktorí zavítali do Sniny na svoje obľúbené kapely, čaká ešte nejedna hudobná lahôdka. Po piatkových koncertoch dánskych PRETTY MAIDS, OLYMPICu, DAVIDA KOLLERA či INÉ KAFE si môžu v sobotu vychutnať vystúpenia nemeckej power-metalovej hviezdy EDGUY na čele s charizmatickým frontmanom Tobiasom Sammetom a švédsko-dánskej heavy-metalovej formácie AMARANTHE s prekrásnou speváčkou Elize Ryd. Z domácej hudobnej scény ich poteší šou skupiny WANASTOWI VJECY a legendy SLOBODNÁ EURÓPA, ktorá tento rok oslávila 25. výročie na scéne a 4. 4. 2014 vydala album „Štvorka“.Po zvyšok sobotnej nocibudú hostí zabávať slovenské kapely KARPINA  a GALADRIEL.

 

Vstupenky na ROCK POD KAMEŇOM 2014 sú v predaji exkluzívne v sieti Predpredaj.sk: http://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/873/rock-pod-kamenom-snina-open-air-festival.  

Ako informovali organizátori festivalu, do predpredaja pribudli jednodňové vstupenky.

Za jednodňovú vstupenku na piatok či na sobotu zakúpenú na mieste zaplatia návštevníci pri vstupe 18 eur.       

Zobraziť celú aktualitu
Medzinárodný projekt Nuckids 2014 predstaví muzikál Labyrinty detstva pasik
Medzinárodný projekt Nuckids 2014 predstaví muzikál Labyrinty detstva

Muzikál Labyrinty detstva, ktorý je pripravovaný v rámci medzinárodného umeleckého projektu Nuckids 2014, sa predstaví 11. augusta v bratislavskom Ateliéri Babylon.

Na charitatívnom projekte sa zúčastní takmer osemdesiat talentovaných detí vo veku od 11 do 16 rokov z rodín zamestnancov podnikov a organizácií ruskej Štátnej korporácie pre jadrovú energiu Rosatom a jej zahraničných partnerov. Deti pochádzajú z ôsmich krajín sveta vrátane Českej republiky, Maďarska a Bulharska. Šancu zapojiť sa aktívne do predstavenia dostanú aj slovenské deti.

Muzikál Labyrinty detstva predstavuje súbor poviedok o stelesnených detských túžbach stať sa čo najrýchlejšie dospelými. Potom ako dospejú, dostávajú sa často do vtipných a kurióznych situácií, snažia sa čeliť výzvam a prostredníctvom piesní a tanca rozprávajú divákom svoj ??muzikálový príbeh. Počas predstavenia zaznejú vystúpenia v rôznych jazykoch, avšak vďaka vášni, ohromnému talentu a energii účastníkov nie je potrebný preklad.

Príbeh je zrejmý aj bez slov. Kto z nás v detstve nesníval o tom, aby čo najrýchlejšie vyrástol? Ktoré z dievčat si neskúšalo mamičkine lodičky? A ktorý z chlapcov sa nesnažil zaviazať otcovu kravatu? Muzikál ale pobaví aj dospelých, veď kto aspoň raz za život nesníval o návrate do detstva?

Účastníci projektu museli absolvovať súťaž, počas ktorej ukázali svoj talent, herecké nadanie a schopnosť uchvátiť publikum. Predstavenie sa pod vedením profesionálnych pedagógov, choreografov a režisérov pripravovalo tri týždne. Po slávnostnej premiére v Petrohrade sa projekt vydáva na turné po Rusku a do ďalších štátov. Dve záverečné predstavenia sa konajú v Moskve na scéne divadla Et Cetera.

"Ide už o šiesty medzinárodný detský projekt Nuclear Kids," hovorí jeho autor Sergej Novikov, šéf odboru komunikácie Rosatomu. "Realizácia projektu nám pomáha vyriešiť niekoľko úloh. Po prvé, projekt ukazuje, že deti, ktoré sa narodili a vyrastali v blízkosti jadrových elektrární alebo iných objektov atómového priemyslu, sú úžasné, zdravé a talentované. Neboja sa čeliť zložitým umeleckým výzvam. Po druhé, pomáhame deťom z rôznych krajín nájsť si priateľov a objaviť nielen veľkú krajinu, ale celý svet. Tretím najdôležitejším bodom je to, že deti vyzývame k zdokonaľovaniu sa vo svojom umení, aby verili vo svoje schopnosti a nadanie," dodáva Sergej Novikov.
 

Muzikál Labyrinty detstva zavíta do Petrohradu, Moskvy, Jekaterinburgu, Čeľabinsku, Brna a Bratislavy.

 

Organizátorom vystúpenia je Občanské sdružení pro evropskou multikulturní společnost z Českej republiky, záštitu nad podujatím prevzal Veľvyslanec Ruskej federácie v Slovenskej republike, pán Pavel Kuznecov.

Zobraziť celú aktualitu
Na streche CENTRAL-u vyrástlo jedinečné detské ihrisko pasik
Na streche CENTRAL-u vyrástlo jedinečné detské ihrisko

Jedinečné detské ihrisko,  ktoré sa môže popýšiť prívlastkom najbezpečnejšie, vyrástlo na streche bratislavského CENTRAL-ua ponúka rodinám s deťmi ďalšiu možnosť trávenia voľného času v obchodnom centre. Multifunkčné ihrisko sa stalo prirodzenou súčasťou strešného parku známeho ako CENTRAL PARK  a spĺňa náročné požiadavky detí i mamičiek. Areál pozostáva z herných prvkov a atrakcií pre deti, ktoré využívajú kombináciu rôznych materiálov, ako sú švédska oceľ či severská borovica, čím sa deti počas hry zároveň učia spoznávať ich vlastnosti.

Nové detské ihrisko je vďaka použitým materiálom jedným z najbezpečnejších na Slovensku. Dopadový povrch je navrhnutý tak, aby minimalizoval riziko zranenia detí v prípade pádu, a zároveň prepúšťa vodu, čo umožňuje deťom hrať sa prakticky ihneď po daždi. Ihrisko spĺňa najvyššie štandardy európskej normy STN EN 1176 pre herné prvky a STN EN 1177 pre dopadový povrch. Ekologický dopadový povrch šetrí životné prostredie a je z viac ako 80-tich percent vyrobený z recyklovaných materiálov.

 

Jedinečnému dizajnu ihriska dominuje logo CENTRAL-u v tvare srdca. Farebné a hravé 3D modely zvieratiek škandinávskej značky Playtop nenájdete nikde inde na Slovensku. Tieto prvky u detí podporujú kreatívnosť a stimulujú ich k hrám. Vytvárajú zábavné a vzrušujúce prostredie, ktoré rozvíja fantáziu detí, ako aj ich fyzické a spoločenské zručnosti. Veľkosť zvierat vytvára trojrozmerné prostredie, v rámci ktorého sa deti môžu hrať na vrchu zvieraťa, pri ňom alebo okolo neho.

Samozrejmosťou je bezbariérový prístup na plochu ihriska pre detské kočíky a vozíčkárov. Vonkajšie ihrisko je k dispozícii bezplatne a je prístupné počas otváracích hodín CENTRAL-u.

Zobraziť celú aktualitu
NESTVILLE PARK ovládnu drsní chlapi a silné motorky pasik
NESTVILLE PARK ovládnu drsní chlapi a silné motorky

 

Priaznivci silných strojov, vône benzínu, spálenej gumy a rockovej muziky sa 9. augusta 2014 stretnú  po prvýkrát na severnom Spiši na Nestville Chopper Rock Feste.

Pre návštevníkov festu je pripravená spanilá jazda „choppristov“, rockový program, výstava chopprov a  vyše 30 motoriek legendárnej značky Harley-Davidson. Počas dňa nebudú chýbať ani súťaže pre motorkárov a divákov, ukážky motocrossových kúskov. Na predvádzaných motorkách sa záujemcovia budú môcť po areáli Nestville Parku aj previezť. Pre deti je pripravený bohatý program – skákacie hrady, vozenie sa na malých, ale aj veľkých motorkách, maľovanie na tvár, jazda na poníkoch a mnoho iných prekvapení.

 

Najväčším lákadlom bude výstava legendárnych harlejov, ktoré prídu ukázať členovia klubu H.O.G. Chapter Prešov. „Harley má svoj nezameniteľný, originálny štýl. Jazdci si na týchto strojoch pochvaľujú hlavne pohodlné jazdné vlastnosti. Žiaden stroj Harley-Davidson nie je rovnaký, pretože každý si ho upraví podľa seba, a preto sú všetky originály,“zdôraznil Martin Vichrest z Harley-Davidson Prešov. Ako povedal, harley sivyberajú hlavne zrelé osobnosti, ktoré vedia, čo chcú a ide im o to, aby  si užili pocit slobody. V svojej podstate  sú voľnomyšlienkári  a v poslednom období k vekovo starším jazdcom pribúda aj veľa mladých.

V rockovom programe vystúpia známe kapely ako AC/DC Revival, Metallica Revival  a čerešničkou  bude vystúpenie Rammstein Revival.

V deň konania Nestville Chopper rock festu bude vstup dohistoricko-náučnej expozície Nestville Park s 50-percentnou zľavou a návštevníci tak môžu spoznať život na severnom Spiši od 13. storočia, môžu vidieť najväčší drevený vyrezávaný obraz v strednej Európe a spoznať, ako sa pálila spišská pálenka „gorzalka“.

 

Miesto konania: Hniezdne (pri Starej Ľubovni) v areáli Nestville Park

Termín konania: 9. august  2014, od 12:00 do 22:00 hod.

Zobraziť celú aktualitu
Väčšina rodičov pozná dobre svoje detipasik
Väčšina rodičov pozná dobre svoje deti

Každý dvadsiaty rodič by mal viac popracovať na spoznávaní vlastného dieťaťa. Vyplýva z to z online testu, ktorý v rámci edukačnej kampane Spoznaj svoje dieťa spustila pri príležitosti Medzinárodného dňa detí Nadácia pre deti Slovenska. Cieľom edukačnej kampane bolo poukázať na potrebu osvojenia si životných zručností ako cesty k rozvoju individuálnej osobnosti dieťaťa.

Po úspechu minuloročnej edukačnej kampane „Viac miesta pre deti“ Nadácia pre deti Slovenska opäť rozvírila debatu o potrebách detí. Aj vďaka hravej a zaujímavej forme v podobe online testu sa do kampane zapojilo počas mesiaca jún 1 403 rodičov,“ prezradila Martina Slušná  z Nadácie pre deti Slovenska. Za predpokladu, že rodičia vypĺňali test úprimne, možno konštatovať, že až 86% rodičov pozná svoje dieťa veľmi dobre a sú skvelými rodičmi. Takmer deväť percent rodičov si nie je istých, či presne vedia, po čom ich dieťa túži, nad čím premýšľa, alebo čo zažíva v škole a medzi kamarátmi. Tesne za nimi sú rodičia (5,5%), ktorí by mali na svojom vzťahu s deťmi zapracovať. 

 

"Rodičovstvo sa neučí, rodičmi sa stávame tým, že sa nám dieťa narodí a tým, že sme aktívni vo vytváraní si vzťahu k svojmu dieťaťu," odkazuje rodičom v rámci kampane "Spoznaj svoje dieťa" školská psychologička Miroslava Adamík Šimegová. Iba vďaka otvorenému rozhovoru a času strávenému s vlastným dieťaťom rodič môže svojho potomka najlepšie spoznať. Podľa pedagóga z Katedry pedagogických štúdií na Trnavskej univerzite, Martina Brestovanského, sa často stáva, že sa rodičia zameriavajú iba na vybrané talenty. „Zaujíma ich, či vie spievať alebo tancovať. Ale existujú mnohé, aj skryté, talenty. Napríklad, že dieťa vie veľmi rýchlo povedať pointu vlastnej myšlienky. A aj to je druh talentu, ktorý možno ďalej rozvíjať.“

 

Problémom často býva, že rodičia sú viac a viac zaťažovaní pracovnými povinnosťami a nestíhajú vymýšľať pre deti rôzne aktivity, počas ktorých by zistili, čo ich dieťa skutočne chce. Niekedy však stačí aj málo. Možno aj spoločenská hra. Počas kampane vysvetľoval odborník na spoločenské hry napr. i to ako spoločenské hry rozvíjajú deti. „Každá hra má nejaké pravidlá a je dobré, keď sa deti učia, že všetko má svoje hranice a keď sa naučia, že podľa nich je dobré sa správať a myslieť. Rovnako dôležitá je aj prehra. Aj keď našim deťom zo srdca prajeme, aby vyhrávali, aby sa im v živote darilo, tak nevyhnutne nastanú momenty, keď sa tak nestane a budú čeliť niečomu náročnému a prehre samotnej,“ dodáva Peter Černák.

 

Súčasťou kampane boli články, odporúčania, či videá so psychológom a učiteľom, ktorí povedali o svojich skúsenostiach a ponúkli možnosti, ako svoje dieťa spoznať ešte viac. Okrem webovej stránky www.spoznajsvojedieta.nds.sk dostávali rodičia počas celého mesiaca jún pre svoje deti záložky do knižiek v kníhkupectvách Martinus, predajni spoločenských hier Ihrysko i v ďalších 11 knižniciach na Slovensku. Na kampaň upozorňovali i web bannery umiestnené na rôznych portáloch.

 

Spoločnosť sa mení a menia sa i naše deti v nej. Sú iné, ako sme boli my. Sú samostatnejšie, istejšie, majú veľký potenciál, denne čelia meniacim sa vzťahom i hodnotám. Pri správnej podpore vedia veľmi presne formulovať svoje požiadavky, pomenovať svoje potreby, hľadať a navrhovať adekvátne, často invenčné a veľmi kreatívne riešenia, ako aj zapojiť sa do ich praktickej realizácie.

 

Práve podpora jedinečnej osobnosti dieťaťa je spôsob, ako ho pripraviť na život a urobiť z neho človeka, ktorý bude pevne stáť na nohách a zároveň kráčať v živote za svojimi snami. A k tomu si dieťa potrebuje osvojiť životné zručnosti. Dieťaťu je potrebné sa venovať, počúvať ho. Výsledky dosahované v škole by nemali byť jediným meradlom. Je dôležité si všímať, ako dieťa zvláda situácie v bežnom živote, ako reaguje na vyhranené situácie, či udržiava dobré vzťahy, alebo ako dokáže dosiahnuť svoje ciele.

 

„V kampaniach zameraných na potreby detí a mladých ľudí na Slovensku budeme pokračovať i v budúcom roku. Práve ich edukačný charakter prináša rodičom i blízkym detí možnosť zamyslieť sa, získať podnety a zužitkovať ich v prospech svojich detí“, hovorí o význame kampaní Martina Slušná.

Zobraziť celú aktualitu
Prvý geocacherský MEGAevent na Slovensku!pasik
Prvý geocacherský MEGAevent na Slovensku!

Už začiatkom septembra sa nadšenci geocachingu stretnú v Čunove na Slovak Geoawards 2014. Veľkolepá akcia sa bude konať 5.-7. septembra 2014 v areáli Divoká voda v Čunove pod záštitou primátora mesta Bratislava a Vodohospodárskej výstavby, š. p. Organizátori pripravili pre návštevníkov pestrý sprievodný program počas celého víkendu. Na svoje si tak prídu nielen nadšenci celosvetovo obľúbeného geocachingu, ale aj jednotlivci či rodiny s deťmi, ktorí chcú stráviť víkend príjemne a zároveň aktívne.

Akcia je určená primárne pre účastníkov celosvetovej hry geocaching a bude mať štatút prvého MEGAeventu na Slovensku. V Európe sú podobné akcie vzácnosťou, a preto sa tešia vysokej návštevnosti. Vyvrcholením podujatia bude sobotňajší galavečer GEOAWARDS 2014, na ktorom budú vyhlásení víťazi ankety Geoawards Slovakia 2014. Hlasovanie stále prebieha na web stránke eventu www.geoawards.sk, kde nájdete aj bližšie informácie o podujatí.

                

Tešiť sa môžete na aj na bohatý sprievodný program, a to na:

-          adrenalínové zážitky, ktoré ponúka areál Divoká voda

-          súťaže pre deti a detské atrakcie

-          cyklistický spoznávací výlet do okolia

-          hudobný program na hlavnom pódiu, kde vystúpia zvučné mená slovenskej hudobnej scény

-          stovky „geokešiek“ v Bratislave, ktoré návštevníkom ukážu jej najkrajšie miesta

-          exkurziu do vodnej elektrárne

-          upratovací CITO event “Vyčistíme lužné lesy”

-          veľkú openAir prezentáciu TOP „geokešiek“ na Slovensku

 

Podrobný program podujatia nájdete na www.geoawards.sk.

Na podujatie bude počas celého víkendu zabezpečená kyvadlová doprava z Bratislavy do Čunova.

 

ČO JE GEOCACHING?

Geocaching je voľnočasová aktivita, kde ľudia pomocou prístroja GPS hľadajú v mestách alebo v prírode ukryté skrýše „geocaches“ („kešky“) a spoznávajú pritom krásy daného miesta či organizujú rôzne podujatia vzdelávaco-športového charakteru. Geocaching ako hra funguje od roku 2000. Geocacheri sa radi stretávajú na rôznych geo eventoch, pričom mnohé sú zamerané komunitne – spoločné darovanie krvi, spoločné čistenie mestských častí od odpadkov a pod. Geocaching je skvelá voľnočasová aktivita pre celú rodinu. Podľahli mu aj Hugh Jackman či Dominka Cibulková.

Zobraziť celú aktualitu
Dnes štartuje festival Žákovic Open plný skvelej hudby!pasik
Dnes štartuje festival Žákovic Open plný skvelej hudby!

Už dnes sa otvárajú brány festivalu Žákovic Open! Od 25. júla do 26. júla si môžete v krásnom prostredí Trenčianskych Bohuslavíc vychutnať  18 kapiel zo Slovenska a Českej republiky!Na Žákovici to odpáli aj obľúbená skupina HEX, ktorej líder je jedným z usporiadateľov festivalu. Okrem najväčších hitov „Keď sme sami“ či „V piatok podvečer“ si HEXáci pre fanúšikov pripravili aj niekoľko chuťoviek z ich úspešného akustického turné!

 

Dnes štartuje obľúbený hudobný festival Žákovic Open! Festival známy výbornou, priateľskou atmosférou sa koná tento víkendv Trenčianskych Bohuslaviciach a naživo na ňom vystúpia kapely Korben Dallas, Para, Le Payaco, Moja reč, Billy Barman a mnoho ďalších. Hudobnými hosťami z Českej republiky bude obľúbený Xindl X a skupina Midi Lidi. Na Žákovici to odpáli aj obľúbená skupina HEX, ktorej líder je jedným z usporiadateľov festivalu. Okrem najväčších hitov „Keď sme sami“ či „V piatok podvečer“ si HEXáci pre fanúšikov pripravili aj niekoľko chuťoviek!

 

Open air koncerty sú výborné. Máme fantastických fanúšikov, ktorí vedia vytvoriť geniálnu atmosféru. Žákovic Open je pre nás špeciálnou výzvou, pretože tento festival je pre nás domovský. Náš koncert osviežime niekoľkými akustickými skladbami. Chceme tak ľuďom priblížiť atmosféru jarného turné Hexu. Sám som zvedavý ako to vypáli na veľkom pódiu.“ Teší safrontman HEXu Tomáš „Yxo“ Dohňanský.

 

Areál festivalu sa otvára dnes o 15.00, ale už od včera je k dispozícii stanové mestečko a parkovisko! Samozrejmosťou je zabezpečenie hygieny pre návštevníkov či kyvadlová doprava.

 

„Pre návštevníkov je zabezpečená kyvadlová doprava, hygiena a chill out zóna. Keďže sa festival odohráva v areáli penziónu Žákovic, máme k dispozícii klasické kamenné toalety, ale aj 60 TOI TOI búdiek, čo je na veľkosť nášho festivalu úplné postačujúce. Návštevníci majú k dispozícii v rámci stanovej dedinky sprchy. Stanová dedinka a parkovisko sú u nás zadarmo. Keďže nám hlásia slnečné počasie, vytvorili sme pre návštevníkov chill out zónu s pokojnejšou hudbou, kde sa budú môcť skryť pred slnkom.Informuje Tomáš „Yxo“ Dohňanský.

 

Aj tento rok si na Žákovic Open môžete vychutnať futbalový zápas s hudobníkmi. Návštevníci festivalu Žákovic Open si môžu zahrať futbal proti ľuďom, ktorí ich budú zabávať na pódiu skvelej hudbou. Navyše víťazi si odnesú na pamiatku krásny originál Žákovic Open dres! Na festivale bude k dispozícii veľká zóna pre občerstvenie, kde sa budú môcť návštevníci napiť a najesť.

 

„Všetky organizačné pokyny si môžu návštevníci prečítať na našom webe www.zakovicopen.sk. Informácie sme  rozmiestnili aj v areáli festivalu. Ide o úplne štandardné veci, ktoré sa tykajú open air akcií.“ Doplnil Yxo.

 

Kyvadlová doprava na festival Žákovic Open bude premávať dnes zo Železničnej stanice Nové mesto nad Váhom v čase od 15.00 do 20.30. Po naplnení autobus odchádza a vracia sa späť približne každú pol hodinu. V nedeľu, 27.júla bude od 9:00 do 13:00 premávať autobus z areálu Žákovic Open a od 9:45 z prvej autobusovej zastávky pri požiarnej zbrojnici v Trenčianskych Bohuslaviciach na Železničnú stanicu Nové mesto nad Váhom. Lístky na Žákovic Open sú stále v predaji v sieti www.predpredaj.sk. Permanentky sú v predaji do dnes do 17:00 a sobotňajšie lístky sú v predaji do soboty do 12:00. Kompletné informácie o programe, parkovaní, doprave a stanovaní nájdete na www.zakovicopen.sk a na stránke http://www.facebook.com/zakovicopen?fref=ts

 

 

LINE-UP Žákovic Open 2014

Piatok 25.7.2014

Hlavný stage

17:00 - 17:40    TALKSHOW
18:00 - 18:40    Cpt. SLICE
19:10 - 20:00    MOJA REČ
20:30 - 21:30    XINDL X
22:15 - 23:15    KORBEN DALLAS
23:45 - 00:45    BILLY BARMAN

01:10 - 02:10    MEDIAL BANANA
 

Sobota 26.7.2014

Hlavný stage

12:00 - 12:40    FISHFACE
13:00 - 13:40    FEEL ME
14:00 - 14:40    FRESH OUT OF THE BUS
15:00 - 15:50    SATENOVÉ RUKY
16:10 - 17:00    FROM OUR HANDS
17:20 - 18:10    ČAD
18:40 - 19:40    MIDI LIDI
20:10 - 21:10    LE PAYACO
21:40 - 22:55    PARA
23:25 - 00:40    HEX
01:10 - 02:10    FUERA FONDO

 

 

 

 

Zobraziť celú aktualitu
Copyright © 2011 lenprezeny.sk - žiadna časť stránky nemôže byť rozširovaná, alebo reprodukovaná bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa webstránky.
design by  POINTA grafické štúdio