LenPreŽeny.sk - Lifestylový magazín pre ženy v každom veku
 • Cider – osvieženie z jabĺk
  pasik
  Cider – osvieženie z jabĺk
  Cider je osviežujúci alkoholický nápoj vyrobený z jabĺk. Jablká dozreté na slnku mu dávajú sviežu, sladkú chuť a zlatistú farbu, ktorá pripomína slnečné dni. Je to nápoj, ktorý si v spoločnosti priateľov radi vychutnajú muži aj ženy, má osviežujúcejšiu chuť ako víno,
 • Sladká veľkonočná HARIBO nádielka
  pasik
  Sladká veľkonočná HARIBO nádielka
  Dlhá zima pomaličky odchádza a prvé teplé slnečné lúče ukrývajú v sebe prísľub znovuzrodenia prírody. S týmto javom sa nám spájajú aj obľúbené veľkonočné zvyky, tradície i pokrmy
 • Pošli účet z reštaurácie a Orbit ti ho preplatí!
  pasik
  Pošli účet z reštaurácie a Orbit ti ho preplatí!
  Značka obľúbených žuvačiek Orbit si opäť v novom roku pripravila pre slovenských spotrebiteľov darček. Za nákup špeciálneho duopacku (2 x 10 dražé) alebo 46-kusového vrecúška Orbit Peppermint alebo Spearmint môžete získať jed
 • Sviatky s Hubertom
  pasik
  Sviatky s Hubertom
  Sviatky strávené v spoločnosti blízkych a priateľov si zaslúžia výnimočný prípitok na oslavu týchto chvíľ. Okrem toho môže poslúžiť aj ako inšpirácia na darček pre vašu polovičku. Nechajte sa inšpirovať tipmi z dielní Hubert a Karpatské brandy.

Mágia stromov

Mágia stromov

Sedíte pod naširoko rozkonáreným dôstojným stromom, ktorý vám poskytuje príjemný tieň. Cez husto rastúce konáre prebleskujú šteklivé lúče slnka. Vdychujete omamnú vôňu, šíriacu sa do okolia z jeho kvetov či ihličia, za chrbtom cítite drsný, ale teplý dotyk vráskavej kôry. Takmer počujete pohyb miazgy v útrobách kmeňa. Cítite sa chránení, v bezpečí, nabíjaní akousi zvláštnou energiou... Áno, takéto vnemy nám môžu poskytnúť velikáni rastlinnej ríše, ich veličenstvá STROMY. No napadlo vám už niekedy, že aj ony - a nielen bylinky, rastlinky či kvietky - môžu byť zdrojom vynikajúcich kozmetických, hojivých či magických prostriedkov?


Jeden po druhom

Nemôžem tu rozpísať blahodarné vlastnosti všetkých zástupcov niekedy až záhadnej ríše stromov, o ktorých som sa nielen v detstve domnievala, že v noci potajme vyťahujú zo zeme korene – košaté často rovnako ako konáre nad zemou – a putujú po svojom okolí, aby poznávali to, čo je im cez deň nedopriate. Nad ránom sa spokojné a obohatené o nové poznatky vracajú na svoje miesto. Beda, ak im ho obsadí nejaký nespratný oneskorenec! Musia si potom rýchlo nájsť nablízku náhradné, aby si nikto z ľudí ani zvierat nevšimol, aké pestvá a dobrodružstvá potme a v skryte stvárajú...

Takže spomeniem len niektoré - práve tie, ktoré ma vždy okúzľovali buď svojím vzhľadom, pôvodom či užitočnosťou, všetky napospol ihličnaté. Na listnaté príde rad azda inokedy...

 

 

Céder atlaský a libanonský

 

Susanne Fischer-Rizziová o cédri píše: „Tým, čím je lev vo svete zvierat, je céder medzi stromami.“

 

Na rozdiel od cédra atlaského, ktorý pochádza z územia pohoria Atlas, je domovom cédra libanonského Sýria, východné Turecko a Libanon. V Libanone kedysi bývali celé pralesy týchto stromov. V jeho pohorí sa nachádzal „posvätný háj“, ku ktorému putovalo mnoho ľudí, aby sa aspoň na chvíľu mohli zdržať uprostred voňavého svätostánku a pomodliť sa. 400 stromov z tohto hája dodnes jestvuje a ich vek sa odhaduje na 2 500 rokov! Počet cédrov sa v tejto oblasti však rapídne znížil vplyvom vysokého dopytu po nábytku z jeho dreviny a dnes je v Libanone už len niekoľko sto cédrov. Na juhu je jeho výskyt častejší ako v strednej Európe, kde sa vysádza v parkoch a záhradách s miernejšou klímou.

Kelti poznali céder pravdepodobne z niektorého zo svojich početných sídlisk. Deň cédru podľa svojho stromového kalendára určili na 14. až 23. augusta a na 9. až 18. februára.

Spoločným znakom cédrov je čas kvitnutia. Na rozdiel od všetkých ostatných ihličnanov kvitnú až začiatkom jesene. Cédrové drevo sa už v staroveku používalo na stavbu domov, lodí i výrobu nábytku. V Biblii v 1. knihe kráľov sa spomína obchodovanie s touto drevinou. V Jeruzaleme sa používalo drevo cédrov na výstavbu chrámov a palácov. Olej z cédrového dreva bol pravdepodobne prvým olejom extrahovaným z nejakej byliny. Egypťania ho používali na stavbu lodí, výrobu nábytku a rakiev a samozrejme - v kozmetike.

 

Dodnes je éterický olej z tohto stromu užívaný ako účinný prostriedok:

 • pri akné
 • pri mastnej pleti
 • pri vypadávaní vlasov a lupinách
 • proti stavom strachu a stresu
 • na mumifikáciu a k ochrane papyrusu pred hmyzom
 • v prípade potreby na upokojenie, harmonizáciu
 • antiseptický, fungicídny, protikašľový a repelentný
 • rozpúšťajúci hlieny a pomáhajúci pri bronchitíde či zápaloch močového mechúra.

 

Nesmie sa však používať v priebehu gravidity, pretože pôsobí ako abortivum!

 

V mágii a liečiteľstve:

 • dym z cédru očisťoval a zaháňal zlé sny
 • pálením ihličia alebo dymom z tlejúcich či horiacich vetiev sa liečilo prechladnutie
 • jeho drevo umiestnené v dome malo ochraňovať pred bleskom
 • cédrová vetvička vyrezaná do tvaru trojzubca sa umiestňovala v blízkosti domu bodcom hore, aby chránila pred akýmkoľvek zlom
 • kúsok dreva v peňaženke či mešci mal privolať peniaze a na tento účel sa používal aj vo vykurovacích zmesiach
 • používal sa aj v amuletoch lásky
 • spaľovaním sa mali zvyšovať psychické sily

 

Neďaleko Jokošimy v Japonsku sa údajne nachádza jeden z najstarších stromov sveta - céder - starý vraj až 7 tisíc rokov!

 

Borovica prímorská

Borovice, nazývané aj sosny, patria k prastarým stromom, ktoré zalesňovali našu Zem už pred tisíckami rokov. Sú nenáročné a darí sa im jednotlivo aj v skupinkách a hájoch. Možno práve pre svoju skromnosť, čo sa týka podmienok pre rast, vytrvalosť a silu dostala borovica prídomok „matka múdrosti“.

Vo Francúzsku má borovica prímorská značné hospodárske využitie. Jej drevo sa používa:

 • v stolárstve
 • a zriedkavejšie (pretože obsahuje veľa živice) v stavebníctve a v papiernickom priemysle
 • narezaním kmeňov sa získava živica - tá sa destiluje a vyrába sa z nej terpentín a kolofónia (natierajú sa ňou sláčiky huslí)
 • dôležité sú aj jej veľké šišky, ktoré sa používajú ako dekoračný materiál

 

Borovica lesná

Drevo borovice lesnej je silno živičné, dobre odoláva vlhku a je výhrevné. Ako rastlina je všestranne využívaná:

 • drevo sa používa najmä v nábytkárstve a stavebníctve
 • získava sa z neho živica
 • z koreňov a kôry decht
 • z ihličia a pupencov silica a vitamín C
 • ihličie obsahuje látku pinosolvin hubiacu baktérie a zastavujúcu rast tuberkulóznych bacilov

 

Na svete existuje asi 90 druhov borovíc, ktoré sú dnes však na mnohých miestach ohrozené prekyslením pôdy. Pretože si ľudia boli vedomí silných antiseptických vlastností aromatických látok v nich obsahovaných, v časoch moru v 17. storočí bolo nariadené pálenie borovicového ihličia a dreva na uliciach každých 12 hodín.

 

Silica borovice lesnej:

 • napomáha koncentrácii
 • má antiseptické, protireumatické, prekrvujúce (kúpeľ pri svalovej únave), antiastmatické účinky
 • pomáha pri chrípke a prechladnutí, proti fajčiarskemu kašľu
 • je vhodná do saunových zmesí
 • v kozmetike pomáha pri nečistej mastnej pleti
 • prekrvuje a zlepšuje činnosť vlasovej pokožky

 

Borovica lesná sa pripisovala božstvám Kybele, Panovi, Venuši, Atysovi, Dionýzovi, Ištarte a Silvanovi.

 

V mágii:

 • sa borovicové šišky nosia za účelom zvýšenia plodnosti a k dosiahnutiu veľmi vysokého veku
 • šiška plná semien vzatá zo stromu v čase letného slnovratu bola považovaná za silného magického pomocníka. Ak jej vlastník zjedol každý deň zo šišky jedno semiačko, stal sa vraj nezraniteľným proti výstrelu z pušky.

 

Borovica píniová, pínia

Je charakteristický strom stredomorských krajín, vytvárajúci malebné háje. Od staroveku sa vysádzali pozdĺž ulíc a alejí, aby poskytovali tieň. Svetoznáme sú pínie z Via Appia, oddeľujúcej Rím od južného Talianska. Spomínali ich mnohí starorímski autori. Pínie sú na rozdiel od ostatných druhov borovíc menej citlivé na poškodenie vetrom. Stály vietor z rovnakého smeru formuje síce korunu na jednu stranu, ale nemôže úplne zabrzdiť vývoj stromu. Okrem toho, pínie veľmi dobre znášajú dlhé obdobia sucha. Ďalšou ich zvláštnosťou sú veľmi veľké olejnaté semená, ktoré sú jedlé a predávajú sa ako pinocchi alebo pignons. Pokladajú sa za lahôdku a používajú sa pri príprave tradičných talianskych jedál. Píniové drevo je veľmi pevné a tvrdé. Na rozdiel od iných druhov obsahuje menej živice a používa sa na stavebné účely (schody, okná, dvere) a na výrobu kuchynského nábytku.

 

Borovica čierna

Je dôležitým lesotvorným druhom na suchých plochách vápencových pohorí strednej a južnej Európy. Veľmi rozšírená a častá je v južnej Európe, na Balkáne a v Stredomorí. Nie je zriedkavá vo veľkých parkoch a záhradách, pestuje sa i lesnícky. Má veľmi živičnaté drevo, zväčša žlto sfarbené. Používa sa na:

 • výrobu nábytku
 • častejšie ako stavebný materiál
 • alebo na výrobu celulózy

 

Najstarším známym zástupcom borovíc je borovica ostitá, ktorá rastie vo výške 3 050 m na kalifornských svahoch Bielych hôr a má viac ako 4 600 rokov.

 

Kelti hovorievali borovici „ohnivý strom“. Nielen kvôli hrdzavo sfarbenému kmeňu, ale predovšetkým preto, že triesky z jej smolnatého dreva výborne horia a používali ich na fakle a pochodne.

Ľudia narodení v keltskom znamení borovice medzi 24. augustom a 8. septembrom sú vraj opatrní, predvídaví, prezieraví a usilovní. Prejavujú rovnaký záujem o seba i o druhých a sú vyslovení praktici.

Germáni lemovali borovicami pohrebiská, poradné miesta a pod. Tieto stromy boli pre svoju silu symbolom dlhého života a vytrvalosti. Ako všetky stále zelené ihličnany je aj borovica považovaná za strom večného života.

Už Hipokrates poznal liečivé účinky borovice a používal jej živicu (Resina pini, dodnes sa ňou, mimochodom, konzervuje grécke víno retsina) na zmäkčovanie vredov a na vykurovanie.

Vykurovanie má dlhú tradíciu. Za tzv. „vykurovacích nocí“ (posledných dvanásť dní v decembri) chodili sedliaci s vykurovacou panvicou po dome a chlievoch, aby zahnali „zlých duchov“. Dym - predovšetkým zo stromovej živice:

 • má dezinfekčné účinky
 • zabraňuje hnilobe
 • a udržuje potraviny dlhšie čerstvé.

V chrámoch boli prinášané dymové obete, ktoré nemali len potešiť nosy božstiev, ale zaháňali zlých duchov, akými boli napríklad i rôzne nákazy a choroby, aj ich nepríjemný zápach.

 

Ilustračné foto: UBC Botanical Garden

Archívny článok
Tlačiť
Kategória: Mystika
Dnes je 27. 02. 2015, meniny má Alexander.
Náhodný článok
Božský Karl and Melissa Božský Karl and Melissa
Svet módy a celý kolotoč, ktorý sa okolo neho točí bol vždy vecou prestíže. Rozdeľoval spoločnosť na tých, ktorí si „to“ môžu dovoliť a na tých, ktorí ani zďaleka. Módne domy okolo svojich produktov vytvárajú mýtus, legendu, z ktorej by každý chcel mať vo svojom šatníku aspoň malý kúsok. Šaty robia človeka. Teda dnes by sme mohli povedať, že značka (auta, kabelky, telefónu) robí človeka.
Najčítanejšie články
jarna
Horoskop na dnešný deň
Horoskopy od Moneo.sk
Zobraziť všetky novinky
NOVINKY
Čokoládové dobrodružstvopasik
Čokoládové dobrodružstvo

 

Sú ľahké, chutné, chrumkavé. Hodia sa do kabelky aj do batohu, do práce aj na výlet. Nové Cornies kukuričné s mliečnou čokoládou sa oplatí mať po ruke, pretože nikdy neviete, kedy vás prepadne hlad.

Nové Cornies kukuričné s mliečnou čokoládou od Racio v sebe spájajú výhody zdravej kukurice a kvalitnej čokolády. Poznáte predsa účinky čokolády, odbúrava stres, pôsobí antidepresívne a zlepšuje náladu. V spojení s celými zrnami kukurice, ktoré obsahujú vitamíny B, minerálne látky ako fosfor, draslík a magnézium, tvorí ideálnu kombináciu chutnej dobroty, po ktorej nemusíte mať výčitky svedomia.

Keď vás poobede chytí neprekonateľná chuť na niečo sladké, a zároveň sa snažíte ešte stále dodržiavať novoročné predsavzatia, tento malý prehrešok nebudete musieť odpykávať dve hodiny vo fitku. Výborne si pochutíte, zaženiete hlad, a ešte sa vám aj zmestia do kabelky. Ak vyrážate cez víkend na výlet, nezabudnite si zbaliť do batohu Cornies kukuričné s mliečnou čokoládou. Dodajú vám energiu a zbytočne nezaťažia váš organizmus. 

Každé praktické 75-gramové balenie Cornies kukuričné s mliečnou čokoládou obsahuje 100 % prírodné zložky, chutnú mliečnu čokoládu a celé zrná kukurice.

 

Priemerná predajná cena: od 0,83 € / balenie 75 g

Zobraziť celú novinku
Horúca para a rýchla vlna – parná rúra s mikrovlnkou                   pasik
Horúca para a rýchla vlna – parná rúra s mikrovlnkou

 

Deväť z desiatich zákazníkov Miele si v novej kuchyni praje druhý vstavaný prístroj na varenie. Váhajú najmä medzi parnou  rúrou a mikrovlnkou. Miele parná rúra s mikrovlnkou je ideálne riešenie, pretože spája komfort mikrovlnky s kvalitou jedál pripravených v parnej rúre. 

Deväť z desiatich zákazníkov Miele si v novej kuchyni praje druhý vstavaný prístroj na varenie. Váhajú najmä medzi parnou  rúrou a mikrovlnkou. Miele parná rúra s mikrovlnkou je ideálne riešenie, pretože spája komfort mikrovlnky s kvalitou jedál pripravených v parnej rúre. 

Špičková technológia

Na výrobu pary využíva Miele technológiu MultiSteam s výkonným externým výrobníkom pary (3,3 kW) a ôsmimi parnými vstupmi na zadnej stene ohrevného priestoru pre rýchlu a rovnomernú výrobu a rozdelenie pary. Mikrovlnný výkon možno nastaviť na sedem stupňov (max. 1 000 W). Špecialitami sú funkcie Quick-Start a automatický program na popcorn. 
Dvierka prístroja sú vyrobené špeciálne tak, aby sa nedostala von mikrovlnná energia a prístroj súčasne neprepúšťal paru. Okrem toho sú ohrevné priestory parných rúr z nerezovej ocele, pretože tento materiál spĺňa testovacie kritériá Miele na 20-ročnú životnosť aj v stopercentne parnej atmosfére.

 

Všetky benefity v jednom prístroji

Parná rúra s mikrovlnkou DGM 6800 má všetky benefity špičkového modelu. Disponuje viac ako 150 automatickými programami, ktoré sú k dispozícii vďaka M Touch displeju s  funkciou vyhľadávania. Môžete si vytvoriť a uložiť až 20 vlastných programov. Ich vytváranie má pri rúre DGM 6800 praktické využitie, pretože kombinácia oboch prevádzkových spôsobov spája rýchlosť mikrovlnky s vynikajúcou kvalitou pokrmov pripravených v parnej rúre. Môžete napríklad šetrne rozmrazovať a rovnomerne ohrievať jedným postupom. Ak by ste chceli pripraviť zmrazenú hustú polievku, uložíte si štyri kroky ako vlastný program, ktorý je kombináciou mikrovlnnej prevádzky a prípravou v pare. Aj pri jednoduchom ohrievaní môžu mať para a mikrovlnná energia zmysel, pretože jedlo nevyschne. 

Nová parná rúra s mikrovlnkou od Miele je vhodná do výklenku širokého 45 cm. K dispozícii je dizajnový rad PureLine – nerezová oceľ CleanSteel, obsidiánová čierna, briliantová biela a Havanna hnedá.

 

Produkt bude k dispozícii od 1. apríla 2015.

 

www.miele.sk

Zobraziť celú novinku
Penam tipy na váš sviatočný stôl pasik
Penam tipy na váš sviatočný stôl

Príjemnú atmosféru stretnutí s rodinou a priateľmi,  nielen počas veľkonočných sviatkov, dotvára chutné občerstvenie.  Tradičné veľkonočné dobroty, ktoré nesmú chýbať na sviatočnom stole, výborne doplnia ľahučké snacky.  Ocenia ich nielen členovia rodiny, ale aj čakaní či nečakaní kúpači.  A čo je hlavné -  z Penam toastových chlebíkov ich pripravíte rýchlo a jednoducho.

Kanapky s údenou šunkou

Potrebujeme:

Penam Toastový chlieb, maslo, horčica, údená šunka, cherry paradajky, sterilizovaná uhorka, bylinky na zdobenie, formička na vykrajovanie.

Postup:

Okrúhlou formičkou vykrojíme zo striedky toastového chleba základ kanapky. Natrieme maslom, horčicou a obložíme kúskami údenej šunky. Dozdobíme  petržlenovou vňaťou alebo lístkami bazalky, polovicou cherry paradajky a sterilizovanou uhorkou.

 

Minirolky z toastového chleba

Potrebujeme:

Penam Toastový chlieb, nátierkové maslo,  plátky údeného lososa, pažítka.

Postup:

Na plátkoch toastového chleba  odkrojíme kôrku a prerežeme na polovice.  Valčekom na cesto ich rozvaľkáme, natrieme nátierkovým maslom, položíme plátok lososa a zatočíme do rolády. Nakoniec potrieme maslom a posypeme nadrobno pokrájanou pažítkou.

 

Toastové kanapky

Potrebujeme:

Penam Toastový chlieb svetlý, jemný tvaroh, nátierkové maslo, soľ, mleté čierne korenie, čerstvá zelenina, ovocie a bylinky na zdobenie, formičky na vykrajovanie.

Postup:

Formičkou vykrojíme z toastového chleba rôzne tvary kanapiek. Jemný tvaroh a nátierkové maslo rozmiešame, ochutíme soľou a korením a naplníme do vrecúška na zdobenie. Na kanapkách urobíme čiapočku a dozdobíme čerstvou zeleninou či ovocím.

 

Údený losos so smotanovo-kôprovým dipom

Potrebujeme:

Penam Toastový chlieb tmavý, údený losos, kyslá smotana, citrón, kôpor.

Postup:

Plátky údeného lososa jemne pokvapkáme citrónom a naservírujeme na tanier. Z toastového chleba vykrojíme okrúhlou formičkou kanapky, ktoré nasucho opečieme na panvici alebo v rúre. Smotanu vymiešame s nadrobno nasekaným kôprom. Ozdobíme vetvičkou čerstvého kôpru. Toastový chlieb namáčame do smotany a zajedáme spolu s lososom.

 

Roláda z toastového chleba

Potrebujeme:

Penam toastový chlieb, 2 nátierkové maslá, 200 g taveného syra, 250 g mäkkého tvarohu, 300 g plátkového syra, 150 g strúhaného syra, 200 g šunky, cesnak podľa chuti, chilli omáčka, biele korenie, červená a zelená paprika, soľ.

Postup:

Z plátkov toastového chleba odrežeme kôrku. Nátierkové maslo vyšľaháme s taveným syrom a tvarohom, ochutíme soľou, pretlačeným cesnakom, chilli omáčkou a mletým bielym korením. Dve plné lyžice nátierky si odložíme. Do zvyšnej masy primiešane strúhaný syr. Na potravinársku fóliu rozložíme plátkový syr tak, aby sa plátky prekrývali, natrieme nátierku, poukladáme plátky toastového chleba a pritlačíme. Potrieme nátierkou a obložíme šunkou, opäť potrieme nátierkou a posypeme nadrobno nakrájanou paprikou. S pomocou fólie zatočíme roládu, zabalíme a dáme do chladničky na 12 hodín. Vychladenú roládu potrieme zvyškom nátierky a obalíme v strúhanom syre.

 

ZDROJ: Recepty a foto Penam

 

Penam Toastový chlieb – v ponuke toastový chlieb svetlý a toastový chlieb maslový. Môžete ho použiť na prípravu veľkonočnej plnky, alebo z neho pripraviť kanapky  aj v tvare zajačikov či kvetiniek. Postačia vám k tomu klasické formičky na cukrovinky.  Pre milovníkov tmavého pečiva Penam ponúka aj tmavý toastový chlieb, či toastový chlieb cereálny.

Orientačná cena: 1,19 €/500 g, 0,79 €/250 g.

Zobraziť celú novinku
Revolučná dlhotrvajúca dvojfázová farba na pery a lesk 2v1pasik
Revolučná dlhotrvajúca dvojfázová farba na pery a lesk 2v1

 

Za 16 hodín sa môžete zbaliť a odísť na dovolenku, ale aj pracovať, nakupovať, relaxovať, skočiť z lietadla padákom, pohádať sa alebo zamilovať. Prežite nezabudnuteľné chvíle s novými revolučnými dlhotrvajúcimi dvojfázovými farbami na pery DERMACOL 16H* COLOUR LIP.

16H* COLOUR LIP Dlhotrvajúca dvojfázová farba na pery a lesk 2v1

Nádherné intenzívne farby vytvoria dokonalý vzhľad pier počas celého dňa. Prelomová textúra s vysokou pigmentáciou farby na pery je rýchloschnúca a výborne kryje, ponúka na výber  deväť odtieňov. Ultra lesk & jemná starostlivosť vďaka obsahu prírodných vysoko kvalitných olejov, včelích voskov a vitamínu E zabraňuje vysušovaniu. Pery hydratuje, zvláčňuje, dodá im zvodný lesk a plnosť.

 

Jednoduchá aplikácia v dvoch krokoch:

 1. krok – naneste tenkú vrstvu farby na pery a nechajte 1 minútu zaschnúť
 2. krok – aplikujte na zaschnutú farbu bázu, ktorú môžete počas dňa kedykoľvek obnoviť

 

Cena: 8,79 eur

 

Ukážku, ako naniesť 16H* COLOUR LIP krok za krokom, nájdete tu:http://youtu.be/E2RV-eXzfDI

Zobraziť celú novinku
Spravte si pohodový večer so štýlovými drinkamipasik
Spravte si pohodový večer so štýlovými drinkami

 

Sedem kvapiek, ktoré sa počítajú

Florencia, 1919. Hovorí sa, že pri návrate z Anglicka si gróf Camillo v jeho obľúbenom bare nechal pripraviť svoj tradičný drink Americano so siedmymi kvapkami ginu namiesto sódy. V ten deň sa zrodila drinková legenda, ktorá je známa dodnes. 

NEGRONI:

-          1 časť (2,8 cl) Campari

-          1 časť (2,8 cl) Ginu

-          1 časť (2,8 cl) červeného vermútu (Campari odporúča Cinzano Rosso alebo Cinzano 1757)

-          1 plátok pomaranča

 

Nalejte všetky prísady priamo do pohára s ľadom, obložte pomarančom a silvestrovská párty sa môže začať.

 

 

Stretnutie, ktoré zmenilo všetko

Taliansko okolo roku 1870.Campari vyrobené v Miláne sa spojilo s červeným vermútom z Turína. Neprekvapí preto, že meno drinku MI – TO , znie podobne ako talianský výraz pre slovo mýtus. 

 

 

MI-TO (Miláno a Turín):

-          1 časť ( 2,8 cl) Campari

               -          1 časť (2,8 cl)  červeného vermútu(Campari odporúča Cinzano Rosso alebo Cinzano 1757)

 

Namiešajte v pohári plnom ľadu a ozdobte s plátkom pomaranča.

 

 

 

Zobraziť celú novinku
Buitoni Piccolinis – chutný tromf na nečakané situácie pasik
Buitoni Piccolinis – chutný tromf na nečakané situácie

 

Novinka na trhu od Buitoni – Piccolinis, je presne určená pre hostiteľov, ktorí si vážia svojich známych a neuspokoja sa s niečím obyčajným.

Či už chystáte občerstvenie pre nečakanú návštevu, večierok, oslavu alebo len niečo k zahryznutiu, Piccolinis sú tu práve pre vás.

Ak si vyberiete napríklad Piccolinis – Tre Fromaggi, tieto Piccolinis sú plnené tromi druhmi syrov, ktorým skvelo sekunduje lahodná  omáčka cr?me fraîche. 9 hlboko mrazených mini pízz je už za 10 minút pripravených na rýchle servírovanie. 270 gramové balenie Piccolinis nájdete vo svojich obľúbených predajniach za cenu 2,49 €.

Zobraziť celú novinku
Vytvarujte si postavu a spevnite pokožku bez námahy s novinkou od AVONu! pasik
Vytvarujte si postavu a spevnite pokožku bez námahy s novinkou od AVONu!

Krásna postava bez námahy je snom každej ženy. Spoločnosť AVON Cosmetics spolu s Davidom Svobodom, vrcholovým športovcom a víťazom z Londýna 2012, vám predstavuje novinku, vďaka ktorej už nemusíte o dokonalej postave iba snívať. Nová telová emulzia s intenzívnym účinkom vytvaruje aj tie najproblematickejšie partie. Pripravte vaše telo na jar!

Tvarujúca a spevňujúca telová emulzia s intenzívnym účinkom

Objem: 150 ml

Bežná cena: 13,30 €

AVON predstavuje novú koncentrovanú spevňujúcu a tvarujúcu emulziu s intenzívnym účinkom značky Solutions, vďaka ktorej bude vaša postava dokonalá. Zloženie obsahuje  aktívny komplexom ingrediencií, ktoré menia kontúry pokožky a spevňujú najproblematickejšie partie:

·         ruky

·         bruško

·         zadoček

·         boky

·         stehná

Telová emulzia pokožku hĺbkovo vyživuje, vyhladzuje a spevňuje. Zároveň jej poskytuje 24-hodinovú hydratáciu*. Tvarovanie postavy a spevnenie pokožky bez námahy potvrdilo 8 z 10 žien**, ktoré sa zúčastnili štúdie.

 

Novú telovú emulziu značky Solutions odporúča aj David Svoboda.„Zdravý životný štýl a cvičenie sú základom pre krásne telo a vyrovnanú dušu. Aj športovci však majú svoje tajné tipy ako dosiahnuť ešte lepšie výsledky.“

 

 

 

*založené na výsledkoch 5-dňovej spotrebiteľskej štúdie č.05-027, ktorej sa zúčastnilo 8 žien

**zlepšenie pevnosti bruška, bokov a stehien, už po 1 mesiaci používania, založené na výsledkoch 12-týždňovej klinickej štúdie č.40404, ktorej sa zúčastnilo 56 žien

Zobraziť celú novinku
Syr Cheddar pre gurmánov pasik
Syr Cheddar pre gurmánov

 

Ak máte radi syry s intenzívnou chuťou a charakteristickou arómou, ochutnajte novinky, ktoré vo svojej ponuke prináša Lidl. Originálne britské syry typu čedar ocenia aj tí najväčší labužníci.

 

Mature Cheddar -  je zrejúci plnotučný syr s obsahom 48 % tuku v sušine. Originálny syr vyrobili vo Veľkej Británii, kde v špeciálnych podmienkach dozrieval 9 mesiacov. Má lahodnú chuť, jemnú konzistenciu tvrdého syra a charakteristickú vôňu. Balený je v ochrannej atmosfére. Výborne chutí na kanapkách, obložených chlebíkoch či nakrájaný s hroznom.

Cena: 2,49€ / 250 g, Lidl

 

Vintage Cheddar– je zrejúci plnotučný syr s bohatou chuťou a výraznou arómou, s obsahom 48% tuku v sušine.  Originálny syr vyrobili v Severnom Írsku z britského mlieka a v špeciálnych podmienkach dozrieval až 15 mesiacov. Gurmáni ho určite ocenia napríklad v kombinácii s hroznom, orechmi a pohárom výberového vína.

Cena: 2,49€ / 250 g, Lidl

Zobraziť celú novinku
LG G FLEX2 PRICHÁDZA NA SLOVENSKÝ TRH pasik
LG G FLEX2 PRICHÁDZA NA SLOVENSKÝ TRH

G Flex 2 bude dostupný najprv u mobilných operátorov Orange Slovensko a.s., Slovak Telekom a.s. a O2 Slovakia s.r.o. v priebehu mesiaca marec a neskôr aj vo voľnom predaji. Pred spustením oficiálneho predaja LG G Flex 2  bude možnosť predobjednávky u vybraných obchodných partnerov. Doporučená predajná cena smarftónu LG G Flex 2 je 639 EUR vrátane DPH.

LG G Flex2 predstavila spoločnosť LG už v rámci tohtoročného veľtrhu CES. Je vybavený 64-bitovým Octa-Core procesorom, 5,5-palcovým Full HD displejom, samoopravným povrchom zadnej strany aj mnohými novými funkciami.

 

„Verím, že si tento high-end model rýchlo nájde obľubu u zákazníkov, ktorí vyhľadávajú technické novinky a záleží im na dizajne“, hovorí Daniel Voroňák zo spoločnosti LG. Výrazné zakrivenie dodáva telefónu hladký, ergonomický a dynamický vzhľad, P-OLED displej s rozlíšením 1080p Full HD garantuje precízny obraz a navyše ide o prvý LG smartfón s podporou LTE-Advanced, ktorý zaistí ešte rýchlejšie zdieľanie dát a prehrávanie videí.

„Ako u predchádzajúceho modelu je zaujímavosťou samoopravný povrch zadnej časti telefónu, ktorý bol za posledný rok vylepšený a povrch sa bežných škrabancov zbaví za 10 sekúnd pri izbovej teplote, teda niekoľko násobne rýchlejšie, než tomu bolo u modelu LG G Flex“ dodáva Daniel Voroňák.


Zobraziť celú novinku
Zobraziť všetky aktuality
AKTUALITY
Želaním, „aby sa na nich nezabudlo“, sa cez víkend krstilo na Novej scénepasik
Želaním, „aby sa na nich nezabudlo“, sa cez víkend krstilo na Novej scéne

 

V sobotu podvečer uviedlo vydavateľstvo Forza Music do života knihu Nezostalo po nich ticho 3. Na doskách Divadla Nová scéna knihu symbolicky pokrstili herci Ida Rapaičová a Karol Čálik.Ide o tretí diel zo série spomienkových medailónov na osobnosti z nášho kultúrneho a športového sveta.

Výber miesta nebol náhodný. Pre Viliama Polónyiho, Slava Záhradníka, Júliusa Satinského a Ctibora Filčíka bola Nová scéna roky domovským divadlom, kde sa navždy vpísali  do sŕdc divákov i dejín slovenského divadelníctva.

Krstnými rodičmi sa stali ich bývalí kolegovia a priatelia Ida Rapaičová a Karol Čálik. Krstilo sa myšlienkou: aby sa na tých, o ktorých sa v knihe píše, ešte dlho nezabudlo, pretože ako za vydavateľstvo Forza Music povedala editorka Dagmar Kinčeková: „Ľudia umierajú dvakrát – raz, keď odíde ich fyzické telo, druhýkrát, keď sa na nich zabudne“.

Autorka Alena Horváthová-Čisáriková pri tejto príležitosti poďakovala všetkým, ktorí svojimi výpoveďami prispeli k vzniku knihy, jej spoluautor Peter Valo zas privítal na krste tri dámy, ktoré si v knihe zaspomínali na svojich partnerov. Hosťami krstu totiž boli aj Božena Polónyiová, Gabriela Záhradníková a Klára Brunovská.

Herečka Ida Rapaičová s dojatím pripomenula, že jej kolegovia neboli len skvelí  herci a kolegovia, ale aj dobrí ľudia a vyjadrila radosť, že prostredníctvom knihy si ich opäť sprítomní. Karol Čálik v závere ešte dodal, že po pohreboch kolegov, i keď symbolicky, sa konečne zúčastňuje aj krstu, nech po tých, čo tu už nie sú, ešte dlho nezostane ticho...

 

Publikum, pre ktoré bol krst prekvapením pred predstavením Najstaršie remeslo, odmenilo všetkých obrovským potleskom.

 

Tretí diel knihy medailónov významných slovenských osobností prináša prostredníctvom výpovedí priateľov a blízkych spomienky na speváčky Evu Kostolányiovú a Táňu Hubinskú, hercov Ctibora Filčíka, Júliusa Satinského, Ivana Rajniaka, Viliama Polónyiho, Slava Záhradníka či nezabudnuteľnú herečku RND Katarínu Kolníkovú, najslávnejšieho slovenského režiséra a priekopníka nových obrazových technológii Jána Roháča, akademického maliara Albína Brunovského, kňaza Antona Hlinku a predčasne zosnulú hokejovú legendu Pavla Demitru.

Súčasťou knihy je aj fotografický materiál z ich súkromného archívu, ale i verejného účinkovania a rôzne tlačoviny.

Zobraziť celú aktualitu
MIMOVLÁDNE ORGANIZÁCIE SA MÔŽU OPÄŤ UCHÁDZAŤ O CENU NADÁCIE ORANGEpasik
MIMOVLÁDNE ORGANIZÁCIE SA MÔŽU OPÄŤ UCHÁDZAŤ O CENU NADÁCIE ORANGE

Nadácia Orange bude už po šiestykrát oceňovať mimovládne organizácie. Finančne a morálne tak opäť podporí prácu tých, ktorí sa systematicky a dlhodobo angažujú v troch oblastiach podpory Nadácie Orange – sociálna inklúzia, komunitný rozvoj a vzdelávanie. Po druhýkrát bude udelená aj Cena pre osobnosť za občiansku angažovanosť.

Mimovládne organizácie majú oddnes celý mesiac na to, aby sa zapojili do nominačného procesu Ceny Nadácie Orange. Svoje prihlášky môžu zasielať do 18. marca. V prvom kole posunie odborná komisia do užšieho výberu v každej kategórii 5 nominovaných organizácií. Ich zástupcovia budú následne pozvaní na osobnú prezentáciu do druhého kola. Z nich výberová komisia identifikuje v každej kategórii 3 nositeľov tohtoročnej Ceny Nadácie Orange pre každú kategóriu.

Vlani pribudla medzi tradičné kategórie jedna špeciálna – Cena pre osobnosť za občiansku angažovanosť. Nadácia Orange sa ňou rozhodla oceňovať človeka, ktorého činnosť v mimovládnom sektore je dlhodobým prínosom v jednej z troch oblastí a sám v nej zároveň pozitívne ovplyvňuje verejnú mienku. Minulý rok získal toto ocenenie Marek Roháček, riaditeľ Občianskeho združenia Návrat. Dlhé roky sa zaoberá tematikou opustených detí a cieľom jeho aktivít je dať deťom rodinu a vzťahy, teda nahradiť inštitucionálnu starostlivosť umiestňovaním detí do náhradných, profesionálnych rodín.

„Ľudia, ktorým nie sú ľahostajné problémy iných a ktorých každodennou prácou je robiť svet okolo nás lepším, si zaslúžia našu pozornosť, podporu a uznanie. Preto už po šiestykrát oceňujeme organizácie, ktoré sa dlhodobo venujú takýmto ušľachtilým aktivitám,“ povedala Andrea Cocherová, správkyňa Nadácie Orange.

Laureáti Ceny Nadácie Orange za rok 2014 budú vyhlásení v apríli na slávnostnom gala večere za prítomnosti nominovaných mimovládnych organizácií, členov hodnotiacej komisie, členov Správnej rady a predstaviteľov Nadácie Orange, zástupcov médií a pozvaných hostí.

Prestížne ocenenie je každoročne udeľované za dlhodobý prínos v oblastiach vzdelávania, sociálnej inklúzie a komunitného rozvoja, ktoré sú zároveň kľúčovými oblasťami činnosti Nadácie Orange. Pre ocenené organizácie je určená aj finančná podpora na ďalší rozvoj ich činnosti, a to vo výške 8 000 eur za prvé miesto, 5 000 eur za druhé a 2 000 eur za tretie miesto. Nadácia Orange takto prerozdelí celkovú sumu 45 000 eur na ďalší rozvoj činnosti ocenených. Ocenenie nominovaným organizáciám a laureátom umožňuje zviditeľnenie ich činnosti, jej priblíženie širokej verejnosti, čo im môže priniesť nových podporovateľov, sympatizantov a dobrovoľníkov.

Mimovládne organizácie uchádzajúce sa o ocenenie sa môžu prihlásiť výlučne prostredníctvom nominačného formulára na www.nadaciaorange.egrant.sk. Formulár vo vlastnom mene vypĺňajú organizácie. Nemôžu byť nominované iným subjektom.

 

Uzávierka prijímania prihlášok je 18. marca 2015 o 24.00 hod.

Viac informácií nájdete aj na www.nadaciaorange.sk alebo na facebookovom profile Nadácie Orange.

Zobraziť celú aktualitu
Slováci v prieskume značky Rexona neprekvapili: najradšej sa obliekame do čiernej pasik
Slováci v prieskume značky Rexona neprekvapili: najradšej sa obliekame do čiernej

Z  prieskmu značky Rexona* zameraného na preferované farebné kombinácie oblečenia vyplynulo, že Slováci sú čierno – biely národ. Najčastejšia farba v našich šatníkoch je čierna (53,6 %) a na treťom mieste je biela (25,5 %). Slováci si radi vyberajú obidve tieto farby aj napriek tomu, že uvedené farby nie sú ideálne pokiaľ ide o  viditeľnosť škvŕn spôsobenými potom či antiperspirantmi.

Rexona im ako odborník na túto problematiku ponúka riešenie. Tým je rad dámskych a pánskych antiperspirantov Rexona Invisible Black + White, ktorý spoľahlivo pomáha ochraňovať pred žltými škvrnami na bielom a bielymi stopami na čiernom oblečení. Navyše poskytne 48 hodinovú ochranu pred potením.  

 

Čierne odevy sú takmer rovnocenne zastúpené v šatníkoch oboch pohlaví, prevládajú predovšetkým u vysokoškolákov a čiernu farbu za svoju prijali najmä obyvatelia veľkých miest. Až 60,5 % odevov čiernej farby vo svojom šatníku uvádzali obyvatelia Bratislavského kraja. Na druhom mieste čo do obľúbenosti farieb sa podľa prieskumu značky Rexona umiestnila modrá (46,1 %). Približne tretina všetkých respondentov má vo svojom šatníku  do päť čiernych kusov odevu a 39 % opýtaných vlastní až desať kusov. Viac odevov čiernej farby sa podľa prieskumu nachádza v garderóbe žien. 39 % žien má okolo päť kusov bieleho oblečenia, o niečo menej 34,4 % mužov uvádzalorovnaký počet oblečenia (1-5 kusov). Popularitu čiernej a bielej farby pozorujem v Slovenskej republike už veľa rokov. Ženy majú tendenciu obliekať sa do čiernej, pretože chcú vyzerať  elegantne a opticky štíhlejšie. Muži pre formálne outfity volia často typickú bielu alebo svetlomodrú košeľu,“ potvrzuje výsledky prieskumu módna štylistka Tatiana Sladíková. „Spoločenským faux pas, na ktorý by si ale všetci mali dávať pozor, sú potom biele stopy práve na čiernom oblečení, alebo nežiaduce žlté škvrny na bielom, ktoré celkový dojem z outfitu veľmi kazia,“ dopĺňa odborníčka na módny štýl.

 

Rad dámskych a pánskych antiperspirantov Rexona Invisible Black + White predstavuje doteraz najúčinnejší produkt značky Rexona, ktorý pomáha ochraňovať pred žltými škvrnami na bielom a bielymi stopami na čiernom oblečení.Samozrejmosťou je tiež 48 hodinová ochrana pred potením.  Antiperspiranty Rexona Invisible Black + White majú odporúčanú spotrebiteľskú cenu 2, 79€v podobe spreja či tuhého antiperspirantu a v dámskom rade tiež vo variante guľôčkového antiperspirantu.  

Zobraziť celú aktualitu
Pripravte sa na veľkú jazdu. Samsung spustil súťaž o Jeeppasik
Pripravte sa na veľkú jazdu. Samsung spustil súťaž o Jeep

 

Zákazníci spoločnosti Samsung majú teraz jedinečnú možnosť vyhrať auto Jeep Renegade. Stačí sa po nákupe produktu Samsung u vybraných obchodných partnerov zaregistrovať na webovej stránke súťaže a správne odpovedať na. súťažnú otázku

Kúpiť si niektorý z produktov značky Samsung sa teraz môže vyplatiť hneď dvojnásobne. Práve dnes totiž odštartovala súťaž o Jeep Renegade. Podľa hodnoty zakúpeného produktu majú zákazníci možnosť získať toto auto na víkend, na mesiac, a ten, kto bude mať najväčšie šťastie, ho dostane dokonca navždy. Postup je pritom jednoduchý, stačí splniť tri kroky:

 

 1. Kúpiť si niektorý zo širokej ponuky produktov značky Samsung aspoň v hodnote 179 € u vybraného obchodného partnera (zoznam predajcov zapojených do súťaže nájdete na stránke www.vyhraj-jeep.sk);

 

 1. zaregistrovať sa na stránke súťaže www.vyhraj-jeep.sk (k registrácii je potrebné naskenovať účtenku z nákupu);

 

 1. odpovedať na otázku: „Koľko krabičiek balení Samsung GALAXY A5 sa vojde do batožinového priestoru Jeep Renegade?“. Rozhoduje nielen správnosť odpovede, ale aj čas jej zaslania.

 

Súťažiaci majú navyše možnosť získať ešte jednu šancu pre zaslanie výhernej odpovede. Stačí, keď sa zúčastnia testovacej jazdy u niektorého z autorizovaných predajcov značky Jeep, u ktorého si nechajú potvrdiť účtenku k už zakúpenému produktu a tú potom naskenujú a nahrajú na súťažnú stránku. S účtenkou z jedného nákupu je tak možné dvakrát odpovedať na vedomostnú otázku. (Zoznam autorizovaných predajcov Jeep je k dispozícii na stránke www.vyhraj-jeep.sk).

Zákazníci, ktorí si zakúpia akýkoľvek produkt značky Samsung v hodnote 179 € - 358 €, môžu súťažiť o zapožičanie auta Jeep Renegade na víkend. Táto cena čaká na autorov troch správnych a včasných odpovedí.

 

Pokiaľ bude hodnota zakúpeného produktu 359 € - 678 €, môže súťažiaci vyhrať zapožičanie auta Jeep Renegade na mesiac.Zákazníci, ktorí chcú vyhrať Jeep Renegade navždy, si musia kúpiť niektorý z produktov značky Samsung aspoň v hodnote 679 € a viac.

 

K súťaži sa pripojili okrem značkových predajní Samsung taktiež veľké siete kamenných obchodov s elektronikou a e-shopy:

 

Alza.sk

Andrea shop

Datart SK

Dates Mobile

Elsatex

Euronics SK a.s.

Floydcom s.r.o.

Hej.sk

Juraj Krajčík – Krajčík Elektro

Mall.sk

Mobilonline.

NAY a.s.

Nikita.sk

Okay SK

Planeo Elektro – Fast Plus, spol. s r.o.

PLAY Electronics, s. r. o.

Profihifi.sk

Samsung Galéria

Shark Computers

Snycentrum.sk

 

 

Súťaž spoločnosti Samsung o Jeep Renegade končí 19. apríla 2015. Kompletné pravidlá súťaže a ďalšie informácie nájdete na webovej stránke www.vyhraj-jeep.sk.

 

Zobraziť celú aktualitu
Ako prilákať viac turistov na Slovensko? Krajiny V4 majú spoločný recept.pasik
Ako prilákať viac turistov na Slovensko? Krajiny V4 majú spoločný recept.

Prekonať nepriaznivú situáciu v cestovnom ruchu, užšie spolupracovať a pritiahnuť do strednej Európy čo najviac turistov aj zo zámoria azexotických destinácií vrátane USA, Číny, Indie, Južnej Kórey či Singapuru. To sú kľúčové témy stretnutia štátnych tajomníkov rezortov krajín Vyšegrádskej štvorky, ktoré majú v kompetencii rozvoj cestovného ruchu.

Štátni tajomníci dnes na stretnutí na Štrbskom Plese podpísali protokol o spolupráci v oblasti cestovného ruchu medzi Ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, Ministerstvom pre miestny rozvoj Českej republiky, Ministerstvom národného hospodárstva Maďarskej republiky a Ministerstvom športu a cestovného ruchu Poľskej republiky.Slovensko zastupoval štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republikyFrantišek Palko.

Predstavitelia sa dohodli na zintenzívnení spolupráce, pričom sa budú pravidelne stretávať a vymieňať si informácie o cestovnom ruchu. Počítasa so spoluprácou pri zvyšovaní prílivu návštevníkov zo vzdialených, zvlášť zámorských krajín do štátov Vyšegrádskej štvorky. Na stretnutí bol schválený spoločný marketingový plán. Na jeho           základe budú národné turistické organizácie realizovať spoločné marketingové aktivity na jednotlivých trhoch. Zintenzívnia sa marketingové a propagačné aktivity v USA, Rusku, Indii, Číne, v krajinách Spoločenstva nezávislých štátov, na juhoamerických trhoch, v Južnej Kórei, v juhovýchodnej Ázii a v Singapure.

Krajiny zoskupenia V4 používajú od 1. januára 2015 pri propagácii cestovného ruchu na vzdialených trhoch nové spoločné logo a slogan Discover Central Europe. V priebehu tohto roka  bude aktualizovaná aj spoločná webová stránka (www.european-quartet.com) s jazykovými verziami v angličtine, ruštine, japončine, čínštine a portugalčine.

 

Počas stretnutia na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatráchrokovali v dňoch 17. a 18. februára 2015 okrem štátnych tajomníkov aj generálni riaditelia národných organizácií pre cestovný ruch z krajín V4.Slovensko reprezentovala generálna riaditeľka Slovenskej agentúry pre cestovný ruch Marta Kučerová. Slovensko je v súčasnosti predsedajúcou krajinouzoskupenia V4.

 

Zdroj: Odbor komunikácie SACR

Zobraziť celú aktualitu
Po prvýkrát sa návštevníkom exkluzívne predstavili viaceré novinky roku 2015!pasik
Po prvýkrát sa návštevníkom exkluzívne predstavili viaceré novinky roku 2015!

Bratislavské nákupné centrum sa premenilo na výstavnú sieň exkluzívnych motocyklov. Nezvyčajná expozícia zahŕňa vyše 90 rôznorodých modelov od cestných motoriek cez pretekárske špeciály až po historické rarity. Výnimočným zážitkom pre návštevníkom sú jedinečné novinky roku 2015, ktoré sa na Slovensku objavili po prvýkrát práve v Centrale.

„Výstava ukazuje prierez svetom motocyklov, ktorý je spojením viac ako 90 odlišných modelov. Prinášame na Slovensko čerstvé novinky, ako napríklad cestné modely Yamaha MT 09 Tracer, KTM 1290 Super Adventure, BMW R1200 či Harley Davidson Street 750,“ uviedol Luboš Denner, konateľ spoločnosti D.A.N. production, ktorá výstavu organizuje. „Sme radi, že sa nám podarilo priniesť túto unikátnu výstavu motoriek na Slovensko a predviesť tak niektoré produktové novinky pre rok 2015, ktoré naši návštevníci mohli vidieť ako prví,“ dodal Jan Borůvka, Center Manager nákupného centra CENTRAL.

Lákadlom pre motoristických nadšencov sú nielen sériové modely, ale aj špeciálne upravené či na mieru vyrobené motorky. Jednou z nich je netradičný motocykel Juraj Jánošík, vykladaný dukátmi, zdobený drevom a tradičnými slovenskými maľbami.

Ďalej sú predstavené motocykle Dakar z roku 2013 a 2014, najrýchlejšie stroje vystavené reprezentantom a jedným z najúspešnejších jazdcov Slovenska Ivanom Jakešom, motocykel Jawa 250 legendárneho slovenského pretekára Petra Baláža a motocykel zo série svetových okruhov Moto GP 2011 českého pretekára Karla Abrahama, ktorý sa pravidelne zúčastňuje na Majstrovstvách sveta cestných motocyklov. „Som rád, že prostredníctvom tejto výstavy môžem moju prácu priblížiť svojim fanúšikom a ukázať im naživo pretekársky špeciál, ktorý inak majú možnosť vidieť iba diváci Majstrovstiev sveta,“ vyjadril sa Karel Abraham. Počas sobotného popoludnia mali fanúšikovia príležitosť osobne sa stretnúť s Petrom Balážom a Karlom Abrahamom v rámci autogramiády.

Technické scenérie s krásnymi strojmi môžu nielen fanúšikovia motocyklov vidieť v priestoroch nákupného centra do 1. marca.

 

Viac informácií nájdete na www.central.sk

Zobraziť celú aktualitu
Tesco mobile upravuje podmienky pre členov Clubcard pasik
Tesco mobile upravuje podmienky pre členov Clubcard

Tesco mobile od 31. marca 2015 upravuje podmienky volaní zadarmo pre zákazníkov, ktorí majú svoju SIM kartu na dobíjanie kreditu prepojenú s číslom Tesco vernostnej karty Clubcard. Táto úprava má za cieľ zabrániť zneužívaniu služby a chrániť tak bežného zákazníka, aby mohol využívať naše služby v rovnako vysokej kvalite ako doteraz. Zákazníci si budú môcť naďalej medzi sebou volať zadarmo počas 30 dní od posledného dobitia, v rámci ktorých budú mať k dispozícii až 1 000 minút. Po uplynutí 30 dní alebo po vyčerpaní 1 000 minút si volajú len za 1 cent za minútu.

Dôvodom úpravy podmienok využívania volaní zadarmo medzi zákazníkmi Tesco mobile je zabránenie zneužívaniu výhod špekulantmi, ktorí službu neúmerne zaťažujú. Úprava podmienok sa bežného zákazníka  služieb Tesco mobile nedotkne.

 

„Podmienky sme upravili na mieru bežného zákazníka, aby sme ho ochránili a zabezpečili mu vysokú kvalitu služieb, na ktorú je zvyknutý,“ uviedla hovorkyňa Tesco mobile Zuzana Lošáková.

 

Čo znamená úprava podmienok pre nášho zákazníka?

 

 • Ak si zákazník dobíja kredit pravidelne a neprevolá mesačne viac ako 1 000 minút na čísla Tesco mobile, zmena sa ho nijako nedotkne.
 • Zákazník, ktorý si nedobíja kredit pravidelne alebo si ho zabudne po 30 dňoch dobiť, sa nemusí obávať vysokých poplatkov. Naďalej volá na čísla Tesco mobile len za symbolický 1 cent. Stačí, keď sa opätovne dobije a získava na ďalších 30 dní až 1 000 minút volaní na čísla Tesco mobile úplne zadarmo.
 • Zákazníci, ktorí vyčerpajú 1 000 minút skôr, ako uplynie 30 dní od dobitia, t.j. majú vyššie komunikačné potreby, volajú naďalej za symbolickú sumu 1 cent za minútu. Napríklad za 100 minút nad rámec volaní zadarmo zákazník zaplatí len 1 euro.

 

Zákazníci budú informovaní o úprave podmienok prostredníctvom SMS správy. Ani po 31. marci 2015 sa zákazníci nemusia obávať, že si budú musieť sledovať 30 dní od dobitia či spotrebu minút. V prípade prečerpania 1 000 minút a rovnako aj v prípade uplynutia 30-dňovej lehoty budú upozornení SMS správou.

 

Úprava podmienok sa týka len volaní zadarmo. Zákazníci naďalej dostávajú dvojnásobok kreditu pri každom dobití, vďaka čomu volajú, esemeskujú a surfujú za polovičné ceny.

Zobraziť celú aktualitu
Od posmeškov k násiliu. pasik
Od posmeškov k násiliu.

 

Na Slovensku bojuje s prípadmi kyberšikanovania každá druhá škola. eSlovensko o. z. v tejto súvislosti predstavilo počas Medzinárodného dňa bezpečného internetu nový multimediálny vzdelávací projekt Kyberšikanovanie.sk.

Šikanovanie sa radí medzi najzávažnejšie ohrozenia detí a mládeže, spolu so šírením netolerancie, sexuálnym zneužívaním či závislosťami. Je zaujímavé, že všetky tieto nástrahy tu boli aj pred príchodom internetu. Nové technológie priniesli len novú predponu „kyber-“. Obsah ale zostáva rovnaký, ublíženie človeku. Podľa prieskumu eSlovensko by až 90 percent učiteľov privítalo viac informácií o kyberšikanovaní a len 8 percent škôl uviedlo, že počty prípadov kyberšikanovania klesajú, zvyšok pozoruje stagnáciu a nárast prípadov.

 

eSlovensko preto prichádza s prvým komplexným projektom na tému kyberšikanovania. Pozostáva z DVD so šiestimi tematickými filmami, knihy, pracovného zošita, internetovej stránky a školení. „Kyberšikanovanie.sk prináša naše skúsenosti z osemročnej práce s touto témou. Je výberom toho najlepšieho a overeného z rôznych projektov z celého sveta. V knihe sme opísali reálne prípady kyberšikanovania na Slovensku ako aj tragické prípady zo zahraničia končiace samovraždou obete. Dúfame, že aj vďaka tomuto projektu Slovensko nič také nezažije,“ vysvetľuje Miro Drobný, spoluautor projektu.

 

Prostredníctvom emócií a individuálneho prežívania počas sledovania filmov a zapájania sa do 25 aktivít si projekt kladie za cieľ osloviť deti a mládež a ukázať im, ako vníma kyberšikanovanie obeť, agresor a blízke okolie. „Na rozdiel od klasického šikanovania, po kyberšikanovaní nezostávajú viditeľné stopy po ublížení. Ak sa obeť nezdôverí blízkym alebo nezakročia svedkovia, ťažko sa odhaľuje. Agresori sa sami nepriznajú a obete tiež taja, že sú kyberšikanované. Priznajú sa len v 1 prípade z 5, aj to keď už je situácia vyhrotená na maximum. Ak teda chceme bojovať s kyberšikanovaním, je potrebné sa zamerať práve na svedkov,“ hovorí psychológ Miroslav Kohuťár, ktorý je jedným z odborných spolupracovníkov na projekte.

 

Projekt podporil aj známy tanečník a choreograf Johny Mečoch alias Johny Perfekto so študentmi z Hip Hop Fakulty. „Som rád, že môžem hovoriť o tejto téme. Pomôže to aj mne samému. Šikanovali ma, ale aj ja sám som šikanoval. Nie som na to hrdý. Medzi rovesníkmi som chcel mať rešpekt a dosiahol som to šikanovaním. Dnes to úprimne ľutujem. Ospravedlňujem sa za to všetkým. Na druhej strane som bol sám šikanovaný aj kyberšikanovaný. Bolo to nepríjemné. Dostal som sa z toho pomocou hudby a tanca. Radím obom stranám, obetiam aj agresorom, aby našli v sebe silu, kreativitu a naplnenie svojho života. Tak šikanovanie ukončia. K tomu vediem aj svojich študentov v Hip Hop Fakulte,“ priznáva bez okolkov Johny Perfekto.

 

 

Projekt je určený najmä školám, ktoré si ho môžu objednať bezplatne prostredníctvom stránky www.kybersikanovanie.sk. Využiť ho môžu aj voľnočasové a metodicko-pedagogické centrá, ktoré pracujú s mládežou.

 

Téme kyberšikanovania bola venovaná aj súťaž, ktorá každoročne oceňuje výnimočné projekty študentov, učiteľov, preventistov, škôl a samospráv, týkajúce sa bezpečného využívania informačno-komunikačných technológií. Prihlásilo sa do nej takmer 90 projektov, z ktorých boli vybrané tie najlepšie, ktoré získali titul Najzodpovednejší. Kompletný zoznam víťazných projektov si môžete pozrieť na stránkach www.zodpovedne.sk.

 

 

 

Šika

Zobraziť celú aktualitu
Užitočné rady k valentínskemu dobrodružstvu od UNIQA poisťovne pasik
Užitočné rady k valentínskemu dobrodružstvu od UNIQA poisťovne

Polovica druhého mesiaca v roku sa tradične spája s postupným ukončením plesovej sezóny, ale aj so sviatkom všetkých zamilovaných - Valentínom. Milovníkom cestovania sa núka možnosť atraktívnych valentínskych zájazdov. Aby ste na tieto chvíle mohli s láskou spomínať, UNIQA poisťovňa, a.s. vám v rámci cestovného poistenia prináša praktické rady.

Ľudia, ktorí patria k vyznávačom tohto sviatku zaiste ocenia aj malú pozornosť. Tí, ktorí sa bezhlavo zamilovali nielen do svojej “polovičky“, ale aj do cestovania, môžu siahnuť po valentínskych zájazdoch. Keďže tohtoročný sviatok zamilovaných vychádza na sobotu, môžete ho spojiť s poznávacím výletom do romantického Paríža či návštevou tajomného Benátskeho karnevalu. UNIQA poisťovňa bude v období vašich dobrodružných momentov vaším praktickým cestovným sprievodcom. 

 

Netrpezlivo čakáte na zájazd?

Poznáte to – vybrali ste si zaujímavý zájazd, zaplatili prvú splátku a už sa neviete dočkať, kedy vyrazíte. Aby ste na zájazd pokojne nastúpili, je nevyhnutné si dojednať poistenie storna zájazdu v deň úhrady prvej splátky zájazdu. „Toto poistenie kryje obdobie odo dňa zakúpenia zájazdu až po nástup na zájazd,“ hovorí Ing. Libuša Beniaková, produktová manažérka cestovného poistenia z oddelenia poistenia osôb UNIQA poisťovne, a.s.

 

Ako je to s meškaním letu, batožiny  príp. so stratou batožiny?

Po prílete do vytúženej destinácie už cítite atmosféru miesta a premýšľate čo skôr navštívite, ale vaša batožina nevie k vám nájsť cestu? Nezabudnite na poistenie meškania batožiny, meškania letu a poistenie batožiny. V prípade meškania batožiny si môžete zakúpiť nevyhnutné potreby ako náhradné oblečenie a toaletné potreby. Nárok na zakúpenie občerstvenia a toaletných potrieb vzniká pri meškaní letu. Ak vám však batožina nebola doručená vôbec, máte nárok na jej úhradu vrátane jej obsahu. K preplateniu stačí vydokladovať účty za zakúpené veci osobnej potreby i batožiny a potvrdenie z leteckej spoločnosti o meškaní letu či batožiny alebo o jej nedodaní. „Ide o najčastejšie dojednávané pripoistenia v rámci cestovného poistenia pričom nárok na plnenie pri meškaní batožiny alebo letu vzniká v horizonte viac ako 6 hodín po prílete lietadla,“ pokračuje L. Beniaková.

 

Čo, ak mi ukradnú fotoaparát alebo cestovné doklady?

Nezabudnuteľné miesta a okamihy si zaslúžia zvečnenie či už prostredníctvom fotoaparátu alebo kamery. Ak vaša batožina s elektronikou bola odcudzená, nezúfajte, UNIQA poisťovňa neopomína ani tento fakt. „Z poistenia batožiny vám vzniká nárok na preplatenie jej obsahu,“ dodáva produktová manažérka L.Beniaková. Bez cestovných dokladov by ste nemali možnosť spoznávať krásy cudzích krajín, nezabudnite ani na poistenie doplnkových asistenčných služieb. „V rámci nich sú kryté náklady na obstaranie náhradných cestovných dokladov v dôsledku ich odcudzenia, straty alebo krádeže,“ uzatvára L.Beniaková.

 

Zobraziť celú aktualitu
Copyright © 2011 lenprezeny.sk - žiadna časť stránky nemôže byť rozširovaná, alebo reprodukovaná bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa webstránky.
design by  POINTA grafické štúdio