LenPreŽeny.sk - Lifestylový magazín pre ženy v každom veku
 • Mlieko a jeho vplyv na ľudský organizmus
  pasik
  Mlieko a jeho vplyv na ľudský organizmus
  Mlieko je dokonalý a najprirodzenejší nápoj, s ktorým sa ľudský jedinec stretáva ihneď po narodení. Je pre nás po celý život v rôznych formách nenahraditeľnou súčasťou výživy. Nezaobídeme sa bez neho ani v pokročilom veku, kedy účinkuje ako prevencia pred zákernou osteoporózou.
 • VODA NAD ZLATO V UGANDE
  pasik
  VODA NAD ZLATO V UGANDE
  Tretí májový týždeň od 12. do 18. mája 2014 bude už po desiaty krát patriť celoslovenskej kampani Týždeň modrého gombíka, ktorú organizuje UNICEF Slovensko
 • Pri príprave jedla už nebudete potrebovať iného pomocníka
  pasik
  Pri príprave jedla už nebudete potrebovať iného pomocníka
  Šesťdesiat rokov skúseností v oblasti vývoja kuchynských robotov teraz prináša svoje ovocie. Nový prémiový kuchynský robot MaxxiMUM od značky Bosch s najvýkonnejším motorom na trhu a viac než 120 funkciami vytvára z kuchyne miesto
 • Nájdite si chvíľku pre seba a odmeňte sa
  pasik
  Nájdite si chvíľku pre seba a odmeňte sa
  „Dnešná uponáhľaná doba kladie zvýšené nároky na všetkých. Ženy musia zvládať prácu, starostlivosť o deti vrátane ich dopravy na záujmové činnosti a domácnosť. Často si pod ťarchou nárokov preťaženosť neuvedomujú a nepripúšťajú. Ženy majú tendenciu si toho nabrať na seba priveľa. Okolie to potom berie ako samozrejmosť, kým sa žena sama neohradí alebo, v horšom prípade, kým sa neobjavia prvé náznaky psychosomatických ťažkostí,"

Mágia stromov

Mágia stromov

Sedíte pod naširoko rozkonáreným dôstojným stromom, ktorý vám poskytuje príjemný tieň. Cez husto rastúce konáre prebleskujú šteklivé lúče slnka. Vdychujete omamnú vôňu, šíriacu sa do okolia z jeho kvetov či ihličia, za chrbtom cítite drsný, ale teplý dotyk vráskavej kôry. Takmer počujete pohyb miazgy v útrobách kmeňa. Cítite sa chránení, v bezpečí, nabíjaní akousi zvláštnou energiou... Áno, takéto vnemy nám môžu poskytnúť velikáni rastlinnej ríše, ich veličenstvá STROMY. No napadlo vám už niekedy, že aj ony - a nielen bylinky, rastlinky či kvietky - môžu byť zdrojom vynikajúcich kozmetických, hojivých či magických prostriedkov?


Jeden po druhom

Nemôžem tu rozpísať blahodarné vlastnosti všetkých zástupcov niekedy až záhadnej ríše stromov, o ktorých som sa nielen v detstve domnievala, že v noci potajme vyťahujú zo zeme korene – košaté často rovnako ako konáre nad zemou – a putujú po svojom okolí, aby poznávali to, čo je im cez deň nedopriate. Nad ránom sa spokojné a obohatené o nové poznatky vracajú na svoje miesto. Beda, ak im ho obsadí nejaký nespratný oneskorenec! Musia si potom rýchlo nájsť nablízku náhradné, aby si nikto z ľudí ani zvierat nevšimol, aké pestvá a dobrodružstvá potme a v skryte stvárajú...

Takže spomeniem len niektoré - práve tie, ktoré ma vždy okúzľovali buď svojím vzhľadom, pôvodom či užitočnosťou, všetky napospol ihličnaté. Na listnaté príde rad azda inokedy...

 

 

Céder atlaský a libanonský

 

Susanne Fischer-Rizziová o cédri píše: „Tým, čím je lev vo svete zvierat, je céder medzi stromami.“

 

Na rozdiel od cédra atlaského, ktorý pochádza z územia pohoria Atlas, je domovom cédra libanonského Sýria, východné Turecko a Libanon. V Libanone kedysi bývali celé pralesy týchto stromov. V jeho pohorí sa nachádzal „posvätný háj“, ku ktorému putovalo mnoho ľudí, aby sa aspoň na chvíľu mohli zdržať uprostred voňavého svätostánku a pomodliť sa. 400 stromov z tohto hája dodnes jestvuje a ich vek sa odhaduje na 2 500 rokov! Počet cédrov sa v tejto oblasti však rapídne znížil vplyvom vysokého dopytu po nábytku z jeho dreviny a dnes je v Libanone už len niekoľko sto cédrov. Na juhu je jeho výskyt častejší ako v strednej Európe, kde sa vysádza v parkoch a záhradách s miernejšou klímou.

Kelti poznali céder pravdepodobne z niektorého zo svojich početných sídlisk. Deň cédru podľa svojho stromového kalendára určili na 14. až 23. augusta a na 9. až 18. februára.

Spoločným znakom cédrov je čas kvitnutia. Na rozdiel od všetkých ostatných ihličnanov kvitnú až začiatkom jesene. Cédrové drevo sa už v staroveku používalo na stavbu domov, lodí i výrobu nábytku. V Biblii v 1. knihe kráľov sa spomína obchodovanie s touto drevinou. V Jeruzaleme sa používalo drevo cédrov na výstavbu chrámov a palácov. Olej z cédrového dreva bol pravdepodobne prvým olejom extrahovaným z nejakej byliny. Egypťania ho používali na stavbu lodí, výrobu nábytku a rakiev a samozrejme - v kozmetike.

 

Dodnes je éterický olej z tohto stromu užívaný ako účinný prostriedok:

 • pri akné
 • pri mastnej pleti
 • pri vypadávaní vlasov a lupinách
 • proti stavom strachu a stresu
 • na mumifikáciu a k ochrane papyrusu pred hmyzom
 • v prípade potreby na upokojenie, harmonizáciu
 • antiseptický, fungicídny, protikašľový a repelentný
 • rozpúšťajúci hlieny a pomáhajúci pri bronchitíde či zápaloch močového mechúra.

 

Nesmie sa však používať v priebehu gravidity, pretože pôsobí ako abortivum!

 

V mágii a liečiteľstve:

 • dym z cédru očisťoval a zaháňal zlé sny
 • pálením ihličia alebo dymom z tlejúcich či horiacich vetiev sa liečilo prechladnutie
 • jeho drevo umiestnené v dome malo ochraňovať pred bleskom
 • cédrová vetvička vyrezaná do tvaru trojzubca sa umiestňovala v blízkosti domu bodcom hore, aby chránila pred akýmkoľvek zlom
 • kúsok dreva v peňaženke či mešci mal privolať peniaze a na tento účel sa používal aj vo vykurovacích zmesiach
 • používal sa aj v amuletoch lásky
 • spaľovaním sa mali zvyšovať psychické sily

 

Neďaleko Jokošimy v Japonsku sa údajne nachádza jeden z najstarších stromov sveta - céder - starý vraj až 7 tisíc rokov!

 

Borovica prímorská

Borovice, nazývané aj sosny, patria k prastarým stromom, ktoré zalesňovali našu Zem už pred tisíckami rokov. Sú nenáročné a darí sa im jednotlivo aj v skupinkách a hájoch. Možno práve pre svoju skromnosť, čo sa týka podmienok pre rast, vytrvalosť a silu dostala borovica prídomok „matka múdrosti“.

Vo Francúzsku má borovica prímorská značné hospodárske využitie. Jej drevo sa používa:

 • v stolárstve
 • a zriedkavejšie (pretože obsahuje veľa živice) v stavebníctve a v papiernickom priemysle
 • narezaním kmeňov sa získava živica - tá sa destiluje a vyrába sa z nej terpentín a kolofónia (natierajú sa ňou sláčiky huslí)
 • dôležité sú aj jej veľké šišky, ktoré sa používajú ako dekoračný materiál

 

Borovica lesná

Drevo borovice lesnej je silno živičné, dobre odoláva vlhku a je výhrevné. Ako rastlina je všestranne využívaná:

 • drevo sa používa najmä v nábytkárstve a stavebníctve
 • získava sa z neho živica
 • z koreňov a kôry decht
 • z ihličia a pupencov silica a vitamín C
 • ihličie obsahuje látku pinosolvin hubiacu baktérie a zastavujúcu rast tuberkulóznych bacilov

 

Na svete existuje asi 90 druhov borovíc, ktoré sú dnes však na mnohých miestach ohrozené prekyslením pôdy. Pretože si ľudia boli vedomí silných antiseptických vlastností aromatických látok v nich obsahovaných, v časoch moru v 17. storočí bolo nariadené pálenie borovicového ihličia a dreva na uliciach každých 12 hodín.

 

Silica borovice lesnej:

 • napomáha koncentrácii
 • má antiseptické, protireumatické, prekrvujúce (kúpeľ pri svalovej únave), antiastmatické účinky
 • pomáha pri chrípke a prechladnutí, proti fajčiarskemu kašľu
 • je vhodná do saunových zmesí
 • v kozmetike pomáha pri nečistej mastnej pleti
 • prekrvuje a zlepšuje činnosť vlasovej pokožky

 

Borovica lesná sa pripisovala božstvám Kybele, Panovi, Venuši, Atysovi, Dionýzovi, Ištarte a Silvanovi.

 

V mágii:

 • sa borovicové šišky nosia za účelom zvýšenia plodnosti a k dosiahnutiu veľmi vysokého veku
 • šiška plná semien vzatá zo stromu v čase letného slnovratu bola považovaná za silného magického pomocníka. Ak jej vlastník zjedol každý deň zo šišky jedno semiačko, stal sa vraj nezraniteľným proti výstrelu z pušky.

 

Borovica píniová, pínia

Je charakteristický strom stredomorských krajín, vytvárajúci malebné háje. Od staroveku sa vysádzali pozdĺž ulíc a alejí, aby poskytovali tieň. Svetoznáme sú pínie z Via Appia, oddeľujúcej Rím od južného Talianska. Spomínali ich mnohí starorímski autori. Pínie sú na rozdiel od ostatných druhov borovíc menej citlivé na poškodenie vetrom. Stály vietor z rovnakého smeru formuje síce korunu na jednu stranu, ale nemôže úplne zabrzdiť vývoj stromu. Okrem toho, pínie veľmi dobre znášajú dlhé obdobia sucha. Ďalšou ich zvláštnosťou sú veľmi veľké olejnaté semená, ktoré sú jedlé a predávajú sa ako pinocchi alebo pignons. Pokladajú sa za lahôdku a používajú sa pri príprave tradičných talianskych jedál. Píniové drevo je veľmi pevné a tvrdé. Na rozdiel od iných druhov obsahuje menej živice a používa sa na stavebné účely (schody, okná, dvere) a na výrobu kuchynského nábytku.

 

Borovica čierna

Je dôležitým lesotvorným druhom na suchých plochách vápencových pohorí strednej a južnej Európy. Veľmi rozšírená a častá je v južnej Európe, na Balkáne a v Stredomorí. Nie je zriedkavá vo veľkých parkoch a záhradách, pestuje sa i lesnícky. Má veľmi živičnaté drevo, zväčša žlto sfarbené. Používa sa na:

 • výrobu nábytku
 • častejšie ako stavebný materiál
 • alebo na výrobu celulózy

 

Najstarším známym zástupcom borovíc je borovica ostitá, ktorá rastie vo výške 3 050 m na kalifornských svahoch Bielych hôr a má viac ako 4 600 rokov.

 

Kelti hovorievali borovici „ohnivý strom“. Nielen kvôli hrdzavo sfarbenému kmeňu, ale predovšetkým preto, že triesky z jej smolnatého dreva výborne horia a používali ich na fakle a pochodne.

Ľudia narodení v keltskom znamení borovice medzi 24. augustom a 8. septembrom sú vraj opatrní, predvídaví, prezieraví a usilovní. Prejavujú rovnaký záujem o seba i o druhých a sú vyslovení praktici.

Germáni lemovali borovicami pohrebiská, poradné miesta a pod. Tieto stromy boli pre svoju silu symbolom dlhého života a vytrvalosti. Ako všetky stále zelené ihličnany je aj borovica považovaná za strom večného života.

Už Hipokrates poznal liečivé účinky borovice a používal jej živicu (Resina pini, dodnes sa ňou, mimochodom, konzervuje grécke víno retsina) na zmäkčovanie vredov a na vykurovanie.

Vykurovanie má dlhú tradíciu. Za tzv. „vykurovacích nocí“ (posledných dvanásť dní v decembri) chodili sedliaci s vykurovacou panvicou po dome a chlievoch, aby zahnali „zlých duchov“. Dym - predovšetkým zo stromovej živice:

 • má dezinfekčné účinky
 • zabraňuje hnilobe
 • a udržuje potraviny dlhšie čerstvé.

V chrámoch boli prinášané dymové obete, ktoré nemali len potešiť nosy božstiev, ale zaháňali zlých duchov, akými boli napríklad i rôzne nákazy a choroby, aj ich nepríjemný zápach.

 

Ilustračné foto: UBC Botanical Garden

Archívny článok
Tlačiť
Kategória: Mystika
Dnes je 23. 07. 2014, meniny má Olga.
Nahrávanie videa ...
Marionnaud
spoznaj svoje dieta
jarna
Náhodný článok
Michaela Králiková: Moje obľúbené recepty Michaela Králiková: Moje obľúbené recepty
    Knižný kuchársky debut finalistky česko-slovenského Masterchefa, Michaely Králikovej, vytúžená prvá kuchárska kniha.
Najčítanejšie články
Horoskop na dnešný deň
Horoskopy od Moneo.sk
Zobraziť všetky novinky
NOVINKY
Staropramen Sládkova Limonáda – teraz aj v praktickej plechovkepasik
Staropramen Sládkova Limonáda – teraz aj v praktickej plechovke

Osviežujúca chuť sladu v nealkoholickej limonáde pre dospelých dostala nový šat. Teraz si môžete Staropramen Sládkovu Limonádu vychutnať aj v praktickej 0,5-litrovej plechovke. Pribaľte si ju na piknik, na výlet alebo k vode. Pivovar Staropramen, ktorý tento rok oslavuje už svoje 145. výročie vzniku, tak zostal verný svojej povesti inovátora a vyhovel Slovákom, ktorí sú známi obľubou plechovkových balení.

Nápoj z tradičného pražského pivovaru predstavuje unikátne 100 % prírodné osvieženie s rešpektom k tradičnému umeniu pivovarníckych sládkov. Neobsahuje žiadne konzervanty, umelé farbivá ani sladidlá. Vychutnať si ju môžete v dvoch variantoch – „Originál“ s typickou  chuťou jačmenného sladu a „Jablko“ s chuťou tradičného ovocia.

 

Aj vďaka neustálym inováciám sme úspešným a medzi zákazníkmi obľúbeným pivovarom už 145 rokov. Vieme, že Slováci si pivo najradšej vychutnávajú v plechovke. Preto sme im vyšli v ústrety aj v prípade nealkoholickej Sládkovej Limonády. Veríme, že práve počas letnej turistickej sezóny ich praktické balenie poteší,“ vysvetľuje motívy uvedenia nového balenia Radoslava Stratená, marketingová manažérka spoločnosti Staropramen-Slovakia, s.r.o. Balenie v priehľadnej fľaši s etiketou zostáva k dispozícii pre domáce vychutnávanie alebo na spoločenské príležitosti.

 

Nealkoholická Staropramen Sládkova Limonáda sa vyrába z kvalitného českého jačmeňa. Z neho vzniká slad, ktorý prechádza špeciálnym procesom kvasenia bez vzniku alkoholu. Nápoj sa potom jemne sýti prirodzene vzniknutým oxidom uhličitým a citlivo dochucuje ovocnou šťavou. V limonáde sa tak snúbi iskrivá zlatistá farba a charakteristická vôňa a chuť jačmenného sladu.

 

Staropramen Sládkova Limonáda je výsledkom dlhej tradície pražského pivovaru, v ktorom sa spája cit pre výber kvalitných prvotných surovín s vášňou inovátora.  Je príkladom lokálneho produktu prírodnej chuti, ktorý navyše rešpektuje zdravý životný štýl. Najlepšie chutí dobre vychladená v kruhu priateľov či rodiny.  Novinku Staropramen Sládkovu Limonádu v plechovke kúpite už teraz vo svojom obchode za 0,89 EUR. 

 

 

 

Zobraziť celú novinku
Stavte na zlato!pasik
Stavte na zlato!

Sú dve veci, ktorým ženy nikdy neodolajú, a to čokoláda a zlato. Preto s novým dezodorantom a sprchovacím gélom Axe Gold Temptation zaútočíte priamo na základné ženské zmysly. Žiadne dievča nedokáže odolať vašej príťažlivosti. Ostane vám len jediná možnosť, a to nechať sa strhnúť vírom príťažlivosti.

Po úspechu Axe Dark Temptation s nádychom tmavej čokolády prichádza teraz Axe s novou vôňou Gold Temptation. Tá predstavuje dávku neodolateľného zlatého pokušenia. Dezodorant Axe Gold Temptation svojou magickou vôňou útočí na ženské zmysly. Zároveň vám poskytne dlhotrvajúci pocit sviežosti. Perfektný mix orientálnych elementov, vône korenia a sviežeho ovocia, tvorí vzrušujúcu a neodolateľnú kombináciu. Dievčatá si zaslúžia byť rozmaznávané, tak prečo im nedopriať trochu zlatej radosti s každým nádychom vo vašej prítomnosti… 

Sprchovací gél Axe Gold Temptation zmyselne spája okúzľujúcu vôňu orientu a sviežeho ovocia. Táto kombinácia sviežej a sladkej vône vytvára jedinečný a vzrušujúci kontrast z ktorého sa budú dievčatám vo vašom okolí podlamovať kolená.

 

 

 

Zobraziť celú novinku
FENIKLOVÁ POMOCpasik
FENIKLOVÁ POMOC

Buďte o krok vpred a skúste svojmu dieťatku ponúknuť niečo, čo pomáha ale aj chutí. Ak vaše dieťa častejšie trpí hnačkami a podobnými ochoreniami, môže sa ľahko stať, že bude dehydratované.

Humana Elektrolyt s feniklovou príchuťou predstavuje rýchly prísun stratených tekutín a minerálov. Obsah 1 vrecka rozpustíte v 250 ml čerstvo prevarenej a vychladnutej pitnej vody alebo čaju. Humana Elektrolyt navyše obsahuje feniklový olej a extrakt z rasce a fenikla na podporu trávenia a upokojenie žalúdka vášho drobca. Túto feniklovú pochúťku možno nájsť v každej dobrej lekárni v baleniach s 12-timi samostatnými vreckami. Viac informácií získate na www.vyzivahumana.sk

 

Zobraziť celú novinku
Novinky pre domácich miláčikov za skvelé cenypasik
Novinky pre domácich miláčikov za skvelé ceny

 

Viete, prečo máme tak radi pri sebe domáce zvieratá? Pretože v dnešnom uponáhľanom svete nám dovolia aspoň na chvíľu sa uvoľniť a vyvolávajú v nás pocit šťastia a pohody. A aby sme sa s nimi cítili ešte príjemnejšie, môžeme si dopriať zopár nových praktických pomôcok pre štvornohých priateľov ako sú kefy, deky, samonavíjacie vôdzky,  zostrihávač srsti, misky za jedlo či sortiment pre mačky. Od 18. augusta ich dostaneme kúpiť v sieti predajní Lidl na výborné ceny.

 

Kefa pre zvieratá

Základom pre zdravú, krásne vyčesanú a lesklú srsť vášho miláčika je kvalitná kefa. Túto kefu pre zvieratá ocenia majitelia mačiek aj psov s krátkou i dlhou srsťou. Vôbec sa nemusíte sa obávať zložitého a nekonečného čistenia kefy. Keď je vaše zvieratko dôkladne vyčesané, využijete praktickú funkciu čistenia kefy - jednoducho stlačíte tlačidlo a odstránite chlpy.

Cena za kus: 2,99 €, Lidl

 

Zoofari Deka pre zvieratá

Každé domáce zvieratko potrebuje svoj vlastný kútik. S radosťou sa v ňom uvelebí, keď ho vysteliete príjemnou a mäkkou dekou Zoofari. Je ušitá z polyesteru, v praktických rozmeroch 100 x 70 cm. A pretože aj medzi štvornohými kamarátmi sa nájdu alergici, deka je antialergicky a antibakteriálne upravená.

Cena za kus: 4,99 €, Lidl

 

Zoofari Samonavíjacia vôdzka

Prechádzky so psom si užívajú obaja – psík aj jeho majiteľ.  Prispeje k tomu aj nová kvalitná samonavíjacia vôdzka Zoofari. Ergonomicky tvarovaná rukoväť umožňuje pohodlné držanie a reflexné prvky zasa lepšiu viditeľnosť. Je dlhá až 8 metrov a je určená pre psíkov do hmotnosti 35 kg. Záruka na vôdzku je 3 roky.

Cena za kus: 6,99 €, Lidl

 

Zoofari Deka do auta pre psa

Určite sa vám zíde, keď prevážate svojho psíka k veterinárovi či kamkoľvek inde. Ochráni sedadlo pred chlpmi, špinou a vlhkosťou. Deku môžete položiť na podlahu alebo do batožinového priestoru. Je pevná, odolná, s praktickým zipsom a otvormi pre bezpečnostné pásy. S rozmermi 165 x 145 cm je vhodná pre všetky typy osobných automobilov.

Cena za kus: 7,99 €, Lidl

 

Zoofari Zastrihávač srsti

 Je ideálny pre rovnomerný strih srsti vášho psa. Ergonomický tvar zabezpečí pohodlné strihanie. K súprave patria 4 hrebeňové nadstavce (3,6,9 a 13 mm) a dva nadstavce pre bočný strih. Zostrihávač srsti chráni ochranný kryt a dostanete k nemu aj čistiacu kefku a olej na čepeľ. Záruka trvá 3 roky.

Cena za súpravu: 11,99 €, Lidl

 

Miska pre zvieratá

Zostava misiek pre štvornohých členov rodiny sa vždy zíde. Táto dvojkombinácia je naozaj praktická – do jednej misky môžete dať jedlo, druhá môže byť určená pre čistú vodu. Misky z kvalitného kovu sa ľahko udržiavajú.

Cena za kus: 4,99 €, Lidl

 

Škrabadlo pre mačky

Vaša mačka si ho určite obľúbi – môže jej slúžiť na hranie, brúsenie pazúrikov aj na oddych. Neutrálna smotanová farba vhodne zapadne do každého interiéru. Je vysoká 120 cm a pohodlne sa zmestí aj do menšieho bytu.

Cena za kus: 39,99 €, Lidl

 

Zobraziť celú novinku
Nové gély na intímnu hygienu od Ziajapasik
Nové gély na intímnu hygienu od Ziaja

Ťažkosti gynekologického charakteru vedia pekne znepríjemniť život a môžu mať výrazný vplyv na jeho celkovú kvalitu. Štatisticky zápalové vaginálne ochorenia potrápia až 75% žien, z toho u každej druhej sa vyskytujú opakovane.

Prirodzené prostredie býva najčastejšie narušené v dôsledku úbytku laktobacilov a premnoženiu choroboplodných baktérií. Odborníci sa zhodujú, že najväčším spúšťačom zmien mikroflóry je stres. Medzi ďalšie patria napríklad zmeny hormonálnej hladiny, užívanie antibiotík, nosenie nevhodnej spodnej bielizne a mnoho ďalších. Ide o komplexné problémy, ktorých pôvod je často krát ťažké odhaliť. Každá žena by preto mala dbať na prevenciu a podpornými prostriedkami sa snažiť udržiavať svoje prirodzené pH prostredie v rovnováhe. Spoločnosť Ziaja teraz prichádza s novými gélmi na intímnu hygienu.

 

Línia Ziaja Intímna hygiena obsahuje tri druhy krémových mydiel – s kyselinou laktobionovou, kyselinou hyalurónovou a kyselinou mliečnou. Prípravky účinne redukujú náchylnosť k infekciám, upokojujú podráždenia a udržiavajú fyziologicky vyvážené pH. Sú určené pre každodennú hygienu. Jemne umývajú a poskytujú dlhotrvajúci pocit sviežosti a čistoty. Neobsahujú farbivá a sú dermatologicky a alergologicky testované. Oceníte ich komfortné balenie – 500 ml s praktickým dávkovačom.

 

Zobraziť celú novinku
Viac ako polovica Slovákov perie na nízkych teplotách aspoň raz za dva týždnepasik
Viac ako polovica Slovákov perie na nízkych teplotách aspoň raz za dva týždne

Kým v 80. rokoch prali ženy bielizeň bežne pri teplote 60°C až 90 °C a pred samotným zapnutím práčky bielizeň ešte aj predpierali, dnes je takýto postup skôr vzácnosťou než bežnou praxou. Pri praní bielizne volíme nižšie teploty, uvedomujúc si výhody ako je napríklad šetrenie oblečenia a energie. Potvrdzuje to posledný prieskum odborníka na studené pranie – spoločnosti Henkel.

Ako perú Slováci dnes?

Podľa prieskumu spoločnosti Henkel perú dnes Slováci najčastejšie na 40°C. Muži používajú túto teplotu častejšie ako ženy, na druhej strane zase ženy viac perú aj pri teplote 60°C. Vo všeobecnosti taktiež platí, že takmer polovica Slovákov perie na nižších teplotách aspoň raz za dva týždne.

 

Našinci kladú pri praní najväčší dôraz na kvalitu prášku, ktorá je dôležitá až pre 75% opýtaných. V tesnom závese sa drží správne zvolený prací program a spotreba vody a energie.

 

Je studené pranie skutočne účinné? Odpoveď na túto a mnohé ďalšie spotrebiteľské otázky prinášajú odborníci spoločnosti Henkel.

 

Návod je dôležitý

Pri výbere pracieho programu vždy platí, že je dôležité preštudovať si štítky na oblečení a prací program prispôsobiť jeho potrebám.  Avšak so správne zvoleným prostriedkom na studené pranie, ako je napríklad Persil Expert ColdZyme, pustia mastné škvrny rovnako ako pri vyšších teplotách. Prací prostriedok Persil Expert ColdZyme s nemeckou technológiou obsahuje špeciálne, za studena  aktívne enzýmy (tzv. bioaktivátory), vďaka

ktorým začína pracovať na odstránení škvŕn ihneď po naplnení práčky vodou, ktorá je ešte studená.  Je tiež dôležité riadiť sa odporúčaným dávkovaním výrobcu.

 

Ako na bavlnu a bielizeň svetlých farieb

Častou obavou pri používaní pracích programov s nízkou teplotou je zašednutie spodnej bielizne a bavlny. V oboch prípadoch sa ale niet čoho obávať.  Ak používate vhodný prací prostriedok na bielu bielizeň a dávkujete podľa návodu výrobcu, zašednutie oblečenia nehrozí. Rovnaký postup platí aj v prípade bavlny, ktorú pri dodržiavaní návodu môžete bez problémov prať už  pri  20°C.

 

Pre citlivú pokožku

Pre ľudí s citlivou pokožkou, rovnako ako pre detskú bielizeň, je určený Persil Expert Sensitive ColdZyme. Jeho dermatologické kvality sú podložené i certifikátom inštitútu ECARF. Je k dispozícii ako prášok aj ako gél.

 

Odstránia sa praním na nízkych teplotách baktérie alebo roztoče?

V každej domácnosti sa štandardne vyskytuje isté množstvo vírusov a baktérií. Preto sa prania pri nižších teplotách nemusíte z tohto hľadiska vôbec obávať. V prípade roztočov, alebo po chorobe (napríklad infekčného charakteru) už ale odporúčame prať  pri  60°C.

 

Netreba zabúdať, že Persil Expert ColdZyme je možné používať aj pri vyšších teplotách než je 20°C. S ohľadom na jeho účinnosť pri nízkych teplotách je ale takýto postup zbytočný a z hľadiska šetrenia energií a materiálov neefektívny.

 

Aké sú teda výhody studeného prania?

-  šetrí energiu - približne 90% spotrebovanej energie pri praní je využité k ohrevu vody

-  je šetrnejšie k textilným vláknam - nedochádza k takému opotrebovaniu oblečenia

-  je šetrnejšie k farbám oblečenia - nedochádza k blednutiu farieb

 

Zobraziť celú novinku
Štíhla siluetapasik
Štíhla silueta

Pri novom odsávači pár Aura Edition 6000 sú forma a funkcia v tej najlepšej harmónii. Dizajn je prispôsobený novému radu zabudovateľných spotrebičov Miele. Ostrovný odsávač pár sa vznáša nad varnou doskou iba ako štíhla silueta. Bol vyvinutý pre režim cirkulácie, takže je ideálny pre inštaláciu vo veľmi izolovaných budovách.

Odsávač DA 6700 Aura Edition 6000 je cirkulačný model nevyžadujúci tradičný komínový prieduch. Je zavesený nad priestorom pre varenie na štyroch nenápadných oceľových lankách. Digestor so šírkou 100 centimetrov má plochý dizajn, preto je veľmi elegantný.            K dispozícii je dotykové ovládanie na skle.

Princíp prevádzky cirkulácie pri odsávači pár umožňuje filtrovať stúpajúcu paru a vrátiť do miestnosti vyčistený vzduch. Cirkulačné systémy nemajú energetické straty, pretože ohriaty vzduch zostáva v dome a nie je odvádzaný von.

Čistenie vzduchu funguje nasledovne: stúpajúca para najprv narazí na desaťvrstvový kovový tukový filter. Ten viaže tukové zložky prichádzajúce z varenia a jednoducho sa čistí v umývačke riadu. Horná vrstva filtra je vyrobená z nerezovej ocele. Molekuly zápachu sú viazané na uhlíkové filtre Active AirClean. Neutralizácia pachov je veľmi účinná, pretože sú nainštalované až dva veľké filtre.

Odsávač je vybavený funkciou Con@ctivity 2.0. Automaticky nastavuje sací výkon odsávača pár podľa skutočnej potreby, a tak zabezpečuje príjemnú klímu v miestnosti. Odsávač pár a varná doska komunikujú pomocou rádiových vĺn. Inštalácia je veľmi jednoduchá, pretože všetky odsávače pár s Con@ctivity 2.0 majú bezdrôtový vysielač, ktorý môže byť umiestnený v ktorejkoľvek varnej doske Miele s touto funkciou. Aura Edition 6000 sa ovláda pomocou dotykových tlačidiel na čelnom skle panelu alebo pomocou diaľkového ovládania.

Pre osvetlenie varnej dosky je odsávač pár vybavený štyrmi trojwattovými vysoko výkonnými LED svietidlami. Sú extrémne energeticky účinné, vyžarujú teplé biele svetlo a boli testované na dvadsaťročnú životnosť.

Na trhu sú dostupné štyri farebné variácie: nerezové prevedenie CleanSteel, briliantová biela, havanna hnedá a obsidián čierna.

 

www.miele.sk

Zobraziť celú novinku
Umývačky riadu značky Bosch oslavujú 50 rokov pasik
Umývačky riadu značky Bosch oslavujú 50 rokov

Od chvíle, keď bola svetu predstavená prvá umývačka riadu značky Bosch určená na sériovú výrobu, uplynulo už 50 rokov. Táto kuchynská pomocníčka mala svoju premiéru presne 20. februára 1964,keď bol na Medzinárodnom veľtrhu domácich spotrebičov a železiarskeho tovaru v Kolíne nad Rýnom prezentovaný revolučný model umývačky riadu s označením SA12. Značka Bosch odvtedy neustále pracovala na vývoji technológií a dnes sa môže pochváliť energeticky najúspornejšími umývačkami na svete. Vďaka unikátnym technológiám sa za 50 rokov podarilo znížiť spotrebu elektrickej energie pri umývaní riadu o 75 percent a spotrebu vody dokonca o 87 percent! Už pol storočia ponúkajú umývačky Bosch riešenie pre žiarivo čistý riad, vďaka čomu si dnes a každý deňzískavajú priazeň spotrebiteľov na celom svete.

Počiatky krásneho vzťahu, ktorý funguje spustením jediného tlačidla

Až do 50. rokov 20. storočia nešli umývačky riadu v európskych domácnostiach takmer vôbec na odbyt. Až s rastom blahobytu sa čoraz častejšie objavovalo želanie vlastniť spotrebič, ktorý by sám umyl taniere, poháre, misy a príbory, čím by gazdinkám ušetril čas aj prácu. Keď bola na trh uvedená prvá umývačka Bosch, stala sa súčasťou malej revolúcie v kuchyniach na celom svete. Umývanie riadu zrazu nebolo prácou, ktorú bolo treba vykonávať ručne, stačilo už len spustiť tlačidlo. Krátko nato sa objavili nové výzvy, ktoré znamenali pre umývačky Bosch jednu inováciu za druhou.

 

Inovatívne modely umývačiek stvorené na nejednu zložitú výzvu

Vynájdením ručného mixéra v sedemdesiatych rokoch začali vznikať oveľa menšie zvyšky jedla než predtým. Hrášok, mrkva, zemiaky – zvyšky, ktoré sa predtým dali z tanierov jednoducho zotrieť, sa tak zmenili na menšie a horšie odstrániteľné. Profesionálne riešenie poskytla v tom čase umývačka Bosch GV 101 S. Príchod mikrovlnnej rúry v osemdesiatych rokoch priniesol špeciálny riad, ktorý tiež bolo treba umyť, čo znamenalo pre umývačky novú výzvu, ale pre model S 912 electronic značky Bosch sa stalo hračkou. V deväťdesiatych rokoch bol na trh uvedený energetický štítok AAA, ktorý priniesol ďalšie inovácie v technológiách umývačiek riadu a nasmeroval vývoj k výrazným úsporám energie a vody.

 

Čo sa týka dokonalosti, držíme sa toho, čo funguje

Princíp automatického umývania riadu zostal až dodnes takmer bez zmeny – na dosiahnutie perfektných výsledkov je stále rozhodujúce najlepšie možné spolupôsobenie tlaku vody, teploty, času a prostriedku na umývanie. Umývačky riadu Bosch to všetko zvládajú na jednotku, vďaka čomu už pol storočia prinášajú pri umývaní riadu vynikajúce výsledky a svojou extra úspornou prevádzkou zároveň pomáhajú chrániť životní prostredie, ale aj naše peňaženky. 

 

Technologickým pokrokom k energeticky najúspornejším umývačkám riadu na svete

 

Prvá umývačka riadu značky Bosch určená na sériovú výrobu bola predstavená v roku 1964 na Medzinárodnom veľtrhu domácich spotrebičov a železiarskeho tovaruv Kolíne nad Rýnom

 

Vďaka unikátnym technológiám sa za 50 rokov podarilo znížiť spotrebu vody pri umývaní riadu v umývačkách Bosch o 87 percent, spotrebu elektrickej energie o 
75 percent

 

Nízku spotrebu energie umožňuje najmä unikátna technológia sušenia Zeolith®

 

Umývačky riadu Bosch sa dnes môžu pochváliť titulom energeticky najúspornejších umývačiek na svete

Zobraziť celú novinku
Likvidátor očných vrások Orava MP-690pasik
Likvidátor očných vrások Orava MP-690

Začínajú vás trápiť vrásky okolo očí, ktoré vám na tvári ako jemnú pavučinu rozprestrel neúprosný čas? Nevzdávajte sa, bojujte! Očné vrásky vám „vyzmizíkuje“ a pokožku očí jemne prekrví masážny prístroj Orava MP-690.

Subtílny, avšak vytrvalý a odhodlaný zatočiť definitívne so stopami plynúceho času, vám Orava MP-690 zľahka, avšak dôkladne vymasíruje unavenú pokožku v okolí očí, pomôže dôkladnejšie aplikovať výživný krém na citlivé partie a zredukuje mimické vrásky aj opuch očí. Pracuje automaticky bez potreby stláčať akýkoľvek prepínač, stačí ho priložiť na inkriminované zóny - a boj s časom môže začať. Má praktický kryt, ktorý zabráni, aby sa masážna hlavica vášho pomocníka v boji s časom znečistila či poškriabala. Je tak mini a vyzerá tak šik, že si ho pokojne pribaľte aj do kabelky. Veď svieži pohľad bez vrások a opuchov či jemná vibračná masáž sa môžu hodiť kedykoľvek a na akomkoľvek mieste. V návode na použitie prístroja oceníte praktické tipy na masáž a cviky pre odstránenie očných vrások. Orava MP-690 môže byť váš za 8,90 € v e-shope www.orava.eu

Zobraziť celú novinku
Zobraziť všetky aktuality
AKTUALITY
Autogramiády spisovateľky Dariny Hamarovejpasik
Autogramiády spisovateľky Dariny Hamarovej

Spisovateľka Darina Hamarová, autorka súčasného knižného hitu Slzy muža, sa chystá na prvé stretnutia s čitateľmi.

Jej prvá autogramiáda sa uskutoční práve dnes - o 15.00 h v kníhkupectve Libresso v Námestove.

A v spolupráci s Pantou Rhei sme pripravili jej autogramiády v týchto mestách:

Bratislava - 22. júla o 17.00 h, Panta Rhei, Poštová ul.

Košice - 29. júla o 17.00 h, Panta Rhei v Paláci kníh

Banská Bystrica - 31. júla o 17.00 h   Panta Rhei                                                                                                                           

O knihe:

Nezávislý novinár dostane od svojej tajnej lásky, šéfredaktorky Jany, úlohu, ktorá je preňho veľkou profesionálnou výzvou. Venuje sa prípadu spred dvadsiatich rokov, keď boháča Michala odsúdili za znásilnenie a vraždu jeho mladej priateľky. Preniknúť za Michalovu hrubú stenu nedôvery k vonkajšiemu svetu nie je jednoduché, no v mene lásky k zavraždenej dievčine napokon redaktorovi otvorí dvere do svojho domu i do vlastného vnútra. Giu postupne odhaľuje nové fakty, ktoré ho šokujú. Kladie si otázku, či milovať je zločin a či láska a hriech idú ruka v ruke. Napokon si uvedomí, že nič nemusí byť také, ako sa zdá, a že aj spravodlivosť môže byť slepá...

Autorka Darina Hamarová sa vo svojej prvotine inšpirovala skutočnými udalosťami z roku 1991, keď na samote medzi dvoma okresnými mestami na juhu stredného Slovenska našiel náhodný turista mŕtvolu mladej ženy. Tento príbeh je základným motívom románu.

 

O autorke:

Darina Hamarová  je v civilnom povolaní učiteľka angličtiny a informatiky v základnej škole. Ako sama hovorí, toto povolanie by nemenila za žiadne iné. Matka, ktorá vychováva štyri deti. Dve svoje a dve, ktoré „zdedila“ po sestre.  Žije na hornej Orave, v obci Oravské Veselé, okres Námestovo. Miluje Oravu, a použijúc jej slová – je prirastená k oravskej hrude a nevie si predstaviť žiť niekde inde. K písaniu sa dostala celkom náhodou. Raz jej jeden známy vyrozprával veľmi smutný príbeh dievčaťa z juhu Slovenska, chytila sa ho a skúsila ho dať na papier. Podarilo sa. Výsledkom je román Slzy muža.

 

Zobraziť celú aktualitu
ASUS oslavuje 25 rokov a pri nákupe notebookov vracia peniaze pasik
ASUS oslavuje 25 rokov a pri nákupe notebookov vracia peniaze

ASUS tento rok oslavuje 25. výročie svojho založenia. Pri tejto príležitosti spustil unikátnu akciu, vďaka ktorej môžu záujemcovia o notebooky ASUS ušetriť až 105 eur. Stačí si do 23. júla 2014 zakúpiť jeden z niekoľkých desiatok notebookov s procesorom Intel Core.

Pojem cashback je na Slovensku zaužívaný už niekoľko rokov. Maloobchodné reťazce začali svojim zákazníkom ponúkať službu, ktorá nahrádzala bežný výber peňazí z bankomatu. Neskôr sa cashback objavil aj v inej forme. Internetové servery vracali ľuďom určité percento z hodnoty ich nákupov v internetových predajniach.

 

S inovatívnym uplatnením metódy cashback teraz prichádza aj spoločnosť ASUS. Zákazníci majú vďaka tomu možnosť ušetriť značnú časť peňazí pri nákupoch produktov ASUS. V praxi si zákazník vyberie a zakúpi produkt a po minimálne 15 a maximálne 45 dňoch zaregistruje svoj pokladničný doklad cez online formulár ASUSu. Po schválení mu potom spoločnosť vyplatí vopred stanovenú čiastku z jeho nákupu, priamo na bankový účet.

 

Cashback program pre notebooky ASUS

ASUS spustil v spolupráci so spoločnosťou Intelu promo akciu, vďaka ktorej môžu záujemcovia o notebooky ASUS ušetriť až 105 eur. Cashback spočíva v tom, že zákazník dostane časť svojich peňazí za nákup produktu späť, formou úhrady na bankový účet. Stačí si do 23. 7. 2014 zakúpiť niektorý z notebookov ASUS s procesorom Intel Core a odložiť si bloček. Peniaze si môžu zákazníci vyžiadať najskôr po 15 dňoch od dňa nákupu, prostredníctvom jednoduchého online formulára.

 

Viac informácií a zoznam produktov, ktoré sú súčasťou promo akcie nájdete na:

https://asuspromotions.com/sk/sk/cashback
Zobraziť celú aktualitu
Topmodelka Oona Chanel súčasťou Late Night Shoppingu v McArthurGlen Designer Outlete Parndorfpasik
Topmodelka Oona Chanel súčasťou Late Night Shoppingu v McArthurGlen Designer Outlete Parndorf

Milovníci módy pozor, 21. augusta tu opäť máme módnu udalosť roka! Obľúbený Late Night Shopping v McArthurGlen Designer Outlete Parndorf otvára svoje brány už dvanásty rok. Okrem špeciálnych zliav až do 80%, otváracích hodín predĺžených až do 23:00 a skvelého programu na vás čakajú aj návrhárske premiéry.

Priebežné výsledky Haute Couture Awards Austria

"J'adore Or" – už samotná téma tohtoročných cien rakúskej módy sľubuje jas, lesk a čistú eleganciu. Vyhlasovanie priebežných výsledkov súťaže domácich módnych tvorcov sa bude po prvý krát odohrávať počas Late Night Shoppingu. Porota zložená z predstaviteľov Designer Outletu Parndorf bude mať ťažkú úlohu posúdiť exkluzívne zlaté modely návrhárov z celého Rakúska.

 

Rakúska premiéra hviezdy Oony Chanel na Late Night Shopping

Hviezdny hosť, finska topmodelka Oona Chanel ohlási dvanástich finalistov súťaže Haute Couture Awards. Oona nie je len „pravá Chanel“, ale aj mimoriadne úspešná modelka a módna redaktorka. Tento rok sa stala aj členkou prominentnej poroty Haute Couture Awards 2014, súťaže, ktorej sa stala tvárou. Pri prvej návšteve Rakúska bude Oona Chanel predstavená na exkluzívnej VIP recepcii vrámci za medzinárodnej účasti v McArthurGlen Designer Outlete Parndorf.

 

Charita zameraná „proti násiliu“

Aj tento ročník nočných nákupov bude mať charitatívny rozmer. Množstvo miestnych celebrít predstaví charitatívny kalendár na podporu organizácie „Wider die Gewalt“ riadenej Marikou Lichter. Výťažok z predaja pôjde na pomoc obetiam násilia.

 

Ten najsladší VIP hosť po prvý krát v Európe

Spoločnosť Mars Austria OG s hrdosťou predstaví špeciálneho VIP hosťa, a odhalí poslednú neznámu postavičku  M&M´s®, čím oslávi jej európsku premiéru. Návštevníci nočných nákupov budú prvými svedkami odhalenia, aká postavička doplní červené a žlté M&M´s®.

Fotokredit: McArthurGlen Designer Outlet Parndorf– na stiahnutie bez licenčných poplatkov

Zobraziť celú aktualitu
Veselé zúbky úspešne zavŕšili svoj tretí ročníkpasik
Veselé zúbky úspešne zavŕšili svoj tretí ročník

Úspešný sociálny projekt spoločnosti dm drogerie markt, pripravený v spolupráci s generálnym partneromznačkou ODOL, zavŕšil svoj tretí ročník. Projekt zožal veľký úspech a zaznamenal obrovský posun vo vzdelanosti detí a ich rodičov v oblasti dentálnej hygieny. O záujme o Veselé zúbky a informácie, aké šíria, svedčí aj sledovanosť náučných zúbkových rozprávok a videoklipov k pesničkám, ktorá dosiahla na kanáli youtube za rok a štvrť od zverejnenia prvej zúbkovej pesničky takmer 2 milióny pozretí.  Aj tento rok sa pod celkový úspech projektu podpísala zúbková hliadka v zložení Monika a Zuzka Haasové, Miro Jaroš, Robo Papp, Bystrík, Chyno a MUDr. Katarína Bartonková, ktorá na projektaj tento rok odborne dohliadala.

Po troch rokoch, tisíckach najazdených kilometrov, desaťtisícochdetí a rodičov, ktorí sa osobne zúčastnili nášho zúbkového školenia, osobných návštevách množstva materských a základných škôl môžem s radosťou konštatovať, že náš projekt naozaj mal veľký celospoločenský význam a priniesol svoje ovocie. Na jeho začiatku bola vzdelanosť detí aj ich rodičov v oblasti správnej dentálnej hygieny veľmi slabá,dnes si však deti už od útleho veku spievajú naše zúbkové pesničky, poznajú Zubožrúta, jednozväzkovú kefku, zubnú niť a dokonca aj medzizubné kefky. A nielen deti, ale aj ich rodičia, ktorí nás tento rok na našich podujatiach v mestách naozaj veľmi milo prekvapili svojimi vedomosťami. Som rada, že sme priniesli slovenskej spoločnosti projekt s takýmto významom a zásahom,”povedala Nicol Noseková, vedúca oddelenia marketingu dm drogerie markt Slovensko.

 

NOVÉ PESNIČKY A ROZPRÁVKY

Aby sa zužitkovali skúsenosti získané z prvých dvoch ročníkov a aby sa projekt posunul opäť vpred, boli v rámci tretieho ročníka pre deti a ich rodičov pripravené ďalšie veselozúbkové pesničky spoločne s rozprávkami, ktoré sa zaoberali špecifickými témami a išli do väčšej hĺbky danej problematiky. Rozprávka a pesnička Zubožrút tak približuje deťom dôvody vzniku zubného kazu, Zubné kefky zase všetko o zubných kefkách, Medzizubné kamarátky vysvetľujú použitie a veľký význam zubnej nite aj medzizubnej kefky, Zdravá strava je zase o tom, prečo je dôležité sa zdravo stravovať a piť čistú vodu a Trvalé zúbky zhrňujú všetkých osem krokov, ako sa o zúbky každý deň starať, aby boli vždy zdravé a veselé.

  

TRI FÁZY ROJEKTU

Aj tento rok sa projekt skladal z troch fáz. Prvá fáza odštartovala zverejnením zúbkových rozprávok, videoklipov a pesničiek na internete. Rozprávky, videoklipy a pesničky boli publikované v náklade
30 000 kusov aj na DVD a CD, ktoré v druhej fáze projektu dostali všetky materské a základné školy na Slovensku, pričom k dispozícii boli v rámci vernostného programu aj zákazníkom dm. Touto fázou tak boli oslovené všetky materské školy v SR s takmer 150 000 deťmi a všetky prvé stupne ZŠ na Slovensku s viac ako 200 000 deťmi.

 

Prežiakov základných škôl bola pripravená aj motivačná súťaž, v rámci ktorej mohli pre svoju školu vyhrať zúbkový koncert a produkty v hodnote 2000 eur. Zapojenie sa do súťaže bolo veľmi jednoduché, stačilo do dm zaslať zúbkové video alebo obrázky inšpirované rozprávkami. Túto možnosť využilo 16 percent škôl v SR, z ktorých boli následne vyžrebované víťazné triedy – v každom kraji jedna. Zúbková hliadka tak osobne zamierila do Slatinských Lazov (BB kraj), Zemplínskej Teplice (KE kraj), Vranova nad Topľou (PO kraj), Zlatých Klasov (TT kraj), Gbeliec (NR kraj), Čimhovej (ZA kraj), Brezovej pod Bradlom (TN kraj) a Bratislavy (BA kraj).

 

V tretej fáze boli pre verejnosť pripravené Celoslovenské dni veselých zúbkov v Bratislave, Trnave, Nitre, Trenčíne, Žiline, vo Zvolene, v Prešove a Košiciach.

VESELÉ ZÚBKY A OCENENIA

Projekt Veselé zúbky získal aj dve významné ocenenia. Prvým z nich bolo ocenenie Via Bona Slovakia v kategórii Firemná filantropia – Dobrý partner komunity roka 2012. Ocenenie Via Bona Slovakia každoročne udeľuje Nadácia Pontis firmám za zodpovedné podnikanie a firemnú filantropiu. Veselé zúbky 2012 zvíťazili v danej kategórii spomedzi 23 prihlásených projektov. Druhým bolo ocenenie PROKOP 2013 – najlepšie PR projekty na Slovensku, a to za 1. miesto v kategórii Event PR.

 

VESELÉ ZÚBKY

Zlý stav detského chrupu je spôsobený najmä nedôslednosťou rodičov a zlou výchovou v oblasti dentálnej hygieny. Základom zdravých zubov je zvládnutie správnej techniky čistenia a celkovej starostlivosti o chrup. V prípade detí starostlivosť závisí od ich rodičov a od toho, ako sa o ich zúbky starajú či nestarajú. Cieľom projektu Veselé zúbky preto bolo zaujímavou a hravou formou vzbudiť v deťoch záujem o čistenie zúbkov a prostredníctvom nich aj ich rodičov, ako sa o detské zúbky starať tak, aby boli vždy zdravé a veselé. Lebo práve rodičia sú tí, ktorí vytvárajú správne či nesprávne návyky u detí a ovplyvňujú to, či ich dieťa má, alebo nemá kazy. Na dm youtube kanáli Veselé zúbky tak nájdete Inštruktážne zúbkové video, rozprávky Zubožrút, Zubné kefky, Medzizubné kamarátky, Zdravá strava a Trvalé zúbky, ako aj videoklipy k šiestim zúbkovým pesničkám.

Link na dm kanál Veselé zúbky

https://www.youtube.com/channel/UCxESvciNe8jkL1fQBmG-9Dw

 

Všetky informácie o projekte, ako aj rozprávky a pesničky nájdete na www.veselezubky.sk

 

Zobraziť celú aktualitu
Spoločne môžeme zachrániť Zem!pasik
Spoločne môžeme zachrániť Zem!

Ochrana životného prostredia je veľmi dôležitá, túto skutočnosť si uvedomuje aj spoločnosť AVON, ktorá v rámci projektu Zdravé lesy, krajší svet predstavuje nový symbol – Náramok EcoHero, ktorého kúpou prispievate na konto projektu.

Cieľom projektu Zdravé lesy, krajší svet je vysádzanie stromov vo vážne ohrozených pralesoch v Južnej Amerike a Indonézii. Tieto pre život nevyhnutné tropické pralesy slúžia ako „pľúca Zeme“ a čistia vzduch od znečisťujúcich látok. Obnova týchto pralesov pomôže zabezpečiť zdravšiu budúcnosť pre nás a ďalšie generácie.

 

V rámci projektu Zdravé lesy, krajší svet boli zasadené už 2 milióny stromov. Zapojiť sa a prispieť môžete aj vy, konkrétne kúpou unisexového NáramkuEcoHero. Spoločnými silami môžeme zachrániť Zem!

 

Náramok EcoHero

Dĺžka náramku (upraviteľná): 18 – 22,5 cm

Dĺžka prívesku: 2x1 cm

Bežná cena: 4,00 €

Unisex náramok EcoHero je vyrobený zo 100% bavlny. Má upraviteľnú dĺžku a prívesok v tvare listu. Náramok je balený v obale z recyklovaného papiera, priateľského k životnému prostrediu.

 

Celý výťažok z predaja Náramku EcoHero bude venovaný AVON nadácii pre ženy, ktorá prostriedky rovnomerne rozdelí medzi organizácie World Wild Found a The Nature Conservancy, ktoré pomáhajú obnovovať ohrozené dažďové pralesy, ktoré sú kľúčové pre prežitie našej planéty.

 

Zobraziť celú aktualitu
ZŠ VO VEĽKOM MEDERI BUDE MAŤ KAMEROVÝ SYSTÉMpasik
ZŠ VO VEĽKOM MEDERI BUDE MAŤ KAMEROVÝ SYSTÉM

Nový kamerový systém bude mať vďaka projektu Bezpečné školy aj ZŠ J. A. Komenského vo Veľkom Mederi. Škola uspela s projektom Vírusy a antivírusy v kategórii Multimediálna tvorba v rámci prvého ročníka súťaže Bezpečné školy, ktorú vyhlásila spoločnosť Slovanet.

Projekt vypracoval v mene školy žiak deviateho ročníka, Florián Vígh, ktorý pre  „svoju“ školu vyhral moderný kamerový systém, internetové pripojenie na tri roky zadarmo, hardvérové zabezpečenie siete, antivírové licencie pre celú triedu, počítače či tablety.

 

„Veľmi sa tešíme, že v tomto projekte vyhrala naša škola. Nakoľko ide o celoslovenský projekt, konkurencia bola skutočne veľká. O to viac nás teší, že sme vyhrali práve my,“ hovorí Mária Estergájošová, riaditeľka ZŠ J. A. Komenského vo Veľkom Mederi. „Kamerový systém nám bude určite slúžiť k dobrej a prospešnej veci. Podobne ako aj na iných školách, aj my sa stretávame na chodbách školy so šikanou. Nie je to síce častý jav, ale predsa existuje a nemôžeme pred ním zatvárať oči. Učiteľský dozor nemôže byť vždy a všade. Verím, že kamerový systém bude takým „okom“ učiteľa, pred ktorým budú mať žiaci rešpekt,“ dopĺňa Mária Estergájošová. 

 

„V budúcnosti môžu kamerový systém využívať žiaci, ktorí sú napríklad pre chorobu neprítomní na vyučovaní a zo svojho domova môžu sledovať vyučovanie. Kamerový systém má však aj ďalšie možnosti využitia a je len na rozhodnutí rodičov a školy, v akej oblasti ho budú využívať,“ hovorí Ján Michlík, riaditeľ úseku podpory predaja v spoločnosti Slovanet.

 

Základná škola vo Veľkom Mederi získala v rámci projektu aj internetové pripojenie od Slovanetu na tri roky zadarmo. „V prípade, že by bola vo Veľkom Mederi vybudovaná optická infraštruktúra, podobne ako v Dunajskej Strede alebo v Šamoríne, škola by mohla využívať plnohodnotné služby na báze vysokokvalitného optického pripojenia. Veríme, že v spolupráci s miestnou samosprávou budeme môcť všetkým obyvateľom Veľkého Medera poskytnúť aj tieto služby,“ doplnil Ján Michlík zo Slovanetu.

 

Do projektu Bezpečné školy, ktorého vyhlasovateľom je spoločnosť Slovanet, sa celkovo zapojilo 27 škôl z celého Slovenska. Tie súťažili na tému „Stvárni pojem (ne)bezpečný internet“ v troch kategóriách: výtvarná tvorba, písomná tvorba a multimediálna tvorba. Ako prvej bola odovzdaná výhra ZŠ vo Veľkom Mederi. Ďalšie ocenenia budú odovzdané víťazom v kategórii Výtvarná tvorba a Písomná tvorba. Víťazi projektu získali pre svoju školu bezpečnostný kamerový systém, internetové pripojenie na tri roky zadarmo, hardvérové zabezpečenie siete, antivírový systém, počítače a tablety.

 

Partnermi projektu Bezpečné školy sú spoločnosť ESET, spol. s r.o., tvorca a výrobca antivírusových riešení, Gigaset, nemecký výrobca špičkových telefónov a tabletov, občianske združenie pre informatizáciu eSlovensko a spoločnosť Fortinet, svetový dodávateľ sieťových bezpečnostných riešení, ktorý je na Slovensku distribuovaný českou spoločnosťou Veracomp, s.r.o.

Zobraziť celú aktualitu
Aj anjeli potrebujú experta na bezpečnosť pasik
Aj anjeli potrebujú experta na bezpečnosť

Až za tretinou smrteľných úrazov u detí do 14 rokov sú dopravné nehody. Pritom používanie obyčajných reflexných viest dokázateľne môže takýmto tragédiám zabrániť. Spoločnosť expert SK sa preto rozhodla darovať materským školám na východnom Slovensku tisíc reflexných vestičiek pre malých anjelov.

Vhodnou prevenciou a osvetou sa dá zabrániť 30 až 60 percentám úrazov, tie dopravné nevynímajúc. Preto sme sa rozhodli zabezpečiť pre dvadsať materských škôl spolu tisíc reflexných vestičiek, aby sa malí anjeli z prechádzky vždy vrátili bezpečne späť,“ hovorí riaditeľ spoločnosti expert SK Pavol Petrovič. 

Projekt „expert na bezpečnosť“ pripravila spoločnosť expert SK v spolupráci s miestnymi samosprávami v Michalovciach, Snine, Humennom a v druhej vlne daruje reflexné vesty pre najmenších aj škôlkam v Rimavskej Sobote a Vranove nad Topľou.

 „Takáto ponuka sa nedala odmietnuť, vážime si záujem spoločnosti expert SK o bezpečnosť našich detí. Opatrení, ktoré ju môžu zvýšiť nie je nikdy dosť,“ uviedla primátorka Humenného Jana Vaľová.

Rozhodnutie, ktoré škôlky v regióne dostanú reflexné vestičky, nechala spoločnosť  expert SK na samosprávy. „Oni najlepšie poznajú dopravnú situáciu v meste. Verím, že naše vestičky dostanú práve tie deti, ktoré ich najviac potrebujú,“ spresnil Pavol Petrovič.

Podľa Analýzy stavu úrazovosti a bezpečnosti detí a mládeže v Slovenskej republike sú chodci vystavení až 14 ráz nižšiemu riziku vzniku dopravného úrazu v tých krajinách, ktoré zaviedli účinné bezpečnostné opatrenia. Slovensko je podľa Úradu verejného zdravotníctva SR až na 21. mieste v rámci EÚ. „Ak naša aktivita prispeje čo len malou mierou k zvýšeniu bezpečnosti našich detí na cestách, určite má zmysel,“ uzavrel Pavol Petrovič.

 

Príčiny dopravných nehôd detí:

 • náhle vstúpenie do vozovky – zbŕkle správanie sa, nasledovanie vrstovníkov, prechádzanie medzi autami

• prechádzanie bez rozhliadnutia – zlý odhad rýchlosti a vzdialenosti

• hra detí na vozovke alebo v jej blízkosti

Zobraziť celú aktualitu
Voštinár lietal vzduchompasik
Voštinár lietal vzduchom

Cez víkend sa v Hniezdnom na východnom Slovensku konal NestvilleOpenDay. Udalosť prilákala do areálu expozície tradičných ľudových remesiel a liehovarníctva tisícky návštevníkov. Pod taktovkou moderátora Vlada Voštinára sa v sobotu uskutočnil koncert známych slovenských kapiel, medzinárodná silácka súťaž NestvilleStrong man, veľkolepý ohňostroj zladený s hudbou. Nechýbali atrakcie, samostatný program pre deti a ochutnávka toho najlepšieho zo severného Spiša.

Európsky pohár národov NestvilleStrong Man si odnieslo slovenské družstvo z Levíc, ktoré v šiestich disciplínach získalo najviac bodov. 18 pretekárov zo štyroch krajín bojovalo v trojčlenných družstvách v súťaži, ktorá sa koná len raz do roka, vždy v inej krajine. Súbojov sa zúčastnila elita tohto športu. Slovensko zastupoval aj Igor Petrík, v súčasnosti najsilnejší muž Slovenska, Branislav Golier, šesťnásobný držiteľ titulu Najsilnejší Slovák a 9. najsilnejší muž svetovej Ligy majstrov v roku 2011. František Piroš, slovenský držiteľ rekordu v tlaku klady a v súčasnosti zaradený do svetovej Championsleague, prekonal na pretekoch slovenský rekord. Za jednu minútu šesťkrát dvihol nad hlavu betónovú guľu s hmotnosťou 100kg.

Moderátor NestvilleOpenDay Vlado Voštinár neodolal a skúsil dvihnúť jeden z dvoch kameňov, s ktorými súťažiaci v štafetovej disciplíne prekonávali vzdialenosť za čo najkratší čas. Strongmani ho odmenili za jeho pokus dvihli moderátora nad hlavy. Adrenalín, ktorý mu dodali siláci, Voštinár využil zas v dvihnutí zástupcu Slovenskej asociácie silných mužov.

 

Obec Hniezdne na severnom Spiši zažila deň, aký sa neopakuje. Expozícia tradičných remesiel a liehovarníctva Nestville Park oslavovala tretie narodeniny naozaj vo veľkom štýle. 9 tisíc návštevníkov si prišlo pozrieť nielen unikátny NestvillePark, súťaž silákov, ale vychutnať si aj koncertné vystúpenia KmeťoBandu, Petra Cmoríka, Polemicu, IMT Smile, Bacila a Ragbyho, TheCellmates, a kapely Diplomatic  Immunity zloženej z viacerých veľvyslancov pôsobiacich na Slovensku.

 

Deň otvorených dverí expozície tradičných remesiel a liehovarníctva Nestville Park sa konal po dvoch rokoch od jeho otvorenia. Za 24 mesiacov existencie privítal viac ako 25 tisíc turistov z celého sveta. Expozícia predstavuje život ľudí v regióne od 13. storočia po súčasnosť, na Slovensku veľmi netradičnou formou, ale so svetovými parametrami. V Parku je najväčší vyrezávaný obraz v Európe, na stavbu a výzdobu expozície bol použitý tatranský pieskovec, či drevo typické pre túto lokalitu – smrek a jedľa. Neďaleko bol nájdený najstarší zachovaný liehovar zo 17. storočia, preto aj záver prehliadky pod najväčším vyrezávaným obrazom Európy ponúka dospelým návštevníkom ochutnávku prvej Slovenskej whisky, vyrobenej priamo v Hniezdnom.

Zobraziť celú aktualitu
 Pomáhame tatranským lesom aj naďalej!pasik
Pomáhame tatranským lesom aj naďalej!

Kampaň spoločnosti Lidl a Lesov Slovenskej republiky „Voda pre stromy“ pokračuje. Od 1. júla venuje obchodný reťazec z každej predanej 1,5 l fľaše minerálnej vody Saguaro 1 cent na výsadbu mladých stromčekov v Nízkych Tatrách.

Spoločne sme na kalamitnom území v tatranských lesoch vysadili už 200 000 stromčekov, náš národný poklad však aj naďalej potrebuje pomoc. Kampaň „Voda pre stromy“ preto pokračuje!  Od 1. júla venujeme z každej predanej 1,5l fľaše minerálnej vody Saguaro 1 cent na výsadbu mladých stromčekov v Nízkych Tatrách.

 

 „Tatry sú našou srdcovou záležitosťou a ako úspešná spoločnosť vnímame povinnosť prispievať k ich obnove. Sme radi, že spolu s našimi zákazníkmi a Lesmi Slovenskej republiky sa nám darí pomáhať tam, kde to je najviac potrebné,“ povedal Stanislav Čajka, generálny riaditeľ spoločnosti Lidl Slovenská republika.

„Vítame každú aktivitu, ktorej cieľom je pomôcť revitalizácii kalamitného územia. Lesy Slovenskej republiky už od veternej kalamity z roku 2005 vysadili v Nízkych Tatrách milióny stromčekov, no každá pomoc urýchli revitalizáciu územia a na holinách tak rýchlejšie vyrastie nový les,“ uviedol Ctibor Határ, generálny riaditeľ Lesov Slovenskej republiky, š.p.

 

Lidl začal tatranským lesom pomáhať už v roku 2012 darom 25 000 sadeničiek. Do revitalizácie kalamitného územia sa priamo v teréne zapojili aj naši zamestnanci a vznikol Lidl les. V obnove zelených pľúc našej krajiny sme následne pokračovali projektom „Voda pre stromy“ a v jeho premiérovom ročníku sa s podporou našich zákazníkov podarilo vyčleniť prostriedky na výsadbu ďalších 75 000 stromčekov. O rok neskôr pribudlo v Tatrách vďaka „Vode pre stromy“ ďalších 100 000 stromčekov. 6. mája 2014 sa uskutočnila v poradí už tretia výsadba v Lidl lese. Zúčastnilo sa na nej viac ako 60 zamestnancov našej spoločnosti, ktorí za jeden deň vysadili 6000 mladých stromčekov. O osemsto sadeničiek sa im tak podarilo prekonať vlastný Slovenský rekord v kategórii „Najviac vysadených stromčekov za jeden deň“.

Cieľom kampane „Voda pre stromy“ je prispieť k zalesňovaniu oblastí, ktoré zasiahla v roku 2004 ničivá veterná kalamita. Jej negatívne dôsledky následne ešte znásobila rozsiahla kalamita podkôrneho hmyzu. Aktuálne informácie o projekte je možné nájsť na internetovej stránke www.lidl.sk či na oficiálnom facebookovom profile spoločnosti Lidl .

Zobraziť celú aktualitu
Copyright © 2011 lenprezeny.sk - žiadna časť stránky nemôže byť rozširovaná, alebo reprodukovaná bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa webstránky.
design by  POINTA grafické štúdio