Chcete vyskúšať nordic walking? Nezabudnite na magnézium!

Ak ste sa aj vy rozhodli vyskúšať stále populárnejšiu rýchlu chôdzu, urobili ste dobre. Je to vynikajúca aktivita, ktorá spája príjemné s užitočným. Ak sa jej budete venovať naozaj poctivo, môžete očakávať nielen nárast energie a kondície, ale aj krásne zážitky z potuliek po prírode, či po atraktívnych historických miestach na ktoré sa vyberiete. Do športového vrecka si nezabudnite pribaliť aj doplnkové magnézium. Prečo?

Magnézium (horčík) je dôležitou súčasťou stravy každého, kto to so športovými aktivitami myslí vážne. Viete aké potraviny sú dobrými zdrojmi horčíka? Alebo radšej uprednostníte prijať magnézium doplnkovo? Je horčík dôležitý pre aktívnu fyzickú aktivitu, tréning, vytrvalostné preteky, alebo pre všeobecné zdravie?

Horčík (magnézium) je základným minerálom, ktorý vyžaduje pozornosť každého z nás. Je nevyhnutný prakticky pre každú bunku nášho a je veľmi dôležitý pre vyše 300 chemických procesov, ktoré podporujú ľudské zdravie, svalové kontrakcie a relaxáciu, nervové funkcie, srdcovú činnosť, reguláciu krvného tlaku, hormonálne interakcie, imunitu, syntézu proteínov, tukov a nukleových kyselín.

Horčík je tiež dôležitý pre energetický metabolizmus, kde sa podieľa na aktivácii enzýmov, ktoré sú potrebné na generovanie ATP (adenozín trifosfát). Pri štiepení ATP sa uvoľňuje energia pre všetky svalové kontrakcie a pri vyššom výkone je táto potreba mimoriadne vysoká. Takže nedostatok horčíka môže obmedziť produkciu energie, čo môže viesť k únave, letargii, zníženému výkonu, svalovým kŕčom, alebo zášklbom.

Dlhodobé nedostatky horčíka môžu byť spojené so zvýšeným rizikom osteoporózy, ako aj anémie, nepravidelnej srdcovej frekvencie, a depresie. Najmä športovci si môžu všimnúť únavu alebo svalové kŕče. Dôvod môže byť jednoduchý – nedostatok horčíka.

Horčík sa tiež stráca intenzívnejším potením, takže ak beháte v horúcom a vlhkom prostredí môže mať váš organizmus vyššie nároky na jeho príjem. Vaše telo si nevie horčík vyrobiť, preto by sa mal denne konzumovať v potravinách bohatých na horčík, ako sú celozrnné obilniny, zelené listy, orechy a semená. Nedostatok horčíka je hlavne u športovcov celkom bežný. Všeobecné prieskumy naznačujú, že u viac ako 70 percent obyvateľstva sa ukazuje nedostatok horčíka. Naše stravovacie návyky nie sú vzhľadom k potrebe tohoto minerálu najlepšie a preto by sme magnézium mali dopĺňať.

Ak siahnete po magnéziu, zvážte také, ktoré vďaka prirodzenému nosiču zvyšuje jeho efektívne vstrebávanie a nezaťažuje organizmus. Veľmi užitočným nosičom je kyselina orotová.  Jej asi najväčšou výhodou je, že je prirodzeného, biologického pôvodu. Nachádza sa totiž v zelenine, alebo aj v klostre a mlieku a naše telo si tak s ňou vie veľmi dobre poradiť. Na trhu je viacero magnézií, ktoré si môžeme kúpiť v lekárňach. Jedným z nich je aj Magnerot® od nemeckej spoločnosti Wörwag Pharma. Je to zároveň jediné magnézium s dihydrátom magnéziumorotátu, teda s kyselinou orotovou. Dostanete ho v každej dobrej lekárni.

Magnerot® je liek na vnútorné použitie s obsahom dihydrátu magnéziumorotátu. Pred užitím lieku si pozorne prečítajte príbalovú informáciu a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom