Chcete mať zdravý chrbát? Začnite s aktívnym sedením!

SpinaliS_stoličky

Dlhodobé sedenie je epidémiou dnešnej doby. Spomedzi všetkých činností totiž chrbtica najviac trpí práve v sede.  Mnohí z nás sedia aj 10 hodín denne, či v práci, v aute alebo doma pri rôznych činnostiach. Pri bežnom pracovnom čase (5×8 hodín týždenne) presedíme priemerne 1 664 hodín ročne.

Bežný človek nie je schopný sedieť s chrbtom vo vhodnej polohe po celý pracovný deň. Aj pri snahe sedieť s vystretým chrbtom má pár minútach tendenciu hrbiť sa, čo spôsobuje vysunutie hlavy dopredu, podporuje hrudnú kyfózu a sploštenie bedrovej chrbtice. Svaly, ktoré držia chrbticu potom nepracujú optimálne a bedrový sval stuhne. Títo ľudia sú náchylní na bolesti hlavy a bolesť v oblasti krčnej chrbtice, chrbta a bedier, znižuje sa kapacita pľúc. Všetko toto môže spôsobovať celkovú únavu, znižovať schopnosť koncentrácie a teda aj pracovný výkon,“ vysvetľuje nórsky chiropraktik, Karl Martin Stålaker, M. Chiro.

Následkami dlhodobého pasívneho sedenia v podobe bolestí chrbta najmä v krížovej oblasti a krčnej chrbtice či vyskočenej platničky sú ohrozené rôzne povolania – pokladníčky, vizážistky, kaderníčky, lekári ale najmä tí, ktorí pracujú celý deň s počítačom. Dlhodobým riešením je však aktívne (dynamické) sedenie, ktoré aktivuje svaly držiace chrbticu v jej prirodzenej polohe. Žiaducou kompenzáciou celodenného sedenia je aktívny pohyb – odporúča sa aspoň 30 minútová prechádzka každý deň po práci a cvičenie vo voľnom čase. No ideálne je mať pracovisko nastavené maximálne aktívne. Napríklad vhodný typ stoličky zaktivizuje chrbtové svalstvo, čo pomáha držať chrbát v optimálnej polohe a zlepšiť tak jeho funkčnosť,“ hovorí Stålaker. 

Hovoríme o aktívnom (dynamickom) sedení. Bežné aj ergonomické stoličky aktívne sedenie nepodporujú. Chrbticu síce odľahčia, ale nemobilizujú svalovú aktivitu – telo iba držia v správnej polohy a svaly ďalej ochabujú. Riešením je zdravotná stolička SpinaliS. Tajomstvom jej efektivity je patentovaný pohyblivý sedák na pružine, ktorý aktívne (dynamické) sedenie umožňuje. Sedák sa s každým pohybom tela nakláňa dopredu, dozadu či do strán a núti telo balansovať, teda aktivovať svalstvo v oblastiach chrbta, bedier a brucha a vracať tak chrbát do optimálnej prirodzenej polohy. Aj pri bežných činnostiach pri kancelárskom stole – pohyby myšou, natiahnutie sa za telefónom, hľadanie v šuplíkoch, pri písaní na počítači, sa tieto svaly aktívne zapoja bez toho, aby ste si to uvedomovali. Pohyblivý sedák na pružine funguje rovnako ako fyzioterapeutmi a lekármi odporúčaná fitlopta s tým rozdielom, že SpinaliS môžete používať celý deň, kým na fitlopte sa odporúča sedieť maximálne 2 hodiny denne.

Ak sa teda chcete vyhnúť problémom spojením s dlhodobým pasívnym sedením a odstrániť bolesti chrbta, začnite s dynamickým sedením. Ak už máte chrbát dlhodobým sedením poškodený, jeho nápravu by mal v ideálnom prípade riešiť odborník. Aj v tom prípade však stolička SpinaliS, ako jediná, napomáha pri jeho liečbe.

Pripravila: Katarína Selecká
Foto: Archív SpinaliS