Gastro

Čarujme s vianočným pečivom

Vianoce sú už čoskoro tu a vianočné pečenie je už naozaj veľmi blízko. Teraz je čas na výber tohoročného pečiva no a my sme sa vám rozhodli pri výbere pomôcť.

Vianočná pomarančová marmeláda pomarančová marmeláda
Čarujeme na Luciu s ovocím
Doba prípravy asi 25 minút
Vystačí na asi 4 poháre à 375 ml

Prísady:

 • nakrájaná kôra z 3 chemicky neošetrených pomarančov
 • 500 g pomarančových filetiek (asi z 9 väčších pomarančov)
 • 500 ml 100 % pomarančovej šťavy
 • 1 balíček Gelfixu Extra 2:1 Dr.Oetker
 • 500 g cukru

Príprava:

 1. Pomaranče umyjeme teplou vodou a osušíme. Olúpeme veľmi tenkú vrstvu kôry, ktorú nakrájame na jemné prúžky, alebo môžeme použiť škrabku na citrusy. Všetky pomaranče vyfiletujeme* a rozmixujeme.
 2. Do veľkého hrnca vložíme rozmixované pomaranče, šťavu a kôru. Obsah balíčka Gelfix Extra zmiešame s 2 PL cukru a pridáme k ovociu. Za stáleho miešania asi 1 minútu dôkladne povaríme.
 3. Pridáme zvyšok cukru a privedieme do varu. Za stáleho miešania dôkladne povaríme minimálne 5 minút.
 4. Na tanierik kvapneme 1 – 2 KL práve prevarenej marmelády. Ak je po vychladnutí málo tuhá, vmiešame do nej ešte 2 zarovnané KL Kyseliny citrónovej Dr.Oetker.
 5. Prípadnú penu odoberieme a ihneď plníme do pripravených pohárov až po okraj. Uzavrieme viečkami, poháre obrátime dnom nahor a asi 5 minút necháme stáť na viečku.

*Pozn.: Filetovanie pomaranča: Ostrým nožom orežeme po celom obvode pomaranča kôru až na dužinu. Potom pozdĺž bielej šupky vykrajujeme filetky tak, aby sme získali čistú pomarančovú dužinu.

TIP: Milovníci zázvoru si môžu marmeládu dochutiť kúskom strúhaného zázvoru.

 

Hruškové pyré s vanilkouHruškové pyré
Doba prípravy: asi 40 minút
Vystačí na: asi 5 pohárov à 200 ml

Prísady:

 • 1 kg hrušiek (olúpaných a nakrájaných na kúsky)
 • 1 balenie Vanilkového struku „Bourbon“ Dr. Oetker
 • šťava z 1 citróna
 • 1 balíček Gelfixu Super 3:1 Dr. Oetker
 • 350 g cukru

Príprava:

 1. Na prípravu pyré vložíme do väčšieho hrnca kúsky hrušiek a rozmixujeme ich ponorným mixérom. Vanilkový struk po dĺžke rozkrojíme a vložíme do hrnca. Pridáme šťavu z citróna.
 2. Obsah balíčka Gelfix zmiešame s 2 PL cukru a pridáme do hrnca. Za stáleho miešania asi 1 minútu dôkladne povaríme. Pridáme zbytok cukru a privedieme do varu. Za stáleho miešania dôkladne povaríme minimálne 5 minút.
 3. Na tanierik kvapneme 1-2 KL práve uvareného pyré. Ak je pyré po vychladnutí málo tuhé, vmiešame 2 zarovnané KL Kyseliny citrónovej Dr. Oetker.
 4. Odoberieme struk a prípadnú penu a ihneď plníme do pripravených pohárov až po okraj. Poháre uzavrieme, otočíme hore dnom a asi 5 minút necháme stáť na viečku.

TIP: Ak sú hrušky veľmi tvrdé, krátko ich povaríme s 200 ml vody a potom rozmixujeme.

 

Click to comment

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

To Top