Deti

Bez režimu deťom hrozia poruchy správania

Bez režimu deťom hrozia poruchy správania

Presnejšie povedané, deti potrebujú pravidelný spánkový režim. Bez neho im hrozia vážne poruchy správania. Podľa najnovších zistení, nie len nedostatok spánku, ale aj nepravidelný čas odpočinku má na naše ratolesti neblahý vplyv.

Kedy chodia vaše deti do postele? Raz o ôsmej, inokedy o deviatej a cez víkend aj neskôr? Takto to vyzerá vo viacerých rodinách. Buď sa deti prispôsobujú záujmom svojich rodičov – návštevám do neskorých hodín, ich aktivitám, ktoré sa končia až večer alebo, naopak, v rodine velia deti. Rodičia pre nich nepredstavujú autoritu, ktorú by počúvali na slovo, a tak s nimi večer čo večer bojujú, aby ich dostali do postele skôr ako oni sami odpadnú od únavy.

Pamätáte si, ako to bolo za našich „starých mladých“ čias? Pozreli sme večerníček, umyli si zuby, o pol ôsmej sme sa pomodlili a do ôsmej sme boli v ríši snov, respektíve, ticho sme ležali v posteli bez toho, aby nám čo i len napadlo protestovať a dožadovať sa iného večerného programu. Vedci vychádzali aj z tejto skutočnosti a napokon sa im potvrdilo, že dnešné tak časté poruchy správania detí ako je napríklad hyperaktivita súvisia aj s nepravidelným spánkovým režimom.

Režim by sa mal deťom vytvárať od malička, ale hlavne vo veku 3 – 7 rokov je nesmierne dôležité, aby sme ich ukladali spať približne v rovnakom čase a aby ich nočný spánok trval aspoň 9 hodín. V opačnom prípade sa u nich môžu prejaviť poruchy správania. Pod nimi si netreba predstaviť len nesústredenosť, hyperaktivitu, ale aj ťažšie vytváranie sociálnych väzieb s rovesníkmi či inými ľuďmi v jeho okolí.

Vytvorenie pravidelného spánkového režimu nie je jednoduché, ale ani tak náročné, aby sa pri troške trpezlivosti, poriadnej dávky dôslednosti a s láskou nedal vytvoriť. Prospeje tak vašim deťom k ich lepšiemu vývoju, ale aj vám. Veď kto z rodičov by si nechcel už o pol deviatej vyložiť nohy na stôl,  naliať pohár vínka a oddýchnuť si bez toho, aby od nich niekto niečo chcel a neustále sa na niečo vypytoval.

Autor: Alžbeta
Foto: Michal B.

 

 

Click to comment

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

To Top