Anasoft LITERA festival aj v Modre!

Anasoft litera je najprestížnejšia slovenská literárna cena za pôvodnú prózu vydanú v uplynulom roku. Koncom apríla zavíta aj do Modry. Ocenenie vzniklo v roku 2006 a doteraz ho získal Marek Vadas, Milan Zelinka, Alta Vášová, Stanislav Rakús, Monika Kompaníková, Balla, Víťo Staviarsky, dvakrát Pavel Vilikovský a naposledy aj modranská spisovateľka Veronika Šikulová.

Najbližšie na nás čaká predstavenie finalistov Anasoft litera a desiatky kníh na literárnom festivale. Jeho súčasťou bude aj program v Modre. V nedeľu 23. apríla 2017 sa v Kultúrnom dome predstaví jedna z finalistiek – Denisa Fulmeková so svojou knihou Konvália. Po autorskom čítaní program pokračuje zaujímavým divadelným predstavením s názvom Anna Franková. Modra má bezpochyby dôležité postavenie na literárnej mape Slovenska a sme veľmi radi, že tento rok bude súčasťou najprestížnejšej slovenskej literárnej ceny.

Program / nedeľa 23. 4. 2017 / Kultúrny dom Modra

17:00 / AUTORSKÉ ČÍTANIE A DISKUSIA
Denisa Fulmeková: Konvália
Autorka sa príbehom židovského dievčaťa Vali Reiszovej, ktorá sa počas holokaustu stala matkou dieťaťa františkánskeho mnícha a exponovaného slovenského básnika Rudolfa Dilonga, dostala po prvýkrát do finálovej desiatky Anasoft litera. Autorka je vnučkou Rudolfa Dilonga a v tejto knihe sa pokúsila o beletrizáciu príbehu svojho starého otca. Diskusiu moderuje Jaroslav Šrank.

18:00 / DIVADELNÉ PREDSTAVENIE
Anna Franková (Nové divadlo, Nitra) –
na motívy Denníka Anny Frankovej
Réžia: Šimon Spišák
hrajú: Lucia Korená, Ivan Martinka a. h.
…trinásťročná Anna Franková sa spolu s rodinou a ďalšími štyrmi ľuďmi počas druhej svetovej vojny dva roky ukrývala v zadnej časti jednej budovy v Amsterdame. Anna si zapisovala udalosti od 12. júna 1942 do 1. augusta 1944 a zaznamenala všetko, čo sa okolo nej dialo, aj jednotlivé dni v úkryte. Keď v marci 1944 v Oranžskom rádiu počula výzvu občanom, aby poskytli svoje zápisky do zbierky na historické účely, svoje poznámky začala prepisovať do knižnej podoby. Zápisky sa končia textom, ktorý Anna zaznamenala iba pár dní pred tým, ako ju aj jej rodinu našli vojaci a odvliekli do koncentračného tábora.. Anna Franková zomrela na týfus niekedy vo februári alebo marci 1945 v koncentračnom tábore Bergen Belsen. Jej zápisky sa však zachovali a po vojne sa o ich knižné vydanie zaslúžil Annin otec Otto Frank, ktorý jediný z ukrývajúcich sa, vojnu prežil.

Viac o predstavení nájdete tu http://www.novedivadlo.sk/anna_frankova.html