Ako vymazať zlú náladu a stres?

Ako vymazať zlú náladu a stres?

Som upracovaný, unavená, nervózny, smutná, nemôžem spať, v hlave mi treští, bolí ma chrbát. Trápia ma bolesti žalúdka, v zamestnaní sa neviem sústrediť na prácu, dokonca už nedokážem plniť zadané úlohy. Mám „depku“…

 

Zlú náladu ľudia pociťujú najčastejšie na jeseň. Skončili dovolenky, počasie sa zhoršuje, neskôr svitá a skôr sa stmieva. Príroda sa pomaly ukladá na zimný spánok, ale od ľudí sa žiada plné pracovné nasadenie. Jeseň je „ideálny čas“ pre nepríjemnú až mizernú náladu, ktorá v hraničných prípadoch nezriedka končí depresiami s nevyhnutným následným liečením.

Odborníci odhadujú, že skutočnými depresiami môže trpieť päť až deväť percent žien a dve až päť percent mužov. Posledné výskumy však ukazujú, že depresia u mužov nie je menej častá, iba sa inak prejavuje a jej výskyt stúpa a presúva sa do stále mladších vekových hladín. Najohrozenejšími skupinami sú ženy v klimaktériu, starší ľudia, ženy v šestonedelí a na materskej dovolenke, muži a ženy s nadmerným pracovným zaťažením, ľudia citliví na zmeny počasia.

 

Najlepšia obrana je útok

A platí to aj v prípade zlej nálady a stresu. Keď človek cíti, že zlá nálada prichádza, je potrebné, aby zmobilizoval svoje sily a prípadným depresívnym stavom predchádzal. V tomto prípade je najlepšou možnosťou vyvážený životný štýl. Aj keď premenlivosť a nepriazeň počasia mnoho ľudí od fyzickej aktivity odradí, práve pohyb je prevenciou proti depresívnym stavom. Jeden z najdôležitejších a najcharakteristickejších ľudských pohybov – vzpriamená chôdza – prakticky vymizol z repertoáru „civilizovaného“ človeka. Predstavuje výborný prostriedok na udržiavanie duševnej rovnováhy, predchádzanie stresov, pocitov úzkosti, neistoty, vyčerpania alebo depresie. Chôdza, pri ktorej poriadne pridáme do kroku, pôsobí spoľahlivo proti smútku, melanchólii, depresiám, prehlbuje pocit duševnej sviežosti a zvyšuje pocit energie. Ľudia majú, hoci si to ani neuvedomujú, po rýchlejšej chôdzi nutkanie a chuť do činnosti. A pritom stačí krátka a rýchla prechádzka trvajúca 10 – 15 minút. Osobné psychické a „bolestné“ zdravotné problémy sa po takomto telocviku zdajú menej závažné.

Chôdza zlepšuje látkovú premenu v ľudskom organizme, priaznivo pôsobí na trávenie, posilňuje dýchacie svalstvo, dobre pôsobí na znižovanie krvného tlaku. Chôdza určitej intenzity je predpisovaná v určitom dávkovaní aj u ľudí s cukrovkou, pri ťažkostiach s dýchacími cestami (astma, chronický zápal priedušiek a p.), ale aj pri problémoch so srdcom (po prekonaní infarktu, pri ischemickej chorobe srdca. Chôdza je (popri plávaní) pri predpisovaní pohybového režimu veľmi dôležitá u ľudí s nadváhou a postihnutím kĺbov. Vtedy je oveľa výhodnejšia ako behanie – kĺbne spojenia netrpia otrasmi. Chôdza je skrátka zábava aj lacný, ekonomicky výhodný liečebný a preventívny antidepresívny prostriedok.

 

Vedeli ste?

Hoci si takmer tridsať percent ľudí myslí, že v depresii boli ponorení viackrát za život, skutočná choroba, ktorá sa pod týmto názvom skrýva, zasa až tak častá nie je. Smútok a zlá nálada, ktoré ľudia často za depresiu označujú, patria k normálnemu životu. Príznakom skutočnej depresie sú až prejavy, ktorých spoločným znakom je nepriateľstvo k sebe samému. Depresívni ľudia sa hodnotia ako zlí, majú intenzívny pocit, že nič nedokážu a nič dobrého si nezaslúžia, že život nemá zmysel. Strácajú záujem o veci, ktoré im inokedy robili radosť a sú podráždení.

Zdroj: ZNZ
Foto: Shutterstock

Ako vymazať zlú náladu a stres?