Ako si vyberať topánky?

topánky

Aké by mali byť topánky, čo bežne nosíme? Poviete si, pekné, ale mnohé vzápätí dodáte predovšetkým pohodlné a dobre nositeľné. Až príliš často práve tá posledná požiadavka splnená nie je. Výrobcovia topánok sa predovšetkým orientujú na trendy. Boľavé nohy sa potom snaží „liečiť“ kalceotika. Odbor zaoberajúci sa indikovaním, zhotovením a aplikáciou pomôcok pre, dnes až príliš často choré alebo chybné nohy, deformované práve len trendovými topánkami.

Prinášame vám rady, ako si účinne ochránite svoje nohy.
Dostatočný priestor obuvi, hlavne v prstovej časti
Vnútorný tvar obuvi by mal čo najviac zodpovedať prirodzenému tvaru chodidla. Čím je prstová časť topánky rovnejšia, tým viac je palec v prirodzenejšej polohe a nie je tlačený k ostatným prstom. Obuv musí byť dostatočne veľká – dlhá a široká. Noha potrebuje priestor, aby sa klenby pri pohybe mohli splošťovať a opäť vytvárať.

Dokonalá flexibilita obuvi
Znamená, že najmä v oblasti prstov musí byť obuv dokonale ohýbateľná, aby bolo možné zabezpečiť dobrý odval nohy po zemi a zároveň, aby bolo možné urobiť dokonalý odraz nohy zo zeme. Pozor na flexibilitu topánky v rotácií – tento druh flexibility je nežiaduci a vedie k nestabilite prednej časti chodidla a tým k nestabilite celej chôdze.

Úmerná výška a šírka podpätku
Nosenie veľmi vysokých opätkov vedie k deformitám prstov, klenby, ale aj k skracovaniu achilovej šľachy, problémom s krvným zásobením dolných končatín a bolestiam chrbtice. Opätok, aby bol anatomicky vhodný, by mal byť dostatočne široký, výškovo do 4 cm – takýto podporuje vytvorenie a posilnenie funkcie pozdĺžnej klenby. Akýkoľvek vyšší opätok prenáša váhu tela na prstovú časť, kde na túto hmotnosť nie je chodidlo prispôsobené. Každý centimeter výšky podpätku znamená desať percent váhy tela.

Vybočené (varózne) alebo kolmé postavenie pätovej časti topánky
Postavenie päty v topánke má byť kolmé na podložku, prípadne môže byť mierne varózne, teda vybočené. Noha má byť v priamom, prípadne supinačnom postavení (postavenie na malíčkovú stranu chodidla).

Pevný a dostatočne dlhý opätok
Aby bola noha dostatočne fixovaná, je potrebné, aby bol podpätok dostatočne pevný (nesmie byť však veľmi tvrdý, ale ani veľmi mäkký). Tiež musí byť dostatočne dlhý (zasahujúci do klenbovej oblasti), čím sa zabezpečí vhodný sklon podrážky.

Anatomicky správne vymodelovaný zvršok obuvi
Vhodný strih zvršku topánky zabezpečuje správnu fixáciu chodidla, drží nohu pevne proti opätku a bráni jej posuvu v topánke.

Vyhovujúci materiál z hľadiska hygienického a z hľadiska správneho obúvania
Mali by sme uprednostňovať obuv vyrábanú z prírodných priedušných materiálov, ktoré sú dostatočne mäkké a absorbujúce vlhkosť, resp. odvádzajúce vlhkosť von z topánky.

Tlmenie nášľapných síl podrážok
Kvalitná podošva topánky sa má vyznačovať dobrými tlmiacimi vlastnosťami, aby nedochádzalo k prenosu otrasov z úderov chodidla o zem na jednotlivé kĺbové spojenia nielen na chodidle, ale aj na ostatnom tele.

Malá, resp. primeraná hmotnosť obuvi
Podľa rôznych výskumov každých 100 gramov topánky, znamená, že nohy musia zdvihnúť o tonu navyše. Hmotnosť obuvi má byť teda čo najnižšia, toto platí najmä pre športovú obuv.

 

Pripravila Milada Nádašiová – školiteľka Centra medicinálnej pedikúry
Zdroj: Protetika a ortotika – Kalceotika, Monika Michalíková