Ako má vyzerať ošetrenie na pedikúre?

Chodíte na pedikúru? To je dobre. Ale viete si vybrať dobrého pedikéra? Viete, ako by malo vyzerať ošetrenie nôh? Nie?

Chodíte na pedikúru? To je dobre. Ale viete si vybrať dobrého pedikéra? Viete, ako by malo vyzerať ošetrenie nôh? Nie?

Takže: Pred ošetrením pedikér vykoná obhliadku nôh. Posadí vás do kresla, pod nohy položí najlepšie papierový obrúsok, prípadne uterák tak, aby sa pokožka nedotýkala kresla. Obhliadku robí v rukaviciach, aby bol dotyk s chodidlom hygienický. Pripraví si pracovné nástroje, ktoré musia byť vyčistené, vysterilizované a uložené v uzatvárateľnej nádobe, z ktorej ich vyberá pomocou pinzety.

Rukavice sú samozrejmosť
Pedikér robí všetky úkony v rukaviciach. Je to prejav nielen profesionality voči zákazníkom, ale aj toho, že sa stará o seba a svoju rodinu. Pri kontakte s nohami sa totiž môže na ruky profesionála zaniesť množstvo patogénov. Používaním rukavíc toto riziko eliminuje.

Odlakovať či neodlakovať
Ak sú nechty nalakované, najskôr odstráni zvyšku laku. Nemusíte si doma nechty odlakovať ani sa ospravedlňovať, že ste tak neučinili. Odlakovanie je profesionálny úkon a patrí do kompetencie pedikéra. Ak je na nechtoch gél lak, gélová alebo akrylová modelácia, prebytočné vrstvy sa z nechtov odstránia príslušnými technológiami počas jednotlivých úkonov pedikúry. Odlakovať nechty je nutné, v opačnom prípade totiž nemožno dokonale vyčistiť nechtové kožtičky a valy bez toho, aby sa lakovanie nepoškodilo.

Tvar nechtov
Po odstránení kožtičiek a vyčistení nechtových valov pedikér nechty skráti a upraví tvar. Necht z valov nikdy nevystrihuje. Jeho tvar sa riadi tvarom nechtového lôžka, avšak základné pravidlo je, aby nechty neboli príliš krátke (môžu začať bolestivo zarastať) alebo príliš dlhé (môžu sa bolestivo otlačiť či zalomiť v uzatvorenej topánke). Tvar má byť čo možno najrovnejší, ako to tvar nechta samotného a tvar jeho lôžka dovoľuje.

Fatálne profesijné zlyhanie
Po ošetrení nechtov a skrátení na požadovaný tvar a dĺžku sa ošetria chodidlá. Pedikér odstráni zhrubnuté časti pokožky tak, aby ste pri následnom chodení necítili na chodidlách teplo či dokonca pálenie. Odstránenie prebytočnej pokožky „do ružova“ je fatálne profesijné zlyhanie. Pokožka si totiž zhrubnutia tvorí v miestach, kde na ne pôsobí tlak a chráni sa tak pred poškodením. Ak máte na chodidlách výraznejšie zhrubnutú pokožku, treba sa objednať u pedikéra raz za mesiac. Na odstraňovaní zhrubnutej časti treba pracovať pravidelne, aby mala pokožka ochranu a zároveň ochrany nebolo priveľa. Čím viac sa jej odstráni, tým rýchlejšie dorastie. Môže za to práve ochranná funkcia kože.

Zdroj: Milada Nádašiová, diplomovaná podologička, školiteľka