Ako docieliť, aby boli vlasy zdravé?

Na kozmetickom trhu je niekoľko prípravkov, ktoré ponúkajú dosiahnuť lesk či objem vlasov. Niekedy sa stáva, že aj tá najkvalitnejšia vec našim vlasom vôbec nepomáha. Čo tak vrátiť sa k starým dobrým radám a skúsiť aj zaručené recepty? Ak už pre nič iné, vyskúšať ich môžete bez problémov a nebude to ani drahé. Rady od babičiek mali vždy pozitívny účel, tak prečo ich nepoužiť, ak ide o starostlivosť vlasov? Všetky túžime po zdravých a krásnych vlasoch, pokiaľ naša peňaženka ostane takmer neporušená.

Ako sa o vlasy starať

Základom správnej starostlivosti je správne umývanie, čisté hrebene a kefy na vlasy a vyhýbanie sa sušeniu horúcim vzduchom. Hrebene čistite teplou mydlovou vodou, do ktorej pridajte trochu bóraxu. Kefa na vlasy by mala byť mäkká a pružná, hrebeň by mal byť riedky. Svetlé vlasy opláchnite odvarom z harmančeka, tmavé odvarom z čierneho čaju. Aby boli vlasy lesklé, pridajte do vody, ktorou ich opláchnete, citrónovú šťavu. Ak máte čierne vlasy a túžite po ich lesku, skúste napríklad odvar zo šalvie lekárskej. Lesk vlasov podporuje aj konzumovanie ovocia a zeleniny bohaté na vitamíny A a E.

Ak sú vlasy príliš jemné, môžete namiesto šampónu použiť vaječný žĺtok. Mastné vlasy si umývajte každý deň. Do vody pridajte jedlú sódu, po umytí ich umývajte vlasovými vodičkami obsahujúcimi čistý lieh. Na zlepšenie stavu mastných vlasov pomáha vystavovanie sa prirodzeným slnečným lúčom, v tomto období skúste aspoň ožarovanie horským slnkom.

Ak máte suché vlasy, neumývajte ich často, po umytí vlasovú pokožku natrite jemným mandľovým olejom. Príčiny presychania vlasov môžu byť rôzne: trvalá ondulácia, farbenie, vysúšanie vlasov fénom, dokonca nesprávna strava.

Vypadávanie vlasov môže mať niekoľko príčin. Na jar a na jeseň je ich vypadávanie prirodzené, súvisí to so zmenami v prírode. Najčastejšou príčinou vypadávania vlasov je ich nedostatočná výživa. Dôležitý je zvýšený príjem vitamínov. Ďalšou príčinou je to, že žľazy vyrábajú nadmerné množstvo tuku, ktorý sa objaví na vlasoch v podobe šupín alebo stvrdnutej vrstvy tuku, ktorá sa usadí na koži medzi vlasmi. Nadmerne pracujúce mazové žľazy sa zduria, nadvihujú vlasy aj s korienkami a uvoľňujú ich. Vlasy môžu vypadávať aj kvôli nedostatku tuku na pokožke hlavy. Pokožka popraská, a tak sa vytvoria lupiny, s ktorými musíme bojovať s rôznymi vlasovými prípravkami. Na ich rast zas potrebujeme veľa proteínov, ktoré podľa nej nájdeme vo vajíčkach či orechoch.

Skúste si vlasový odvar, na ktorý budete potrebovať 2 lyžičky listov orecha vlašského a šálku vody. Listy nasekajte nadrobno a zalejte šálkou vriacej vody. 10 minút nechajte odstáť, potom sceďte a odvarom masírujte pokožku hlavy trikrát denne. Tento odvar je skutočne zázračným prírodným liekom, pokiaľ vám vypadávajú vlasy.

Zaujímavosti zo života vlasu:

· Človek má na hlave priemerne 80– až 100-tisíc vlasov

· Vlas môže rásť 4 až 6 rokov

· V priebehu mesiaca vyrastie priemerne o 1 cm

· Na jar a v lete rastie rýchlejšie

· Rýchlejšie rastie počas spánku ako počas bdenia

· Najrýchlejšie vyrastá medzi 16. a 46. rokom života

· Dorastie asi do metrovej dĺžky

· Vlas má priemer 0, 02 až 0,04 mm a na 1 milimeter štvorcový pokožky sa zmestí 20 až 50 vlasov

Nezabúdajte, že starostlivosť začína zvnútra, potrebný je dostatočný prísun vitamínov, zdravá výživa vôbec, dostatok tekutín, ktoré napomáhajú celkovej hydratácii vlasov (a nielen vlasov).

Zdroje: http://koktail.pravda.sk/miss-a-modelky/clanok/50319-starostlivost-o-vlasy-prinasa-vysledky/

Foto: Nivea, www.dreamstime.com