Ak omrznú ruky, nohy, nos

V tomto mrazivom období, keď teplota klesne hlboko pod nulu, treba sa chrániť proti omrznutiu prstov na rukách a nohách, a zároveň proti červenosti nosa. Ako teda predísť týmto komplikáciám? Potrebné je v prvom rade nezamedziť krvný obeh.

Prevenciou proti omrzlinám

Noste voľnú teplú obuv a vlnené pančuchy, voľné vlnené rukavice, ktoré najlepšie chránia proti mrazu. Ak sa vyberiete na dlhšiu prechádzku, nohy, na ktorých máte vlnené pančuchy, obaľte ešte vrstvou hodvábneho papiera. Ten udrží nohy v teple. Čiapka výrazne zabraňuje úniku tepla z organizmu. Tesné oblečenie a tesná obuv bráni krvnému obehu, čo zväčšuje riziko omrzlín. Omrznutiu predídete tak, že si budete tieto často tela pravidelne otužovať umývaním striedavo teplou a studenou vodou. Pred tým, ako pôjdete na dlhšiu prechádzku v mraze, natrite si pokožku jemným mastným krémom. Je to účinný spôsob, vďaka ktorému predídete k omrznutiu končatín.

Ako ošetríme omrzliny

Omrzliny sa veľmi ťažko hoja, preto omrznuté nohy namáčajte 10 sekúnd striedavo v horúcej a studenej vode. Aj keď bude zo začiatku kúpeľ bolestivý, telo si po čase zvykne. Pomôže aj mierna masáž. Tieto miesta možno liečiť aj ožarovaním horským slnkom, potieraním gáfrovou či ichtyolovou masťou.

Omrznuté miesta treba ohriať. Pri ľahkých omrzlinách stačí najprv zohriať napríklad ruky teplom svojich rúk. Omrzliny netreba podceňovať, pretože pri nesprávnej manipulácii môže dôjsť k nezvratnému poškodeniu tkaniva.

Pomôže aj horúci kúpeľ

Na takýto kúpeľ potrebujete okrem horúcej vody aj stolársky glej. Osvedčeným domácim prostriedkom našich starých mám je horúci kúpeľ nôh vo vode, do ktorej predtým pridáte rozpustený stolársky glej. Tento kúpeľ opakujte až do vyliečenia.

Pomôže aj žihľava a zemiaky

Kúpeľ nôh postupne ohrievajte teplým odvarom zo žihľavových listov. Omrznuté končatiny môžete zabaliť do teplých varených zemiakov.

Zdroje:

http://www.domarada.sk/news/problem-s-omrzlinou/

Magát, R. a Würlf, P.S.: Babičkine rady nad zlato, Martin 2010.