Ach, tie pupienky

pupienky

Hoci sa to nezdá, naša pleť je viac ako vonkajší ochranný obal tela. Často prezradí aj to, ako sa cítime a ako žijeme. Stav pleti ovplyvňuje aj našu krásu a sebavedomie, zrejme preto akékoľvek problémy s pleťou všetkých veľmi trápia.

Najčastejším problémom pleti je akné. Zápasí s ním viac ako 80 % všetkých dospievajúcich a 40 % dospelých bez ohľadu na vek a pohlavie. Ide o zápalové ochorenie kože sprevádzané zvýšeným mastením kože a vlasov, tvorbou drobných bielych (uzatvorených) alebo čiernych (otvorených) uhrov (tzv. komedónov) až po červené a hnisavé pupienky. Pri ťažších formách sa dokonca môžu tvoriť bolestivé hrbolčeky a uzly.

Akné sa zväčša objavuje na tých častiach tela, kde je najviac mazových žliaz. Na tvári v tzv. T zóne, na hrudníku alebo v hornej časti chrbta. Nedokonalosti pleti trápia okrem pubertiakov až polovicu žien starších ako 25 rokov. Pupienky náchylné na zápal sa objavujú najmä v oblasti dolnej čeľuste, krku a pri vlasovej hranici. Akné – vzhľadom na svoje prejavy – tak negatívne ovplyvňuje psychiku a spoločenský život jednotlivca, prispieva k podráždenosti, stresu, v prípade ťažších foriem dokonca až k neschopnosti viesť normálny život.

Prečo mám akné?  ZVÝŠENÁ PRODUKCIA KOŽNÉHO MAZU
Vznik akné vždy súvisí so štyrmi základnými faktormi – so zvýšenou produkciou kožného mazu, poruchou rohovatenia, s bakteriálnym osídlením kože a so vznikom zápalu. V konečnom dôsledku sa na pleti objavia nepravidelnosti, rozšírené póry, otvorené alebo uzatvorené uhry, pupienky, hrbolčeky či sčervenanie. Počas dospievania jedinca dochádza totiž, vzhľadom na vyššiu produkciu mužských pohlavných hormónov (androgénov), k stimulácii mazových žliaz a k zvýšenej tvorbe kožného mazu. Pleť so sklonom k akné býva mastnejšia, dokonca veľmi mastná. Kožný maz však v súvislosti s akné nehrá hlavnú rolu až na povrchu pokožky, ale ešte vo vývodoch mazových žliaz. „Na vzniku akné sa podieľa aj genetická dispozícia – typ pleti, prevažne zmiešaný a mastný typ,“ spresňuje primárka MUDr. Eva Rasochová a dodáva, „tiež tvar a veľkosť mazových žliaz, ale aj ďalšie faktory – stres, tráviace problémy, obezita. Akné môžu vyvolať aj niektoré lieky, chemické látky, ovplyvňujú ho klimatické vplyvy, hormonálna nerovnováha a fajčenie.“

Hormonálna nerovnováha sa prejavuje v súvislosti s niektorými ochoreniami, ale aj v predmenštruačnom období. Stres, nevhodné stravovanie, nedostatočný pitný režim, fajčenie, nedostatok spánku a pod. ovplyvňujú zdravie celého organizmu a odrážajú sa na stave pleti. Rovnako znečistené okolité prostredie – dym, smog a prach upchávajú vývody mazových žliaz a prispievajú k zapáleniu pokožky.

Porucha rohovatenia? UPCHÁVANIE MAZOVÝCH ŽLIAZ
Správna starostlivosť = účinné riešenie
Pri miernych formách akné postačí pravidelná kozmetická starostlivosť, pri ťažších je vhodná konzultácia s lekárom, ktorý odporučí vhodnú celkovú terapiu vrátane liekov a špeciálnych ošetrení. Liečba akné vždy vyžaduje čas, trpezlivosť a dôslednosť. A tiež správnu starostlivosť, čistenie a ošetrovanie pleti vhodnými kozmetickými prípravkami. Primárka MUDr. Eva Rasochová zdôrazňuje: „Súčasťou každodennej starostlivosti o problematickú pleť by malo byť používanie špeciálnej kozmetiky, ktorá pomáha čistiť pleť, stabilizovať činnosť mazových žliaz, odstraňuje rohovú vrstvu na povrchu pokožky, uvoľňuje ústie mazových žliaz, pôsobí protizápalovo a dezinfekčne. Nevyhnutné sú vždy tri základné kroky starostlivosti – čistenie, tonizácia a ošetrenie krémom.“ Za takúto starostlivosť sa pleť odmení upokojením, zmiernením ťažkostí, zjednotením tónu, minimalizáciou rozšírených pórov a zápalových prejavov. Špeciálne prípravky pleť účinne čistia, uvoľňujú póry, obmedzujú nadmernú produkciu kožného mazu, pomáhajú eliminovať baktérie, ktoré spôsobujú vznik pupienkov. Navyše mastnej či zmiešanej pokožke dodajú sviežosť, hydratáciu a dostatočnú ochranu.

Marta Zvolenská
pixabay